Trwa ładowanie...
d2yfdmj

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 23 marca, 17.00

...
Share
d2yfdmj

23.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Komitet Stały Rady Ministrów, który omawiał w piątek projekt zmian ustawy emerytalnej służb mundurowych, zarekomendował jego przyjęcie Radzie Ministrów - poinformowała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Rząd ma się zająć projektem w marcu bądź w kwietniu. Głównym założeniem reformy emerytur mundurowych jest wydłużenie aktywności zawodowej m.in. policjantów i żołnierzy zawodowych.

- Rozwiązania ograniczające stosowanie tzw. umów śmieciowych, a także sprzyjające zakładaniu przedszkoli i żłobków, mają znaleźć się w "Pakiecie startowym dla młodych", nad którym pracuje SLD. W piątek Sojusz zaprezentował propozycje dotyczące rynku pracy.

d2yfdmj

- Jeszcze w marcu, prawdopodobnie we wtorek, rząd zajmie się konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, potem w szybkim trybie będzie ona ratyfikowana przez parlament - poinformował w piątek wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda.

- Dolnośląski NFZ rozwiąże umowy ze wszystkim przychodniami specjalistycznymi w regionie. Powodem są nieprawidłowości wykryte w połowie ze 140 skontrolowanych gabinetów. Nowe konkursy na świadczenia zostaną ogłoszone w kwietniu.

- W sobotę w podwarszawskich Otrębusach odbędzie się kongres, na którym Solidarna Polska przekształci się w partię polityczną. Ma na nim zostać przedstawiony m.in. statut partii i deklaracja programowa. Delegaci wybiorą także prezesa partii, którym ma zostać Zbigniew Ziobro.

- W sobotę lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek ogłosi na wspólnej konferencji prasowej z Jarosławem Kaczyńskim rozpoczęcie szerokiej współpracy z PiS - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w źródłach zbliżonych do kierownictw obu partii.

d2yfdmj

- Karę 6, 5 roku więzienia wymierzył w piątek Sąd Okręgowy w Katowicach Henrykowi Musialskiemu - śląskiemu "baronowi paliwowemu", którego grupa przestępcza - według prokuratury - wyłudziła od Skarbu Państwa ok. 500 mln zł. Poza karą pozbawienia wolności sąd wymierzył Musialskiemu karę grzywny; zasądził też ściągnięcie na rzecz Skarbu Państwa korzyści z przestępstwa w kwocie 495 mln zł. Wyrok jest nieprawomocny.

- Karę 2,5 roku więzienia wymierzył w piątek Sąd Okręgowy w Katowicach właścicielowi biura detektywistycznego Krzysztofowi Rutkowskiemu, oskarżonemu o udział w grupie przestępczej Henryka Musialskiego, określanej jako śląska mafia paliwowa. Rutkowski został skazany za pranie brudnych pieniędzy, powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych; ma też zwrócić Skarbowi Państwa 2,9 mln zł pochodzących z przestępstwa.

- 3 lata więzienia - to kara dla Andrzeja Dolniaka, śląskiego adwokata związanego niegdyś z Samoobroną. Został oskarżony o pranie 73 mln zł pochodzących z przestępstw paliwowych popełnianych przez grupę przestępczą Henryka Musialskiego. Dolniak został też skazany na grzywnę i przepadek korzyści z przestępstwa. Nieprawomocny wyrok w sprawie, dotyczącej wyłudzenia 500 mln zł zapadł w piątek przed Sądem Okręgowym w Katowicach.

- Mirosław Drzewiecki wytoczył prywatny proces karny b. szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiego za jego słowa o zeznaniach świadka koronnego Piotra K. ps. Broda. Gangster miał mówić, że b. minister sportu uczestniczył w praniu brudnych pieniędzy na rzecz PO.

d2yfdmj

- W piątek na Wojskowych Powązkach w Warszawie pochowano Przemysława Gosiewskiego. Był to ponowny pogrzeb po ekshumacji, którą zleciła prokuratura. Gosiewski zginął w katastrofie smoleńskiej. Był wicepremierem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, szefem klubu parlamentarnego PiS.

- Jedynie 8 proc. stron internetowych administracji publicznej w Polsce jest dostosowanych do potrzeb osób niewidomych czy głuchoniemych, co plasuje Polskę na 23 miejscu spośród krajów Unii Europejskiej - wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Widzialni.

- Łódzka prokuratura skierowała w piątek po południu do sądu wniosek o aresztowanie na trzy miesiące 46-latka z okolic Andrespola, podejrzanego o uprowadzenie w Łodzi 11-letniej Julii. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat więzienia. Sąd zajmie się wnioskiem w sobotę. (PAP)

amp/ mkd/

d2yfdmj

Podziel się opinią

Share
d2yfdmj
d2yfdmj