Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 9 marca, 17.00

...

09.03.2012 | aktual.: 09.03.2012 17:23

09.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- NIK zlecił kontrolę bezpieczeństwa na kolei - poinformował w piątek prezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Jezierski. Szybka, doraźna kontrola ma na celu sprawdzenie systemów bezpieczeństwa na kolei - mówił Jezierski.

- Samolot Tu-154M nie miał prawa wykonać lotu z zamiarem lądowania w Smoleńsku, ponieważ brakowało jasnych procedur, a istniejące nie były przestrzegane - uważa prezes NIK Jacek Jezierski. Raport o bezpieczeństwie lotów VIP w latach 2005-10 Izba przesłała do Sejmu.

- Pięć kolejnych osób poszkodowanych w sobotniej katastrofie kolejowej pod Szczekocinami opuściło szpitale. Teraz hospitalizowanych jest 29 osób - poinformowało w piątek biuro prasowe Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

- Dwóch z trzech górników rannych w wyniku silnego wstrząsu, do jakiego doszło w czwartek w kopalni Marcel w Radlinie, przebywa w szpitalach. Jeden z nich jest w stanie ciężkim - poinformował PAP rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej.

- IPN skierował do sądu wniosek o lustrację szefa obrony przeciwlotniczej 12. Dywizji Zmechanizowanej płk. Ryszarda Kretkowskiego - poinformowało w piątek PAP Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN w Szczecinie.

- Prezydent Bronisław Komorowski ocenił w piątek, że bieżące wyzwania, związane m.in. z Euro2012, kwestią katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, umową ACTA bądź sprawą Afganistanu potwierdzają wagę prac w ramach strategicznego przeglądu bezpieczeństwa narodowego.

- Obecny lider SLD Leszek Miller to jedyny kandydat na szefa partii. W czwartek o północy minął termin zgłaszania kandydatur. Nowy przewodniczący zostanie wskazany w drodze wyborów powszechnych w partii; werdykt działaczy Sojuszu zatwierdzi pod koniec kwietnia kongres SLD.

- Kilkudziesięciu członków liberalnego skrzydła krakowskiej PO chce przejść do Ruchu Palikota - poinformował PAP Łukasza Gibała, który przeszedł z PO do RP. Zdaniem szefa PO w regionie Ireneusza Rasia, odejdą tylko "żołnierze Gibały z jego napompowanego koła".

- Jesteśmy w trakcie uzgodnień z kancelarią premiera kwestii wsparcia dla kilku rodzin ofiar katastrofy kolejowej pod Szczekocinami - poinformował w piątek minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

- 10 marca 2011 r. urzędy skarbowe będą otwarte dla podatników - poinformowało Ministerstwo Finansów. Ci podatnicy, którzy przyjdą złożyć deklarację podatkową za 2011 r., uzyskają fachową pomoc urzędników na temat rozliczenia.

- Trzyminutowy sygnał z syren lokomotyw uruchomili w piątek w południe w całym kraju maszyniści kolejowi, by uczcić swoich kolegów, którzy zginęli w katastrofie kolejowej. Dźwięk miał przypomnieć o żałobie po wszystkich ofiarach tej tragedii.

- Propozycje, które mają na celu zwiększenie udziału kobiet w zarządach firm, przedstawiła w piątek pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz chciałaby m.in., aby firmy informowały w sprawozdaniach o liczbie kobiet w organach decyzyjnych.

- Ciągle nie można przesłuchać dyżurnego ruchu z posterunku kolejowego w Starzynach, któremu prokuratura zarzuca nieumyślne spowodowanie sobotniej katastrofy w Szczekocinach - poinformował PAP w piątek prok. Tomasz Ozimek z częstochowskiej prokuratury.

- W przyszłym tygodniu zostanie opracowany szczegółowy plan śledztwa wszczętego po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami - poinformował PAP w piątek prok. Tomasz Ozimek z częstochowskiej prokuratury.

- Niezadowolenie z opieki zdrowotnej deklaruje prawie cztery piąte ankietowanych (78 proc.), a satysfakcję - tylko jedna piąta (19 proc.); większość (73 proc) nie dostrzega problemów z dostępnością świadczeń lekarzy pierwszego kontaktu - wynika z sondażu CBOS.

- Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w piątek w Belwederze z liderem francuskich socjalistów i kandydatem na prezydenta Francji Francoisem Hollandem. Głównymi tematami rozmowy były m.in. sprawy UE i współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego.

- Minister Spraw Wewnętrznych przeznaczył prawie 6 mln zł dla lubuskich samorządów na usuwanie skutków powodzi z 2010 roku - poinformował w piątek rzecznik wojewody lubuskiego Paweł Siminiak.

- Wojskowy sąd uznał w piątek winę dwóch stalinowskich śledczych, oskarżonych o bezprawne pozbawienie wolności w połowie lat 50. Józefa Stemlera, b. wiceministra informacji z Delegatury Rządu na Kraj. Z powodu amnestii nie wymierzył im kar.

- Z przeprowadzonych przez MAC ankiet wynika, że poziom zabezpieczeń stron internetowych w instytucjach publicznych jest niski. Namawiamy instytucje do większej opieki nad stronami - powiedział w piątek szef resortu Michał Boni.

- Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz zwróciła się do szefowej holenderskiej komisji ds. równego traktowania Laurien Koster w sprawie działającej w Holandii Partii Wolności, nawołującej do donoszenia na imigrantów z Europy Środkowej i Wschodniej.

- Około czterdziestu działaczy Ruchu Palikota z regionu kaliskiego zdecydowało o przejściu do SLD. Siedmioro z nich poinformowało o tym dziennikarzy na konferencji prasowej w Kaliszu. "Ruch Palikota ma się dobrze" - zapewnia jednak rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek.

- MSZ nie zgadza się ze stwierdzeniem z raportu NIK ws. lotów VIP, że resort ten otrzymał od strony rosyjskiej tylko telefoniczną zgodę na przelot i lądowanie w Smoleńsku TU-154M oraz że żaden z polskich urzędników nie miał pisemnej zgody na ten przelot i lądowanie.

- Policja w Sierpcu wystąpiła za pośrednictwem Komendy Głównej Policji do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego o wyrażenie zgody na pociągnięcie europosła PO Jarosława Wałęsy do odpowiedzialności za wykroczenie drogowe w związku z wypadkiem w 2011 r.(PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)