Trwa ładowanie...

Wsparcie dla firm z funduszy unijnych dostępne od czwartku.

Od czwartku firmy poszkodowane w wyniku kryzysu wywołanego pandemią będą mogły wnioskować o wsparcie z funduszy unijnych. Łączna wartość wsparcia może wynieść ponad 3,5 miliarda złotych.

Wsparcie dla firm z funduszy unijnych dostępne od czwartku.Źródło: Getty Images
d25vzfj
d25vzfj

Rozporządzenie, które wchodzi w życie 16 kwietnia, da firmom możliwość ubiegania się o dodatkowe wsparcie z funduszy unijnych.

Pomoc będzie udzielana w formie pożyczek, poręczeń i gwarancji na specjalnych warunkach. Jego całkowita wartość, jak podaje ministerstwo funduszy, może przekroczyć 3,5 mld złotych.

Pieniądze będzie można wykorzystać nie tylko na cele inwestycyjne, ale również na kapitał obrotowy, czyli na bieżące działanie ich firm.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Pomoc będą mogli otrzymać beneficjenci środków unijnych, którzy mają trudności z realizacją swoich projektów, jak również przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z wystąpieniem pandemii.

d25vzfj

"Mamy już przepisy na mocy których wiele mikro, małych i średnich przedsiębiorców wkrótce skorzysta z pomocy na nowych zasadach w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych" – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie resortu.

W zeszłym tygodniu zgodę na udzielenie takiego wsparcia wydała Komisja Europejska, która orzekła, że nie będzie ono godzić w przepisy o niedozwolonej pomocy publicznej.

Rozporządzenie o dodatkowych pożyczkach z funduszy daje możliwość łączenia wsparcia, na przykład z pomocą de minimis.

"Pomoc z instrumentów finansowych funduszy UE udzielana będzie przy zachowaniu minimum formalności, nawet na 6 lat" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

d25vzfj

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d25vzfj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25vzfj