Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 7 czerwca, 17.00

...

07.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Rzecznik rządu Paweł Graś na poniedziałkowym briefingu prasowym sprostował swą niedzielną wypowiedź o tym, że funkcjonariusze OMON-u zostali aresztowani w związku z kradzieżą z kart kredytowych Andrzeja Przewoźnika. Jak wyjaśnił, chodziło o funkcjonariuszy innej formacji.

- Z karty kredytowej należącej do Andrzeja Przewoźnika w dniach 10-12 kwietnia dokonano 11 wypłat - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator Monika Lewandowska.

- Klub PiS chce, by premier Donald Tusk przedstawił w Sejmie w tym tygodniu informację "w sprawie kradzieży dokonanej na ofiarach" katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Rzecznik rządu nie widzi takiej potrzeby.

- Funkcjonariusze CBA zatrzymali w Łodzi dwóch pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i b. pracownika tej instytucji. Sprawa ma związek z korupcją i wyłudzeniem środków unijnych - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

- Wybór prezesa NBP może nastąpić tuż po wyborach - 5 lub 6 lipca; nowy prezydent może ustalić z marszałkiem Sejmu kandydata i zaproponować przegłosowanie go w trybie nadzwyczajnym - taką koncepcję przedstawił w poniedziałek prezes PSL Waldemar Pawlak.

- Najnowsze prognozy wskazują na to, że poziom wody w Wiśle w Warszawie może osiągnąć nawet 780 cm, czyli tyle ile podczas pierwszej fali powodziowej, która przeszła przez miasto w maju - poinformował PAP Marcin Ochmański ze stołecznego Ratusza.

- Druga fala powodziowa na Wiśle powinna spłynąć do Bałtyku ok. 14-15 czerwca - poinformował dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Mieczysław Ostojski na poniedziałkowej konferencji prasowej. Zapowiedział, że w Warszawie swoje maksimum fala osiągnie w środę nad ranem.

- 80 ton darów zebranych przez łodzian trafiło w poniedziałek za pośrednictwem łódzkiej Caritas do magazynów Caritas Diecezji Sandomierskiej. Stamtąd zostaną przekazane do poszczególnych miejscowości dotkniętych powodzią.

- W akcję przeciwpowodziową na terenie 12 województw w dorzeczach Wisły i Odry zaangażowanych jest w poniedziałek po południu ok. 3,5 tysiąca żołnierzy - poinformował PAP rzecznik SGWP płk Sylwester Michalski.

- Środki czyszczące, żywność, bieliznę pościelową i wodę przesyłają powodzianom Caritas, Polski Czerwony Krzyż i Polska Akcja Humanitarna. Organizują też zbiórkę pieniędzy, pomagają w sprzątaniu domów i usuwaniu skutków powodzi.

- Kolejne osuwisko postało w Lanckoronie (Małopolskie). Po burzy ziemia osunęła się w pobliżu zabytkowego centrum, zagrożony jest powstający tam pensjonat - dowiedziała się w poniedziałek PAP od sekretarz gminy Teresy Florek.

- Stan alarmu powodziowego dla gmin nadwiślańskich zarządził w poniedziałek od godziny 17 wojewoda kujawsko-pomorski - poinformowały służby prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

- Rzecznik rządu Paweł Graś oświadczył w poniedziałek, że nie ma potrzeby wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w związku z kolejną falą powodzi, która przechodzi przez Polskę. O takiej możliwości mówił wcześniej szef PiS Jarosław Kaczyński.

- W tym tygodniu klub Lewicy nie spotka się z kandydatem na prezesa NBP Markiem Belką - powiedział w poniedziałek w Kaliszu przewodniczący klubu poselskiego Lewicy, kandydat SLD na prezydenta Grzegorz Napieralski.

- Kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński weźmie udział w debacie wyborczej organizowanej przez TVP w niedzielę, bez względu na to, czy będzie w niej uczestniczył także Bronisław Komorowski - zapowiedziała w poniedziałek Joanna Kluzik-Rostkowska.

