Trwa ładowanie...
d2hcx6o

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 27 maja, 20.00

...
Share
d2hcx6o

27.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezydent USA Barack Obama przybył w piątek po południu do Warszawy. Wieczorem na roboczym obiedzie spotka się z prezydentami, którzy biorą udział w szczycie państw Europy Środkowej. 20 przywódców dyskutowało od rana o możliwościach wsparcia przemian w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie.

- Joanna Strzelec-Łobodzińska nie jest już wiceministrem gospodarki. Decyzję o jej odwołaniu podjął 23 maja premier Donald Tusk - podały w piątek służby informacyjne rządu.

d2hcx6o

- Chcielibyśmy dokończyć prace nad programem widma radiowego (uwalniania częstotliwości radiowych dla szerokopasmowego internetu) oraz zainicjować prace nad dalszym obniżaniem stawek roamingowych - poinformowała w piątek wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj.

- Szef MON Bogdan Klich zapowiedział, że porozumienie ws. stałej obecności amerykańskich sił powietrznych w Polsce i rotacyjnej obecności F-16 zostanie podpisane już po wizycie prezydenta Baracka Obamy. Jak wynika z informacji PAP ze źródeł w rządzie, porozumienie ma zostać jednak ogłoszone.

- Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w piątek, że Polska oczekuje potwierdzenia ze strony amerykańskiej woli dalszej współpracy wojskowej w kontekście m.in. ogólnonatowskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

- Otwarcie biura Fundacji Marshalla w Warszawie to podkreślenie etapu zagospodarowania świata wolności w przestrzeni transatlantyckiej - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek uczestniczył w uroczystości.

d2hcx6o

- Prof. Andrzej Wróbel został wybrany w piątek przez Sejm na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Kandydaturę prof. Wróbla zgłosiły m.in. kluby PO i SLD.

- Do Zamku Królewskiego w piątkowy poranek przybyli prezydenci krajów Europy Środkowej, którzy - na zaproszenie Bronisława Komorowskiego - biorą udział w XVII szczycie poświęconym przemianom demokratycznym.

- B. prezydent Lech Wałęsa nie będzie uczestniczył w sobotnim spotkaniu prezydenta USA Baracka Obamy w Pałacu Prezydenckim z liderami opozycji antykomunistycznej oraz przedstawicielami partii politycznych. Na spotkaniu nie pojawi się też prof. Leszek Balcerowicz.

- Wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych i nakładek na karty do głosowania z opisem w alfabecie Braille'a - to zmiany w prawie wyborczym przyjęte w piątek Sejm.

d2hcx6o

- Rodziny 12 żołnierzy, którzy zginęli na misjach w Iraku i Afganistanie, domagają się od MON zadośćuczynień za śmierć swoich bliskich. W piątek reprezentujący je prawnik przesłał do ministerstwa 24 przedsądowe wezwania do zapłaty; każde na kwotę 1 mln zł.

- Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki (PO) poinformował w piątek, że komisje spraw zagranicznych Sejmu i niemieckiego Bundestagu doszły do wstępnego porozumienia ws. wspólnej uchwały dot. wsparcia polonijnych stowarzyszeń działających w Niemczech.

- Małżonki przywódców państw środkowoeuropejskich, biorących udział w piątkowym spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą w Warszawie, zwiedziły Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Wysłuchały recitalu chopinowskiego i spacerowały po otaczającym dworek parku.

- Polskie MSZ "zdecydowanie potępiło" kolejne represyjne działania władz Białorusi wobec opozycji. W piątek szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał telefonicznie z Uładzimirem Nieklajeuem, kandydatem w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich.

d2hcx6o

- Prezydenci stolic pięciu województw Polski Wschodniej chcą bliżej współpracować, np. zabiegać o ponadregionalne inwestycje drogowe. W piątek w Białymstoku podpisali list intencyjny o współpracy Białegostoku, Kielc, Lublina, Olsztyna i Rzeszowa.

- Poseł Jan Widacki został w piątek uniewinniony przez Sąd Okręgowy w Warszawie m.in. od zarzutu nakłaniania świadków do fałszywych zeznań. Wyrok jest nieprawomocny. (PAP)

zdz/ ana/

d2hcx6o

Podziel się opinią

Share
d2hcx6o
d2hcx6o