Wyczekiwanie na ruch banków centralnych

Środowa sesja na europejskich parkietach rozpoczęła się w neutralnych nastrojach. Pierwsze godziny notowań kształtowały się pod wpływem doniesień z Chin w postaci odczytu PMI produkcji przemysłowej, który zarówno w wersji rządowej jak i banku HSBC kształtował się blisko oczekiwań. WIG20, który był relatywnie mocny we wtorek, w środę zachowywał się nieco poniżej średniej europejskiej.

Wyczekiwanie na ruch banków centralnych
Źródło zdjęć: © BM Banku BPH

Do południa poruszał się przeważnie po minusowej stronie odniesienia, chwilowo spadając o 0,5%. Nieznaczna poprawa nastąpiła po publikacji danych z USA. Najpierw o 14:15 poznaliśmy raport ADP, który pokazał lipcowy przyrost 163 tys. miejsc pracy wobec oczekiwanych 121 tys. Nie na długo zmartwił graczy późniejszy, słabszy od prognoz odczyt, czyli ISM produkcji przemysłowej. WIG20 co prawda cofnął się chwilowo o kilka punktów, ale ostatnie minuty sesji przyniosły wzrosty i indeks zamknął dzień na zyskując ,014% (2189 pkt), przy obrocie 708 mln PLN. Poziom obrotów jest mylący, aktywność graczy była raczej słaba, za przeważającą wartość transakcji odpowiadał KGHM (480 mln PLN), zyskujący 1%. Inwestorzy nieco przespali środową sesję, co tłumaczy wyczekiwanie na wieczorny komunikat FOMC oraz czwartkową konferencję EBC.

Obraz

Kolejny dzień wyczekiwania na decyzję Fed oraz EBC indeks szerokiego rynku zakończył 0,02% poniżej kreski, przy obrotach na poziomie 761 mln zł. Atmosfera zawieszenia znalazła odzwierciedlenie w wyrysowaniu na wykresie indeksu niskiej białej świecy z dłuższym dolnym cieniem. Tym samym, kolejny dzień z rzędu, sytuacja techniczna rynku nie uległa większym zmianom.

Po przebiciu linii trendu spadkowego inicjatywa kupujących znacząco osłabła i póki co rynek utknął powyżej wsparcia na okrągłym poziomie 40 000 pkt. Drogę do kontynuacji wzrostowego ruchu otworzy dopiero pokonanie lokalnego maksimum z bieżącego tygodnia, natomiast zejście poniżej najbliższej strefy wsparcia w przedziale 39 936 - 40 000 pkt może spowodować nasilenie podażowej presji. Rynkowy marazm podkreśla układ średnioterminowego oscylatora siły trendu. Podobnie zachowują się szybkie oscylatory, które (w ramach trendu spadkowego) również nie dostarczają istotniejszych wskazówek.

Biuro Maklerskie Banku BPH

indeksygpwrynek akcji

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)