Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 10 lutego, 17.00

...

10.02.2010 | aktual.: 10.02.2010 17:23

10.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Leszek Miller zeznał w środę przed komisją śledczą, że podatek od jednorękich bandytów został obniżony w projekcie ustawy hazardowej w 2003 r. z 200 do 50 euro, by automaty nie zostały w szarej strefie. Dodał, że nie spotkał się z lobbingiem dotyczącym tej ustawy.

- Prezydent Lech Kaczyński powiedział w środę w Pucku na zakończenie obchodów 90. rocznicy zaślubin Polski z morzem, że potrzebna jest "celowa i zorganizowana polityka państwa" dla gospodarki morskiej.

- Trzymajmy się morza, bo morze to jest szansa na wielkość polityczną i rozwój gospodarczy. To okno, z którego lepiej widać świat - powiedział w środę w Pucku marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przywołując słowa Stanisława Staszica. Marszałek jako Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej objął honorowy patronat nad 90. rocznicą zaślubin Polski z Morzem.

- Zmarł policjant, który został kilkakrotnie ugodzony nożem na przystanku tramwajowym na warszawskiej Woli. 18-letni sprawca został zatrzymany. Prawdopodobnie w czwartek usłyszy zarzut. Do tragicznego zdarzenia doszło w środę po godz. 10 na przystanku tramwajowym przy ul. Połczyńskiej.

- Premier Donald Tusk weźmie w czwartek udział w szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, na którym szefowie państw i rządów będą szukać sposobów wyjścia z kryzysu - m.in. omawiać nową unijną strategię gospodarczą, zwaną roboczo "UE 2020".

- Resort obrony narodowej zakończył postępowanie na dostawę pięciu śmigłowców Mi-17 dla kontyngentu w Afganistanie - poinformował w środę szef MON Bogdan Klich. Oferta opiewa na ponad 300 mln zł. Maszyny mają trafić w rejon operacji jeszcze w tym roku.

- Janusz Palikot (PO) uważa, że lista "kandydatów na kandydatów" Platformy w wyborach prezydenckich powinna być szeroka. Nie wykluczył, że do gry włączy się Bogdan Zdrojewski lub Jan Krzysztof Bielecki. Palikot rozważy też, czy nie zgłosić własnej kandydatury.

- W piątek PO przedstawi w Sejmie swoje propozycje zmian w konstytucji. Chodzi m.in. o wzmocnienie władzy wykonawczej premiera, osłabienie prezydenckiego weta i zmniejszenie liczby posłów i senatorów. W konferencji prasowej PO weźmie udział premier Donald Tusk.

- Szef SLD Grzegorz Napieralski zapowiada, że w tym lub przyszłym tygodniu będzie chciał spotkać się z szefami klubów: PO - Grzegorzem Schetyną i PSL: Stanisławem Żelichowskim w sprawie projektu nowej ustawy medialnej, autorstwa Lewicy.

- Zamiast kilkunastu złotych abonamentu - 8 zł opłaty audiowizualnej, odebranie KRRiT kompetencji wyboru władz mediów publicznych, a w zamian wyłanianie ich w losowaniu - to niektóre założenia projektu ustawy medialnej, którą przygotowują środowiska twórcze.

- Ryszard Bogucki, gangster oskarżony o nakłanianie do zabójstwa gen. Marka Papały oraz o obserwowanie miejsca zbrodni, nie przyznał się w sądzie do tych zarzutów.

- FBI przekazało polskim śledczym, że polonijny biznesmen z USA Edward Mazur podjął działania, by inni świadkowie za pieniądze zdyskredytowali obciążające go zeznania Artura Zirajewskiego.

- B. szef MSW Andrzej Milczanowski został prawomocnie uniewinniony z zarzutów ujawnienia w 1995 r. tajemnicy państwowej w sprawie rzekomego szpiegostwa Józefa Oleksego dla ZSRR, ówczesnego premiera z SLD. Jeden zarzut został umorzony. Oleksy zapowiada kasację.

- Projekt ustawy wprowadzającej całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych, m.in. w restauracjach i dyskotekach, został w środę skierowany ponownie do komisji zdrowia. Podczas sejmowej debaty zgłoszono do niego poprawki.

- Polskie lotniska w 2009 r. obsłużyły w ruchu regularnym i czarterowym ponad 19 mln pasażerów - poinformowała w środę rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego Katarzyna Krasnodębska. Spadek w ruchu odnotowały linie regularne, wzrost - czarterowe.

- Szef MON Bogdan Klich poinformował w środę, że w związku z usterką samolotu C-130 Hercules, która skutkowała awaryjnym lądowaniem w Afganistanie, dostawcę maszyn czekają rozmowy z polskimi wojskowymi. Zdarzenie zbada specjalna komisja.

- Kluby PiS, Lewicy i PSL sceptycznie odniosły się w środę w Sejmie do propozycji zniesienia obowiązku meldunkowego już 1 stycznia 2014 roku.

- Większość publicznych zakładów opieki zdrowotnej oszczędza na przeglądach i konserwacji specjalistycznego sprzętu, a aparatura, którą posiadają, jest wyeksploatowana, przez co nie gwarantuje bezpieczeństwa pacjentom - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

- Szacuje się, że w Polsce jest ok. 40 tys. osób bezdomnych - poinformowała w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Politykli Społecznej i Rodziny dyr. Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w ministerstwie pracy Krystyna Wyrwicka.

- Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła w środę poselski projekt uchwały w sprawie uczczenia przez Sejm RP setnej rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej, która przypada 15 lutego. Projekt skierowany został do Marszałka Sejmu.

- Centrum Monitoringu Wolności Prasy oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich apelują do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, by wyraził dezaprobatę dla białoruskich działań wobec TV Biełsat.

- Prawie trzy czwarte dorosłych Polaków nie działa w żadnej organizacji obywatelskiej. Jednak w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch lat, coraz więcej spośród nas działa społecznie - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

- Około tysięca jednostek archiwalnych akt Biura Odbudowy Stolicy, zawierających dokumenty inwentaryzacji zniszczeń wojennych miasta, jest obecnie poddawanych digitalizacji - poinformowała PAP w środę Aleksandra Zadrożniak z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. (PAP)

mln/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)