- Kandydat PO na prezydenta Bronisław Komorowski podkreślił, że w wyborach prezydenckich głosuje się na konkretną osobę a nie na partie polityczne i dlatego on nie rozumie takiej formuły debaty, w której wystąpić mają tylko kandydaci wspierani przez partie parlamentarne.

- Szef sztabu kandydata PO na prezydenta Sławomir Nowak powiedział w poniedziałek, że jest możliwość przeprowadzenie debaty "jeden na jeden" Bronisława Komorowskiego z Jarosławem Kaczyńskim 15 czerwca w TVN i TVN24.

- Kandydat na prezydenta Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek zadeklarował, że jeśli wygra wybory będzie zachęcał rząd i opozycję do podjęcia wspólnej pracy na rzecz zreformowania służby zdrowia.

- Billboardy kandydata SLD na prezydenta Grzegorza Napieralskiego rozwieszono tylko w jego rodzinnym mieście - Szczecinie. Plakaty pokazujące gdzie Napieralski m.in. uczył się i mieszka, to oddolna inicjatywa lokalnych polityków - mówił szef wojewódzkiego sztabu wyborczego Albin Majkowski.

- Zbigniew Ziobro nie musi przepraszać b. posła SLD Ryszarda Zająca za ujawnienie w 2007 r. w Sejmie jego nazwiska jako świadka w śledztwie dotyczącym mafii węglowej i Barbary Blidy - orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie.

- W drugiej połowie czerwca do Polski przyjedzie prawosławny patriarcha Jerozolimy i całej Palestyny Teofil III. 24-25 czerwca hierarcha weźmie udział w uroczystościach w monasterze w Jabłecznej - poinformowała w poniedziałek prawosławna kuria metropolitalna.

- Caritas Polska rozpoczyna długofalową pomoc dla Haiti. Organizacja będzie realizować w rejonie dotkniętym styczniowym trzęsieniem ziemi trzy projekty edukacyjne: odbudowę dwóch szkół i budowę nowej, z internatem - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie.

- Amerykańska pomoc dla polskiego parlamentu po 1989 r. przyczyniła się do stworzenia podstaw dla efektywnego działania Sejmu i Senatu - ocenił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w 20. rocznicę uruchomienia przez Kongres USA programu pomocowego "Dar Demokracji".

- Wicewojewoda dolnośląski Zdzisław Średniawski został odwołany w poniedziałek ze stanowiska. PSL cofnęło mu rekomendację. Zastąpiła go, wskazana przez ludowców, Ilona Antoniszyn. Poinformował o tym Rafał Jurkowlaniec, wojewoda dolnośląski.

- Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w niedzielę ma wybrać nowego prezesa. Kandydować na tę funkcję zamierzają: poseł niezrzeszony Longin Komołowski, senator PO Henryk Woźniak; kandydowanie rozważa wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski (niezrz). Nowy prezes zastąpi tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem Macieja Płażyńskiego, który kierował pracami Stowarzyszenia od maja 2008 roku.

- W środę rozpocznie się przyjmowanie wniosków o pomoc finansową dla kombatantów i uczestników wydarzeń poznańskiego Czerwca '56. Taka pomoc będzie przyznawana po raz trzeci.

- Nowy lek przedłuża życie pacjentów z rakiem prostaty, u których przestała działać hormonoterapia oraz standardowa chemioterapia - wynika z badań przedstawionych na 46. dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), który odbywa się w Chicago.

- Budowa gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie przebiega zgodnie z planem i do końca przyszłego roku ma się zakończyć. Obecnie ekipa budowlana rozpoczęła montaż konstrukcji tzw. ściany krzywoliniowej - asymetrycznego wejścia do budynku Muzeum.

- Kary od 8 do 12 lat więzienia wymierzył w poniedziałek bydgoski sąd pięciu sprawcom mordu dokonanego dwa lata temu w podbydgoskim Janowie. Mężczyźni zakatowali wówczas recydywistę, który utrzymywał intymne kontakty z nieletnią mieszkanką wsi.

(PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)