Wybory samorządowe z lepszymi zabezpieczeniami. Za specjalne naklejki zapłacimy 11 milionów złotych

Rząd ma nowy pomysł na zabezpieczenie kart wyborczych przed ewentualnym sfałszowaniem. W wyborach w 2018 roku na karty będzie się naklejało specjalne nalepki, które mają uniemożliwić na przykład skserowanie karty. Koszt nalepek ma wynieść niemal 11 milionów złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne w 2015 roku. Jarosław Kaczyński oddaje głos.
Wybory parlamentarne w 2015 roku. Jarosław Kaczyński oddaje głos. (East News, Fot: East News)

O sprawie pisze "Gazeta Prawna". W skrajnym przypadku trzeba będzie przygotować aż 143,5 milionów kart do głosowania. To realna liczba przy wariancie, że w każdej gminie będzie przeprowadzone ponowne głosowanie na organ wykonawczy (zwykle jest tak jedynie w co trzeciej jednostce samorzadu terytorialnego). Stąd tak wysoka kwota, którą trzeba będzie zapłacić za produkcję nalepek.

W kolejnych wyborach kwota może być niższa, nie spadnie jednak poniżej 1,9 miliona złotych - podaje serwis. I dodaje, że według Państwowej Komisji Wyborczej pieniądze powinno się wziąć z części rezerwy budżetowej przeznaczonej na przeprowadzenie wyborów. Jak czytamy, początkowo przeciwne sięganiu do rezerwy było Ministerstwo Finansów, które chciało odwlec zmiany do 2019 roku. Ostatecznie jednak ustąpiło.

Zobacz też: "Sprawiedliwe sądy". Premier zapowiada dogłębną reformę sądownictwa

Za poprzednie wybory samorządowe w 2014 roku zapłaciliśmy niemal 240 milionów złotych, za te zorganizowane cztery lata wcześniej jedynie połowę tej kwoty.

Jak dotychczas żadne wybory w Polsce nie zostały uznane za nieważne. W ostatnich, do parlamentu w 2015 roku, do Sądu Najwyższego wpłynęło 77 skarg na przebieg głosowania. Jedynie część z nich sąd uznał za zasadne, jednak zaznaczył, że nieprawidłowości pozostawały bez wpływu na ogólny wynik wyborów.

Polub WP Finanse