Trwa ładowanie...
d1j2xoa

Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 28 czerwca, 20.00

...

d1j2xoa
d1j2xoa

28.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Sejm uchwalił w czwartek ustawę regulującą wypłacanie zaległych wynagrodzeń podwykonawcom pracującym przy budowie autostrad. Tylko podwykonawcy jednego z odcinków autostrady A2 szacują swoje roszczenia na ok. 40 mln zł.

- Senat zajmie się ustawą regulującą zaległe płatności dla podwykonawców przy budowie autostrad na posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 5-6 lipca - poinformował w czwartek dziennikarzy marszałek Bogdan Borusewicz.

- Sejm znowelizował w czwartek Prawo o zgromadzeniach. Nowe przepisy umożliwiają organom gminy zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie, jeżeli może to doprowadzić do naruszenia porządku publicznego. Przeciw były PiS, RP, SLD i SP.

d1j2xoa

- Chłopczyk, którego ciało znaleziono dwa lata temu w Cieszynie, jest synem podejrzanych o jego zabójstwo Beaty Ch. i Jarosława R. - wynika z badań porównawczych próbek DNA, które zleciła bielska Prokuratura Okręgowa. Śledczy otrzymali wyniki w czwartek po południu.

- Głosami PO, PSL, RP i SLD Sejm przyjął w czwartek sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2011 r. Za jego odrzuceniem głosowały PiS i SP, m.in. z powodu nieprzyznania miejsca na multipleksie Telewizji Trwam.

- Posłowie pozytywnie odnieśli się w czwartek do dwóch senackich poprawek do ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych z 2009 r. Zmiany te mają usunąć niezgodne z konstytucją przepisy.

- Posłowie w czwartek pozytywnie odnieśli się do poprawek zarekomendowanych przez Senat do noweli ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Ustawa dostosowuje polskie przepisy do unijnych regulacji dot. transakcji na instrumentach pochodnych.

d1j2xoa

- Sejm jednogłośnie opowiedział się w czwartek za propozycją uszczelnienia systemu wsparcia zatrudnienia niepełnosprawnych zawartą w projekcie nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i zatrudnieniu niepełnosprawnych.

- Sejm przyjął w czwartek przez aklamację uchwałę, w której wnioskuje o to, by Stadion Narodowy w Warszawie nosił imię legendarnego trenera polskiej reprezentacji piłki nożnej Kazimierza Górskiego.

- Trybunał Konstytucyjny nie wydał w czwartek wyroku w sprawie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Ogłoszenie wyroku odroczył do 11 lipca, do godz. 9.00.

d1j2xoa

- Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że zobowiązał ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i nową prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz do przygotowania - na wypadek protestu lekarzy - "działań zastępczych", które umożliwią pacjentom zakup leków refundowanych.

- Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni wycofał proponowane przez resort poprawki dotyczące przepisów o zbiórkach publicznych. Szef MAC zapowiedział nowelizację całej ustawy o zbiórkach; jego zdaniem zmiany mogą wejść w życie już jesienią.

- Sejmowa komisja administracji i SW przyjęła sprawozdanie podkomisji z prac nad projektem ustawy o działach, która sankcjonuje podział MSWiA na MAC i MSW. Teraz projekt trafi do drugiego czytania.

d1j2xoa

- Sejmowa komisja ochrony środowiska opowiedziała się za nowelizacją ustaw o ochronie przyrody i prawa łowieckiego. Dostosowałoby to przepisy do prawa unijnego. Wcześniejsze brzmienie tych ustaw zakwestionowała KE oraz Trybunał Sprawiedliwości UE.

- Parlamentarna grupa kobiet zarekomendowała w czwartek rządowi ratyfikację Konwencji o zwalczaniu przemocy wobec kobiet. "Postanowienia konwencji wzmacniają konstytucyjną zasadę równości kobiet i mężczyzn" - zaznaczyły parlamentarzystki.

- Stosowanie pasz GMO w żywieniu zwierząt powinno być możliwe do 31 stycznia 2013 r. - zakłada poprawka do projektu noweli ustawy o paszach zgłoszona w czwartek w Sejmie przez PiS. Autorzy projektu, posłowie PO, chcą, by takie pasze były używane do 1 stycznia 2017 r.

d1j2xoa

- Projekt nowelizacji ustawy o VAT zawiera liczne błędy legislacyjne; ponadto części przedsiębiorców może poważnie utrudnić funkcjonowanie - ocenili w czwartek podczas konferencji prasowej eksperci PKPP Lewiatan.

- Sejm wysłuchał sprawozdania Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz za 2011 r. Kluby parlamentarne nie miały do niego uwag, a posłowie podkreślali wielkie osobiste zaangażowanie Lipowicz w rozwiązywanie spraw zwykłych ludzi. Lipowicz przedstawiła w piątek posłom raport ze swojego działania w 2011 r. W ocenie RPO w 2011 r. nie nastąpiła poprawa jakości stanowionego prawa przez parlament.

- OPZZ chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność ustawy o związkach zawodowych z konstytucją i prawem międzynarodowym. Chodzi o przepisy przyznające prawa związkowe tylko zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

d1j2xoa

- Wprowadzenie pierwszego stopnia alarmowego dotyczącego zagrożenia terrorystycznego nie zmienia poziomu bezpieczeństwa w Polsce podczas Euro 2012 - zapewnił w czwartek premier Donald Tusk. Oświadczył, że nowa sytuacja będzie niezauważalna z punktu widzenia kibiców. Straż Graniczna ujawniła w środę na tratwie na Bugu pakunek zawierający materiały wybuchowe i telefon ze zdjęciem Stadionu Narodowego. W związku z tym zdecydowano o wprowadzeniu pierwszego stopnia alarmowego.

