Wsparcie MSP dla PKO BP przy kupnie BZ WBK politycznie do przyjęcia, biznesowo nie (opinia)

22.06. Warszawa (PAP) - Pomysł Ministerstwa Skarbu Państwa, które będzie wspierało PKO BP, aby bank ten mógł samodzielnie sfinansować zakup BZ WBK jest politycznie do przyjęcia,...

22.06. Warszawa (PAP) - Pomysł Ministerstwa Skarbu Państwa, które będzie wspierało PKO BP, aby bank ten mógł samodzielnie sfinansować zakup BZ WBK jest politycznie do przyjęcia, jednak pod względem biznesowym nie jest dobry - uważają analitycy.

DARIUSZ GÓRSKI, ANALITK Z WOOD & COMPANY:

"Od strony politycznej czy interesów narodowych to należy przyklasnąć temu pomysłowi, bo najpierw powiedzieli, że chcą większą dywidendę, a teraz, żeby bank brał udział w odkupieniu BZ WBK.

Rozumiem istotę pomysłu, żeby ten bank zatrzymać w Polsce i zrobić duży bank, z większą sumą bilansową i uczynić go odpornym i trochę niezależnym na jakieś chorujące na katar lub na bardziej poważne schorzenia banki typu ING czy Citi itd., więc rozumiem ideę i jeśli chodzi o polityczne aspekty czy ambicje to jestem w stanie je zaakceptować, ale z punktu widzenia inwestora mniejszościowego w PKO BP to niekoniecznie musi to być +deal życia+.

Biznesowo to ten pomysł jest słaby, bo po pierwsze tak dużego zderzenia dwóch kultur korporacyjnych to jeszcze nie widziałem w tym kraju.

Po drugie PKO BP będzie się pewnie musiał mocno napiąć, żeby kupić BZ WBK, i będzie pewnie musiał podwyższyć kapitał. Po trzecie pewnie trzeba by też było dokonać restrukturyzacji biznesu, bo jednak będzie dużo nakładających się oddziałów, a wiemy że w 2011 roku to nie nastąpi, bo to będzie rok wyborczy, więc cały proces restrukturyzacji się przedłuży.

Po czwarte, mimo, że jakieś synergie może by się i znalazły, to jednak oba banki mają niskie współczynniki kosztowe (cost/income ratio). Jakieś synergie są, ale obawiam się, że one znikną gdzieś po drodze.

Po piąte, jeśli potencjalni oferenci będą się wykazywać jakąś racjonalnością pod względem ceny, to PKO BP niekoniecznie, bo może chcieć kupić za wszelką cenę. A wiadomo, że głównym czynnikiem przy kryterium wyboru jest dla Irlandczyków cena.

Z punktu widzenia inwestora czy pracownika BZ WBK interesy są inne - lepiej żeby kupił to private equity. I także z punktu widzenia klienta w Polsce też wydaje mi się, że lepiej, żeby ten bank pozostał niezależny, bo im większa konsolidacja branży to tym konkurencja mniejsza".


Ministerstwo Skarbu Państwa będzie wspierało PKO BP, aby mógł on samodzielnie sfinansować zakup BZ WBK. W tym celu przedstawiciel MSP będzie wnioskował o 30-dniową przerwę w walnym zgromadzeniu PKO BP, które miało decydować o wypłacie dywidendy z zysku PKO BP za 2009 rok - poinformował minister skarbu Aleksander Grad.

"Na najbliższym walnym zgromadzeniu PKO BP przedstawiciel Skarbu Państwa będzie wnioskował o ogłoszenie 30-dniowej przerwy w punkcie dotyczącym wypłaty dywidendy. Ta przerwa jest nam potrzebna, żeby w tym czasie zorientować się, czy PKO BP będzie miał szansę kupić akcje BZ WBK od AIB. Powiedzieliśmy AIB, że dla nas nie jest obojętne, kto i na jakich zasadach będzie mógł kupić BZ WBK" - powiedział Grad na wtorkowej konferencji prasowej.

Minister Grad poinformował, że resort skarbu chciałby, aby PKO BP sfinansował zakup BZ WBK samodzielnie.

"Będziemy wspierać PKO BP, w tym na przykład poprzez decyzję w sprawie dywidendy, żeby PKO BP mogło samodzielnie sfinansować tę transakcję. Z naszych analiz wynika, że PKO BP może bez żadnego uszczerbku dla swoich współczynników uczynić to ze środków własnych" - powiedział.

Barbara Woźniak (PAP)

bas/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)