Trwa ładowanie...
d4kvbp9

Wspólna konferencja UKSW i MG (komunikat)

...

Share
d4kvbp9

13.12. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

O miejscu etyki w czasach kryzysu, uczciwych systemach finansowych oraz zapewnieniu dobra wspólnego rozmawiać będą uczestnicy międzynarodowej konferencji "Nowy porządek światowy. W kierunku nowej ery odpowiedzialności - inspiracje religijne". Spotkanie organizowane przez Ministerstwo Gospodarki i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 14 grudnia 2011 r. w Warszawie.

Inspiracją dla organizatorów wydarzenia był dokument Papieskiej Rady Sprawiedliwość i Pokój "O reformę międzynarodowego systemu finansowego i monetarnego w perspektywie władzy publicznej o uniwersalnej kompetencji", ogłoszony w październiku 2011 r. Watykan zaapelował w nim o zmiany sposobu działania globalnych organizacji finansowych oraz powołanie "światowej władzy publicznej" zarządzającej finansami.

"Celem każdej władzy powinno być służenie wspólnemu dobru. Jest to szczególnie cenne w trudnych dla społeczeństwa czasach. Chcąc łatwiej przeżyć kryzys obywatele nie mogą wątpić w uczciwość rządzących, zarówno na poziomie państwa jak i organizacji międzynarodowych" - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

d4kvbp9

Zdaniem wicepremiera, obecny kryzys finansowy zobowiązuje wszystkich do rewizji zaangażowania w życie społeczne. "Ważne jest kierowanie się na co dzień uniwersalnymi, a zarazem prostymi zasadami moralnymi, takimi jak sprawiedliwość, prawda i wrażliwość społeczna oraz ustanowienie hierarchii wartości, na szczycie której jest człowiek" - mówi wicepremier Pawlak.

W konferencji MG i UKSW wezmą udział świeccy i duchowni przedstawiciele nauk ekonomicznych, znawcy systemów finansowych i globalnej gospodarki, etycy biznesu i filozofowie. Spotkanie podzielone zostanie na dwie sesje. Pierwsza z nich obejmie anatomię kryzysu, jego przyczyny, przebieg, konsekwencje i perspektywy. Druga - inspiracje religijne w poszukiwaniu nowych dróg odpowiedzialności po kryzysie.

Konferencja "Nowy porządek światowy. W kierunku nowej ery odpowiedzialności - inspiracje religijne" odbędzie się 14 grudnia 2011 r. (od godz. 11.00) na terenie kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W trakcie spotkania o godz. 13:00 odbędzie się także konferencja prasowa wicepremiera Waldemara Pawlaka i rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Henryka Skorowskiego.


W swoim październikowym dokumencie Papieska Rada Sprawiedliwość i Pokój rekomenduje powrót do prymatu polityki nad gospodarką i finansami, a także powołanie "Światowego Banku Centralnego". Celem tych działań ma być skuteczniejsze działanie systemów monetarnych i finansowych oraz powstanie "wolnych i stabilnych rynków", kierujących się zasadami prawa.

d4kvbp9

Wśród wymienionych przez Watykan postulatów jest rewizja zasad opodatkowania transakcji finansowych i form rekapitalizacji banków oraz uzależnienie wsparcia od "zachowań szlachetnych i mających na celu rozwój realnej gospodarki".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d4kvbp9

Podziel się opinią

Share
d4kvbp9
d4kvbp9