Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 12 sierpnia, 20.00

...

12.08.2011 | aktual.: 12.08.2011 20:23

12.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prokuratura w Piotrkowie Tryb. prowadzi śledztwo ws. spowodowania katastrofy kolejowej w miejscowości Baby. Wg ostatnich danych policji zginęła jedna osoba (mężczyzna), a około 50 poszkodowanych zostało przewiezionych do szpitali - poinformował PAP Adam Kolasa z łódzkiej policji. Wykolejony pociąg TLK relacji Warszawa-Katowice miał cztery wagony, według kolei jechało nim ok. 280 osób.

- PO ma gotową listę 19 kandydatów do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim (Mazowieckie). Listę, na której przeważają obecni parlamentarzyści i samorządowcy, otwiera posłanka z tego okręgu, minister w kancelarii premiera Julia Pitera.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński domaga się od premiera Donalda Tuska obniżenia akcyzy na paliwa. Zdaniem Tuska ta propozycja bardziej pasuje do "pchły szachrajki", niż do poważnego polityka. Do obniżki przekonuje też wicepremier Waldemar Pawlak (PSL).

- Prokuratorzy Prokuratury Generalnej uczestniczący w udzieleniu pomocy prawnej Białorusi ws. opozycjonisty Alesia Bialackiego objęci są postępowaniem służbowym; we wtorek zapadną decyzje Prokuratora Generalnego - podano w piątek. Aresztowany 4 sierpnia Bialacki to jeden z najbardziej znanych białoruskich opozycjonistów, lider walczącej o prawa człowieka, nielegalnej na Białorusi, organizacji "Wiasna".

- Po przekazaniu przez polską prokuraturę władzom w Mińsku informacji dotyczących opozycjonisty Alesia Bialackiego białoruscy obrońcy praw człowieka chcą wiedzieć, czy był to jedyny przypadek - powiedział w piątek PAP Uładzimir Łabkowicz z organizacji "Wiasna".

- Szef MSZ Radosław Sikorski przeprosił w piątek w imieniu Polski za przekazanie przez naszą prokuraturę białoruskim śledczym informacji o opozycjonistach z tego kraju. "Karygodny błąd pomimo ostrzeżeń MSZ" - przyznał. Jeszcze w czwartek napisał w tej sprawie do prokuratora generalnego.

- Platforma Obywatelska zaprezentowała w piątek swoich kandydatów do Sejmu i Senatu w woj. dolnośląskim. Wśród kandydatów do Senatu znaleźli się m.in. b. prezes IPN Leon Kieres, poseł Jarosław Duda, prof. Alicja Chybicka i b. europoseł Józef Pinior.

- Szefem sztabu PJN został Tomasz Dudziński, a rzecznikiem kampanii Jacek Pilch - poinformował w piątek szef PJN Paweł Kowal. W sztabie są też m.in. Robert Kuraszkiewicz i Renata Dąbrowska-Giedrojć. "Jesteśmy alternatywą dla PiS i PO" - przekonywał szef sztabu PJN.

- Paweł Poncyljusz otworzy warszawską listę PJN, "dwójką" w stolicy może być Jan Ołdakowski - wynika z nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do PJN. W Gdańsku listę ma otworzyć Tomasz Dudziński, w Katowicach - Andrzej Sośnierz, a w Krakowie - Zbysław Owczarski.

- Letnie kina na łódzkich osiedlach i rodzinny piknik w Lunaparku - tak będą wyglądać pierwsze dni kampanii wyborczej łódzkiego SLD. W piątek Sojusz rozpoczął zbieranie podpisów pod listami poparcia dla swoich łódzkich kandydatów do Sejmu i Senatu.

- Większość kandydatów "Obywateli do Senatu" wystartuje w wyborach z jednego komitetu - wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do ruchu. Wcześniej planowano ich start z własnych komitetów, ale pod szyldem "Obywateli"; PKW nie się na to nie zgodziła.

- Zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemiec będzie mógł otrzymać maksymalnie na trzy lata, a nie jak teraz na dwa; będzie ono jednocześnie zezwoleniem na pracę - przewidują założenia do projektu ustawy o cudzoziemcach. We wtorek ma zająć się nimi rząd.

- Premier Donald Tusk oświadczył w piątek, że przyjmie zaproszenie na obchody 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Podkreślił, że jest za nie wdzięczny.

- Lider Solidarności Piotr Duda zarzucił w piątek wiceszefowi komisji zakładowej "S" Stoczni Gdańsk Karolowi Guzikiewiczowi działanie na szkodę związku. Stoczniowa "S" zaprosiła do Gdańska na obchody 31. rocznicy Sierpnia'80 prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński domaga się od premiera Donalda Tuska obniżenia akcyzy na paliwa. "Domagam się od Donalda Tuska, żeby to uczynił" - podkreślił w piątek Kaczyński. Zaproponował również roczne wakacje kredytowe dla osób zadłużonych we frankach.

- Jarosław Kaczyński zapowiada, że PiS niebawem przedstawi propozycje regulacji prawnych dotyczących gazu łupkowego.

- Rada nadzorcza Przewozów Regionalnych zgodziła się na podwyżki dla pracowników o 120 zł od początku sierpnia - poinformowała PAP prezes PR Małgorzata Kuczewska-Łaska. Nie zmienia to na razie decyzji związkowców o planowanym na 17 sierpnia strajku generalnym.

- PKW przyjęła w piątek zawiadomienia o utworzeniu kolejnych trzech komitetów wyborczych: Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera, Wspólnoty Samorządowej Doliny Sanu oraz Komitet Wyborców Barbary Dolniak - wdowy po zmarłym w katastrofie smoleńskiej Grzegorzu Dolniaku.

- Łódzka prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo ws. opinii biegłych dotyczącej śmierci krakowskiego opozycjonisty Stanisława Pyjasa - poinformował w piątek PAP jej rzecznik Krzysztof Kopania.

- B. wydawca "Wprost" i jego b. naczelny Marek Król nie muszą płacić 5 mln dolarów córce b. premiera Włodzimierza Cimoszewicza za jej zniesławienie w 2005 r. Warszawski sąd uznał taki wyrok sądu USA za niewykonalny i sprzeczny z zasadami porządku prawnego RP. Proces w USA dotyczył artykułu tygodnika z 2005 r. pt. "Konspiracja Cimoszewiczów", w którym oskarżono mieszkającą w USA córkę Cimoszewicza i jej rodzinę o rzekome nadużycia finansowe w związku z zakupem za pośrednictwem ojca akcji PKN Orlen. W 2005 r. Cimoszewicz-Harlan i jej mąż Russell Harlan zaskarżyli "Wprost". (PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)