Trwa ładowanie...
d46w02y
d46w02y

Wyczerpuje sie potencjał emigracyjny z Polski - MPiPS

...
Share
d46w02y

14.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Pracy ocenia, że wyczerpuje się potencjał emigracyjny z Polski.

"(...)Należy podkreślić, że w warunkach swobodnego przepływu pracowników oraz swobody świadczenia usług możliwości oddziaływania państwa na decyzje swoich obywateli odnośnie do miejsca podejmowania pracy są bardzo ograniczone. Decydującym czynnikiem są tutaj różnice pomiędzy rozwojem gospodarczym w poszczególnych państwach, w tym różnice w poziomie płac, łatwości znalezienia zatrudnienia czy komforcie życia. Biorąc jednak pod uwagę bieżące trendy, należy przewidywać, że różnice te w odniesieniu do Polski i Niemiec będą w najbliższych latach ulegać konsekwentnemu zmniejszaniu, co powinno przyczynić się do zmniejszania skali emigracji zarobkowych z Polski" - napisał wiceminister pracy Marek Bucior w odpowiedzi na interpelację poselską.

"Scenariusz stopniowego zmniejszania się "potencjału emigracyjnego" Polski znajduje potwierdzenie w znacznie mniejszej skali emigracji, jaka nastąpiła po otwarciu rynków pracy Niemiec i Austrii w maju 2011 r. w porównaniu do otwarcia rynków pracy Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji z chwilą akcesji Polski do UE" - dodał.

Zgodnie z najbardziej aktualnymi danymi GUS szacuje się, że w końcu 2010 roku w Europie przebywało czasowo ok. 1.690 tys. Polaków.(PAP)

map/ dan/

d46w02y

Podziel się opinią

Share
d46w02y
d46w02y