Trwa ładowanie...
d205ijs
wydarzenia

Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 2 stycznia, 20.00

...

Share
d205ijs

02.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prokuratura Generalna potwierdza zatrzymanie przez ABW w Zakopanem rosyjskiego prokuratora poszukiwanego przez to państwo za korupcję. Sprawą zajmą się organa ścigania w Nowym Sączu; jest już wniosek Rosji o aresztowanie mężczyzny na czas procedury ekstradycji.

- Od Nowego Roku zmieniły się ceny biletów na pociągi InterRegio na najdłuższych relacjach - poinformował we wtorek PAP Michał Stilger z biura prasowego Przewozów Regionalnych. Ceny biletów na pociągi regionalne i biletów okresowych pozostają bez zmian.

d205ijs

- W przychodniach oferujących usługi np. w ramach abonamentu medycznego lekarze zgodnie z nowymi przepisami określają na receptach stopień refundacji. Pomagają im w tym specjalne elektroniczne systemy.

- Prokurator generalny zlecił Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie zbadanie czynności - m.in. sprawdzania billingów - podejmowanych w umorzonym w połowie grudnia śledztwie dotyczącym prok. Marka Pasionka - poinformowała PAP w poniedziałek Prokuratura Generalna.

- We wtorek rząd zajmie się przygotowanym przez resort finansów projektem ustawy i emeryturach i rentach z FUS oraz o ich waloryzacji. Przewiduje on, że w 2012 r. waloryzację procentową zastąpi kwotowa - wszyscy otrzymają dodatkowo 68 zł.

- Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem ustawy dotyczącym składki zdrowotnej rolników. Ministrowie rozpatrzą także m.in. projekt noweli o emeryturach i rentach z FUS, zgodnie z którym w 2012 r. przeprowadzona zostanie kwotowa waloryzacja świadczeń.

d205ijs

- Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi rozpoczął w poniedziałek rekrutację pracodawców chcących przyjąć na półroczne staże osoby powyżej 50. roku życia. Jedyny warunek to zorganizowanie tzw. elastycznego stanowiska dla stażysty.

- Przerzucenie dodatkowych sił amerykańskich do prowincji Ghazni to zrozumiały manewr operacyjny i dobra wiadomość dla Polski; pozwoli to szybciej przekazywać odpowiedzialność siłom afgańskim - ocenił szef BBN Stanisław Koziej.

- Pierwsi pacjenci otrzymali recepty z pieczątką: "Refundacja do decyzji NFZ". Stawiają je medycy z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Porozumienia Zielonogórskiego, którzy rozpoczęli protest. Nie określają oni poziomu refundacji leków.

- Z powodu protestu części lekarzy, niektórzy pacjenci mimo prawa do refundacji leków, płacą za nie więcej. Brakuje informacji jak realizować recepty, na których lekarze nie określą stopnia refundacji.

d205ijs

- Według Porozumienia Zielonogórskiego pieczątki: "Refundacja do decyzji NFZ" stawia na receptach 75 proc. lekarzy, a protest popierają Okręgowe Rady Lekarskie. Resort zdrowia ani NFZ nie udzielają informacji na temat skali protestu.

- SLD złoży w najbliższych dniach projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej - zapowiedział w poniedziałek rzecznik Sojuszu Dariusz Joński po spotkaniu szefa partii Leszka Millera z ekspertami z dziedziny ochrony zdrowia.

- Klub PiS chce, aby premier Donald Tusk przedstawił na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się 11 stycznia, informację o sytuacji w służbie zdrowia po wejściu w życie ustawy refundacyjnej i nowej listy leków refundowanych.

- Remonty mostów Łazienkowskiego i Grota-Roweckiego, przebudowa bulwarów wiślanych, kontynuacja budowy centralnego odcinka II linii metra - m.in. te inwestycje zaplanowano na 2012 r. w Warszawie. Na termin rozpoczęcia niektórych prac mają wpływ mistrzostwa Euro 2012.

- Wykrwawienie z powodu licznych ran kąsanych było przyczyną śmierci 42-letniej kobiety, znalezionej w Kraczewicach (Lubelskie) - wykazała sekcja zwłok. Jak przypuszczają śledczy, kobieta mogła zostać zagryziona przez psy.

(PAP)

pif/ ana/ asa/

d205ijs

Podziel się opinią

Share
d205ijs
d205ijs