Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 1 września, 17.00
...
01.09.2011 | aktual.: 02.09.2011 10:38
01.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Siedem komitetów - PO, PiS, SLD, PSL, PJN, Ruch Palikota i Polska Partia Pracy - Sierpień 80 - może zarejestrować listy we wszystkich okręgach wyborczych - poinformował sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki.
- Kilkaset stron samorządowych zostało zaatakowanych przez grupę hakerów. Na portalach, po kliknięciu na Biuletyny Informacji Publicznej, zamiast właściwych danych, pojawia się szkolny samochód i napis zawierający m.in. stwierdzenie, że polskie szkoły uczą "spożywać duże dawki alkoholu".
- Dwóch polskich żołnierzy i pracownik wojska zostali niegroźnie ranni w wyniku ostrzału bazy Warrior w środę wieczorem - poinformowała PAP służba prasowa PKW Afganistan.
- Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło w czwartek kolejną kontrolę w jednostce specjalnej GROM. Ma ona związek z przetargiem na dwa specjalistyczne samochody - poinformował PAP rzecznik biura Jacek Dobrzyński.
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zwróciła się z propozycją pomocy do samorządów, których strony internetowe zostały zaatakowane przez hakerów - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.
- Pracownicy Komunalnego Zakładu Budżetowego w Jedwabnem próbują w czwartek usunąć zniszczenia, których dokonali nieznani sprawcy na pomniku upamiętniającym ofiary mordu sprzed 70. lat. i na jego ogrodzeniu.
- Bezkarność neofaszystów w kraju tak doświadczonym przez historię stanowi zaprzeczenie podstawowych wartości i niszczy dobre imię Polski w świecie - napisało Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" w stanowisku przekazanym PAP w związku z profanacją pomnika w Jedwabnem.
- W sprawie incydentów wymierzonych w mniejszości narodowe w woj. podlaskim badanych jest kilka wątków - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Jak dodał, istnieje prawdopodobieństwo, że stoją za nimi ci sami sprawcy lub sprawca.
- Ambasada Izraela w Warszawie wyraża oburzenie i niesmak z powodu zbezczeszczenia i profanacji pomnika upamiętniającego rzeź w Jedwabnem 10 lipca 1941 r. - napisał ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner w stanowisku przekazanym w czwartek PAP.
- Szef MSZ Radosław Sikorski wyraził głębokie ubolewanie i jednoznacznie potępił "przestępcze, obce polskiej tradycji działania" - profanację pomnika upamiętniającego mord na ludności żydowskiej w 1941 roku w Jedwabnem.
- W Białymstoku odbędzie się w niedzielę po południu Marsz Jedności. Ma to być forma wyrażenia sprzeciwu wobec zdarzeń o charakterze aktów nacjonalizmu, które w ostatnich tygodniach miały miejsce w województwie podlaskim.
- Prokurator generalny Andrzej Seremet wypowiedział porozumienie o bezpośredniej wymianie wniosków o pomoc prawną miedzy prokurarturami Polski i Białorusi. Teraz białoruskie wnioski będą trafiały do Prokuratury Generalnej.
- Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, rusza II edycja społecznej kampanii "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba". Dzieci w przedszkolach i szkołach będą uczyć się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, a policjanci będą czuwać nad ich bezpieczeństwem w rejonach szkół.
- Szef MON Tomasz Siemoniak powiedział w czwartek, że najważniejszym kryterium branym pod uwagę przy określeniu liczebności wojsk polskich w Afganistanie jest zapewnienie zdolności bojowej i bezpieczeństwa na misji.
- Polskie MSZ liczy na to, że władze litewskie będą gotowe do głębszego niż do tej pory dialogu z mniejszością polską w tym kraju - tak rzecznik MSZ Marcin Bosacki odniósł się do zapowiedzi strajku rodziców i uczniów w polskich szkołach na Litwie.
- 14 września klub PO zdecyduje o ewentualnych konsekwencjach dla 15 posłów, którzy złamali dyscyplinę i zagłosowali inaczej niż reszta klubu w sprawie projektu ustawy całkowicie zakazującego przerywanie ciąży - poinformowała PAP rzeczniczka dyscypliny klubowej PO Iwona Śledzińska-Katarasińska.
- Liberalizację prawa aborcyjnego, refundację aborcji, in vitro, a także wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół zakłada obywatelski projekt inicjatywy ustawodawczej "Tak dla kobiet", przygotowany przez Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
- Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton będzie uczestniczyć w niedzielę w warszawskiej konferencji szefów komisji ds. zagranicznych parlamentów UE - poinformował PAP w czwartek przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki.
- Na temat dopuszczenia polskich biegłych do badania wraku Tu-154 w Smoleńsku prokurator Generalny Andrzej Seremet rozmawiał w czwartek telefonicznie z szefem Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandrem Bastrykinem - podał rzecznik Seremeta Mateusz Martyniuk.
- Zbliżenie stanowisk ws. ewentualnego uznania państwa palestyńskiego, ryzyko opóźnienia umowy o stowarzyszeniu z Ukrainą i powojenne wsparcie Libii - to niektóre tematy rozpoczynającego się w piątek w Sopocie nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE.
- Na stołecznym Placu Defilad otwarto w czwartek pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu (ERW). Przez dwa najbliższe tygodnie będą w nim organizowane debaty i warsztaty, można będzie porozmawiać z wolontariuszami i przedstawicielami instytucji, które ich zatrudniają.
- Sąd Najwyższy uznał za zasadną skargę KWW Obywatelskich List Wyborczych Nowego Ekranu na odmowę rejestracji komitetu przez PKW. "Nie wykluczamy wniosku o zmianę terminu wyborów" - powiedział PAP pełnomocnik komitetu Paweł Pietkun. Według konstytucjonalistów nie ma takiego zagrożenia.
- Kary od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia za publiczne prezentowanie i rozpowszechnianie - np. w internecie - treści mogących być instruktażem dla terrorystów, przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
- Sąd Apelacyjny w Lublinie oddalił w czwartek zażalenia burmistrza Dęblina (Lubelskie) i komisarza wyborczego na orzeczenie sądu okręgowego, który stwierdził nieważność wyboru burmistrza i nakazał ponowne przeliczenie głosów w trzech komisjach obwodowych. (PAP)
zdz/ jtt/