Wydarzenia Tygodnia

Region Europy Centralnej i Wschodniej odczułby negatywne skutki wyjścia Grecji z euro strefy poprzez: rynki finansowe, bankowość oraz eksport - ocenia bank BNP Paribas. Przy czarnym scenariuszu polski PKB zmniejszyłby się o 1-2 proc.

28.05.2012 | aktual.: 06.08.2012 15:36

Europa Centralna odczułaby wyjście Grecji z euro - BNP Paribas

Region Europy Centralnej i Wschodniej odczułby negatywne skutki wyjścia Grecji z euro strefy poprzez: rynki finansowe, bankowość oraz eksport - ocenia bank BNP Paribas. Przy czarnym scenariuszu polski PKB zmniejszyłby się o 1-2 proc.

Według banku w okresie 1-3 miesięcy po wyjściu Grecji z eurostrefy waluty regionu potaniałyby o 5-15 proc., a rentowność obligacji wzrosłaby do 250 pb, co odpowiadałoby połowie deprecjacji z lat 2008-09, gdy perturbacje na globalnych rynkach finansowych po krachu banku Lehman Brothers wpędziły wiele państw w recesję.

"Polska wydaje się bardziej podatna na odpływ zagranicznego kapitału na dużą skalę, biorąc pod uwagę, że między II kw. 2009 r., a I. kw. 2012 r. na rynek akcji i obligacji przyciągnęła 47,2 mld euro" - napisano w komentarzu (Local Markets Movers).

"Dodatkowo w tym samym okresie tzw. inne napływy kapitałowe np. odnoszące się do rynku pieniężnego lub finansowania filii zagranicznych banków w Polsce sięgnęły 19 mld euro. Jednak polskie rezerwy walutowe w połączeniu z dostępem do elastycznej linii kredytowej MFW wyglądają na wystarczające dla zapobieżenia nagłemu spadkowi kursu waluty" - dodano.

BNP Paribas sądzi, że region poradziłby sobie nawet w sytuacji, gdyby suma wycofanego kapitału miała się okazać dwukrotnie wyższa niż w latach 2008-09 i sięgnąć 40 mld euro.

Wyjście Grecji z eurostrefy dałoby się pośrednio Europie Środkowowschodniej we znaki poprzez osłabienie eksportu, ponieważ wywołałoby recesję w reszcie eurostrefy. Jeśli PKB eurostrefy obniżyłby się np. o 5 proc. (nieco więcej niż w 2009 r.), to eksport regionu zmniejszyłby się o 10-15 proc. Spadłby także import.

"Przy założeniu, że skala delewerowania ze strony zachodnich banków w Europie Centralnej sięgnęłaby 100 mld euro (dwa razy więcej niż w latach 2008-09), a eksport spadłby o 10-15 proc. i biorąc pod uwagę konieczne dostosowanie popytu krajowego przewidujemy, że PKB Czech i Węgier skurczyłaby się o ok. 5 proc., Bułgarii i Rumunii o 7 proc., zaś Polski o 1-2 proc." - konkludują. (PAP)

GRECJA

Sondaże przedwyborcze w Grecji dają przewagę Nowej Demokracji nad lewicową koalicją SYRIZA

Konserwatywna partia Nowa Demokracja, która popiera wynegocjowane z UE oszczędności w zamian za pomoc finansową dla Grecji, wyprzedziła lewicową koalicję SYRIZA, sprzeciwiającą się programowi - wynika z czterech sondaży przedwyborczych opublikowanych w sobotę.

Nowe wybory, które odbędą się 17 czerwca, są uważane za decydujące dla dalszego członkostwa Grecji w strefie euro.

Jeśli takie poparcie się utrzyma, Nowa Demokracja i socjalistyczny PASOK, czyli partie, które opowiadają się za oszczędnościami i międzynarodowym pakietem ratunkowym dla Grecji, wspólnie miałyby w 300-osobowym parlamencie przewagę od 11 do 16 mandatów.

SYRIZA, która w wyborach z 6 maja zajęła drugie miejsce za konserwatystami, chce zniesienia narzuconych Atenom przez Brukselę i MFW restrykcji budżetowych przy jednoczesnym utrzymaniu Grecji w strefie euro.

Według greckiego ustawodawstwa partia, która zajmie pierwsze miejsce w wyborach, uzyskuje dodatkowo 50 mandatów w parlamencie. Oznacza to, że nawet niewielka przewaga może okazać się kluczowa. (PAP)

PORTUGALIA

UE i MFW pozytywnie oceniły finansową politykę rządu Portugalii

Przedstawiciele UE i MFW pozytywnie ocenili politykę naprawy finansów państwa prowadzoną przez portugalski rząd Pedra Passosa Coelho - poinformował w czwartek deputowany rządzącej Partii Socjaldemokratycznej Miguel Frasquilho.

Na mocy zawartego w maju ub.r. porozumienia kredytowego z UE i MFW Portugalia zobowiązała się w zamian za 78 mld pożyczki zewnętrznej do wdrożenia programu oszczędnościowego. Jego realizacja nadzorowana jest co kwartał przez ekspertów obu organizacji.

Dotychczas Portugalia otrzymała 46,6 mld euro pożyczki zewnętrznej, czyli prawie 60 proc. obiecanych przez UE i MFW środków kredytowych na ratowanie finansów kraju. Ostatnia, czwarta transza w wysokości 7 mld euro została przekazana rządowi Passosa Coelho w kwietniu br.

Zgodnie z warunkami porozumienia kredytowego do końca 2012 r. Portugalia powinna obniżyć swój deficyt budżetowy do 4,5 proc., a w następnym roku do 3 proc.(PAP)

Gold Finance

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)