Wyciek z browaru zmienił kolor rzeki. Tajemniczy incydent w japońskim mieście Nago
Morze w okolicach wyspy Okinawa nagle zmieniło kolor na krwistoczerwony. Turyści byli zaniepokojeni, czy woda jest bezpieczna dla ludzi. Jak się okazało, zmiana koloru wody była efektem wycieku płynu jednego z przedsiębiorstw.
Nago to popularny japoński kurort na wyspie Okinawa, leżącej na Oceanie Spokojnym. Białe plaże, krystalicznie czyste morze, czy kolorowe kwiaty co roku przyciągają turystów.
To tam doszło do niezwykłego wydarzenia we wtorek 27 czerwca. Turyści zauważyli, że woda w rzece oraz pobliskim porcie zmieniła kolor na krwistoczerwony. W mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo zdjęć czerwonej cieczy. Mieszkańcy dopytywali, co stało się z wodą. Ludzie nie wiedzieli, czy sprawa jest poważna, i czy zabarwiona woda może stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyciek ropy u wybrzeży Kalifornii. Nurkowie pokazali nagranie z miejsca katastrofy
Woda w Japonii zmieniła kolor na krwistoczerwony
Służby szybko rozwiązały zagadkę. Okazało się, że do zmiany koloru wody doszło przez wyciek w lokalnym browarze. CNN przytacza wyjaśnienia firmy.
Uważamy, że było to spowodowane wyciekiem glikolu propylenowego, dodatku do żywności wymienionego w przepisach wykonawczych ustawy o higienie żywności. Jest on zawarty w wodzie używanej do chłodzenia naszych zakładów fabrycznych. Uważamy, że wyciekająca woda chłodząca wpłynęła do rzeki przez rynnę, powodując, że morze zmieniło kolor na czerwony - tłumaczy w oświadczeniu Orion Breweries, piąty co do wielkości browar w Japonii dla portalu CNN.
Firma Orion Breweries, odpowiedzialna za wyciek, uspokoiła, że sytuacja jest pod kontrolą, a zabarwiona na czerwono woda nie zagraża w żaden sposób turystom.
Substancja, która prawdopodobnie dostała się do wody, jest powszechnie stosowanym środkiem w przemyśle. Glikolu propylenowego używa się m.in. jako konserwantu, barwnika czy aromatu. Jest ona uznawana za bezpieczną. Według zagranicznego portalu, firma przeprosiła za powstałe "niedogodności i zmartwienia". Zapowiedziano także, że zostanie wszczęte dochodzenie w tej sprawie.
Okinawa jest największą wyspą na archipelagu Riukiu, który znajduje się w klimacie subtropikalnym, dzięki czemu wszystkie jej wyspy zachwycają swoją egzotyką. Wyspa leży na Oceanie Spokojnym i jest najdalej na południe wysuniętą prefekturą Japonii.
Portal Powiat Lubelski przypomina co powinniśmy zrobić, kiedy bylibyśmy świadkiem uwolnienia substancji chemicznej, nieznanego pochodzenia.
Podczas niebezpiecznego zdarzenia z substancjami chemicznymi lub substancjami nieznanego pochodzenia:
- jeżeli usłyszałeś sygnał ostrzegawczy (komunikat) o zagrożeniu chemicznym, o ile to możliwe, słuchaj lokalnego radia lub TV w celu uzyskania dokładniejszych informacji;
- staraj się oddalić od niebezpiecznego obszaru najszybciej jak to możliwe, nie zbliżaj się do skażonego miejsca;
- chroń swoje drogi oddechowe - w tym celu wykonaj filtr ochronny z dostępnych materiałów (zwilżona w wodzie lub wodnym roztworze sody oczyszczonej chusteczka, szalik, ręcznik, itp.) i osłoń nim drogi oddechowe;
- nie pij, nie jedz żadnych produktów, które mogą być skażone;
- jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że uległeś skażeniu - natychmiast udaj się do lekarza.