- Mecz półfinałowy Euro na Stadionie Narodowym w Warszawie zobaczy w czwartek ok. 25 tys. obcokrajowców, w tym 12 tys. Niemców i trzy tys. Włochów - poinformowała na konferencji prasowej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- W czerwcu gabinet Donalda Tuska miał 30 proc. zwolenników (o 3 punkty proc. więcej niż w maju); 41 proc. określało się jako przeciwnicy rządu (o 2 punkty procentowe mniej niż przed miesiącem); 27 proc. było obojętnych, a 2 proc. nie miało zdania - wynika z sondażu CBOS.

- 55 proc. badanych przez TNS Polska uważa, że Bronisław Komorowski dobrze piastuje urząd prezydenta; 34 proc. uważa, że źle. 60 proc. respondentów negatywnie ocenia pracę Donalda Tuska, a według 33 proc. premier dobrze wypełnia swoje obowiązki. 64 proc. mówi źle o pracy rządu; 28 proc. - dobrze.

- 40 proc. polskich katolików uczestniczyło w 2011 r. w niedzielnych mszach świętych, co stanowi spadek o jeden punkt procentowy w porównaniu z rokiem 2010 - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Statystki Kościoła Katolickiego (ISKK). Jest to najniższy wskaźnik od momentu rozpoczęcia badań w 1980 r. W tamtym okresie na niedzielne msze św. uczęszczało 50 proc. katolików.

- Poseł PO Aleksander Grad poinformował w czwartek, że złożył wniosek do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o wygaszenie swojego mandatu. Nie podał przyczyny. Powiedział jedynie, że jego planów nie można pogodzić z wykonywaniem mandatu posła.

- Jan Tomaszewski jest ponownie członkiem klubu Prawa i Sprawiedliwości. Minął bowiem okres jego miesięcznego zawieszenia w prawach członka klubu - został tak ukarany za wypowiedzi na temat polskiej reprezentacji na Euro 2012.

- Polsko-rosyjska umowa o zasadach małego ruchu granicznego wejdzie w życie 27 lipca - podało na swej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dotyczy ona mieszkańców części Warmii, Mazur i Pomorza, a po stronie rosyjskiej - całego obwodu kaliningradzkiego. O zakończeniu procedur ratyfikacyjnych i terminie wprowadzenia w życie umowy poinformowało w komunikacie na stronie internetowej biuro rzecznika prasowego MSZ. Umożliwi ona wielokrotne przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw oraz przebywanie na terenie strefy sąsiada bez konieczności posiadania wizy.

- Dwugodzinne strajki - na każdej zmianie - zamierzają 6 lipca przeprowadzić związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). W taki sposób chcą skłonić pracodawcę do spełnienia postulatów dotyczących wzrostu wynagrodzeń i zasad zatrudniania pracowników.

- Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w czwartek byłemu sekretarzowi stanu ds. europejskich w MSZ Mikołajowi Dowgielewiczowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Dokonania Dowgielewicza określił jako poważne i zwieńczone polskim sukcesem.

- Zarzut znęcania się nad Violettą Villas, zmarłą w ubiegłym roku, usłyszała opiekunka Elżbieta B. Według świdnickiej prokuratury kobieta m.in. izolowała artystkę od otoczenia i rodziny. Grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności.

- 47 bezrobotnych ze wsi z powiatu piskiego (woj. warmińsko-mazurskie), którzy przez kilka ostatnich lat nie pracowali, dostało rowery z urzędu pracy. Mają na nich dojeżdżać do prac interwencyjnych opłacanych przez urząd i okoliczne gminy.

- Informacje o tym, że Ruch Palikota przestaje istnieć, były przedwczesne - tak poseł Armand Ryfiński odniósł się do sondażu TNS Polska dającego Ruchowi 9 proc. poparcia. W badaniu CBOS partia miała 3 proc. Ryfiński chciałby, aby CBOS wyjaśnił skąd ta różnica.

- Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o nałożeniu na PZU Życie blisko 4 mln zł kary za zapisy w umowach ubezpieczenia na życie, które mogły uniemożliwić wypłatę odszkodowania - poinformował UOKiK.

- Odejście od prezentacji na rzecz wypowiedzi na zadany wylosowany temat na egzaminie ustnym z języka polskiego oraz obowiązek przystąpienia do egzaminu pisemnego z jednego z tzw. przedmiotów do wyboru - to najważniejsze zmiany na maturze w 2015 r.

- Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich nominował w czwartek do tytułu Hieny Roku 2012 Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego - prezenterów, którzy w niedawno szydzili w radiu z Ukrainek.

- Sąd Apelacyjny w Rzeszowie utrzymał w czwartek wyrok dożywotniego więzienia dla 38-letniego byłego ratownika medycznego za zabicie żony lekiem usypiającym. O warunkowe zwolnienie będzie mógł ubiegać się po 25 latach więzienia. Wyrok jest prawomocny.

- Apelem pamięci pod Pomnikiem Czerwca 1956 zakończyły się w czwartek obchody 56. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku. List do uczestników uroczystości wystosował prezydent Bronisław Komorowski. (PAP)

amp/ asa/

d1j2xoa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j2xoa