Wskaźnik ubankowienia nie rośnie, w najbliższych latach bez znacznych zmian - NBP
28.05. Warszawa (PAP) - Wskaźnik ubankowienia, który wynosi obecnie 77 proc., ostatnio nie rośnie i sytuacja ta nie zmieni się znacznie w najbliższych latach, dlatego nie należy...
28.05.2013 | aktual.: 28.12.2015 16:11
28.05. Warszawa (PAP) - Wskaźnik ubankowienia, który wynosi obecnie 77 proc., ostatnio nie rośnie i sytuacja ta nie zmieni się znacznie w najbliższych latach, dlatego nie należy spodziewać się dużego przyrostu nowych osób posiadających konta - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego.
"Polacy, którzy chcieli lub byli skłonni, pod pewnymi warunkami, założyć konto osobiste, raczej je otworzyli. Pozostałą nieubankowioną grupę osób prawdopodobnie trudniej będzie można przekonać lub zachęcić do otwarcia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego niż wcześniej nieubankowione osoby. Do powrotu do tendencji wzrostowej potrzeba odpowiedniej i silnej zmiany czynników kształtujących poziom ubankowienia w Polsce" - napisano w raporcie "Zwyczaje płatnicze Polaków", przygotowanym przez NBP.
Według badań NBP 77 proc. dorosłych Polaków posiadało konto w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Zdecydowana większość respondentów posiadających konto, bo 90 proc., posiada jedno konto osobiste.
Polacy, którzy nie mają kont osobistych, deklarują, że ich nie potrzebują (lub nie wiedzą, do czego mogą ich potrzebować) (50 proc.), wolą trzymać pieniądze w gotówce (25 proc.) lub nie mają co oszczędzać (23 proc.).
Z badania wynika, że karty płatnicze posiada 66 proc. Polaków. Karty debetowe ma 83 proc. posiadaczy kont osobistych, karty kredytowe 22 proc., a posiadanie kart z funkcją płatności zbliżeniowych deklarowało 13 proc. osób posiadających konto osobiste.
Według danych NBP 25 proc. posiadaczy kart płatniczych nie wykonało żadnej płatności kartami w ostatnim miesiącu.
Polacy w 2012 roku wykonali szacunkowo około 8 mld płatności detalicznych, z czego 6,65 mld gotówką, 1,21 mld kartami i 130 mln przelewem. Dorosły Polak wykonał w 2012 r. prawie 260 płatności detalicznych, z czego 214 płatności gotówką, 39 kartami i 4 przelewem.
Gotówka jest dominującym sposobem detalicznych płatności Polaków i ma 82 proc. udział w ogólnej liczbie płatności detalicznych. Na karty płatnicze, w ogromnej większości karty debetowe, przypada 16,5 proc. transakcji, a na polecenie przelewu - 1,6 proc.
"Zwiększenie wygody płacenia bezgotówkowymi instrumentami oraz wprowadzenie różnych bodźców ekonomicznych dla klientów (zwrot 1 proc. płatności oraz zwolnienie z opłat za posiadanie konta osobistego lub karty) jest najważniejszą przesłanką, która zachęci Polaków do korzystania lub częstszego korzystania z kart płatniczych" - napisano w podsumowaniu badania.
Dostęp do bankowości internetowej posiada 51 proc. dorosłych Polaków. Spośród osób, które mają konto osobiste, dostęp do bankowości internetowej ma 66 proc. Polaków.
Ogólnie 28 proc. dorosłych Polaków kupowało w sklepach internetowych (34 proc. wśród posiadaczy kont osobistych). (PAP)
seb/ jtt/