Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 10 marca, 17.00

...

10.03.2010 | aktual.: 10.03.2010 17:38

10.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Danuta Olewnik, siostra zamordowanego Krzysztofa, zeznaje w środę na zamkniętym posiedzeniu sejmowej komisji śledczej. Jak powiedziała dziennikarzom, "do czasu konfrontacji z policjantami chce być oszczędna w słowach".

- Ponad godzinę trwało środowe spotkanie szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego z przedstawicielami białoruskiej opozycji - poinformował PAP rzecznik resortu Piotr Paszkowski. O godz. 18.30 planowane jest spotkanie białoruskich gości z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

- Szef zespołu parlamentarnego ds. Białorusi Robert Tyszkiewicz (PO) podkreślił w środę w Sejmie, że celem spotkania posłów z goszczącą w Polsce grupą białoruskich opozycjonistów było pokazanie solidarności z nimi.

- Jeden z liderów białoruskiej opozycji Aleksander Milinkiewicz podkreślił w środę w Sejmie, że białoruska władza powinna wypuścić więźniów politycznych oraz zarejestrować organizacje pozarządowe, w tym Związek Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.

- Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski w liście otwartym wzywa szefa MSZ Radosława Sikorskiego, z którym konkuruje w prawyborach prezydenckich w PO, do debaty na gruncie Platformy.

- Warszawska PO proponuje Bronisławowi Komorowskiemu i Radosławowi Sikorskiemu, żeby ich debata w ramach prawyborów prezydenckich odbyła się 20 marca w Warszawie, przy okazji zjazdu stołecznej Platformy.

- Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski nie widzi możliwości koalicji z PiS. Pojawiające się ostatnio spekulacje na ten temat nazwał w środę w Szczecinie "wyłącznie analizami".

- Senat w środę po godz. 10 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się m.in. nowymi zasadami wypłacania becikowego oraz zmianami w prezydenckiej i samorządowej ordynacji wyborczej.

- Premier Donald Tusk uważa, że w związku z kampanią w prezydenckich prawyborach w PO, którą prowadzą Radosław Sikorski i Bronisław Komorowski, nie ucierpiały ani obowiązki ministra spraw zagranicznych, ani marszałka Sejmu.

- Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski prezydent Lech Kaczyńskim w środę odznaczył 41 kobiet działających w opozycji i represjonowanych w stanie wojennym.

- Klub Lewicy krytycznie ocenia skład Rady Gospodarczej przy premierze, argumentując, że prezentuje ona jedynie neoliberalny punkt widzenia.

- Przed komisją śledczą, która bada tzw. aferę hazardową, stawił się w środę Witold Lisicki, były rzecznik szefa Służby Celnej i wiceministra finansów Jacka Kapicy.

- Trybunał Konstytucyjny bada w środę zgodność z ustawą zasadniczą zapisu rozporządzenia dotyczącego stosowania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne środków przymusu bezpośredniego, w tym kajdanek.

- Polska jest "stałym obiektem intensywnego zainteresowania operacyjnego większości liczących się na świecie służb wywiadowczych" - stwierdza raport Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ujawnia, że b. funkcjonariusz ABW jest sądzony za działanie na rzecz obcego wywiadu.

- Polsko-litewski most energetyczny będą budowały polski operator PSE i litewska Lietuvos Energia - powiedział w środę PAP Jarosław Niewierowicz, prezes polsko-litewskiego przedsiębiorstwa realizującego połączenie sieci energetycznych obu krajów.

- Dwa nowe projekty inwestycyjne zrealizują działające w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) firmy Elektrolux i JBG-2. W sumie zainwestują ok. 30 mln zł, tworząc blisko 40 nowych miejsc pracy.

- Szef komisji śledczej, badającej tzw. aferę hazardową, Mirosław Sekuła (PO) poinformował w środę PAP, że po świętach wielkanocnych przedstawi posłom projekt raportu z prac komisji. Opozycja uważa, że trzeba z tym poczekać do zakończenia przesłuchań.

- Gdański sąd uchylił w środę decyzję o zwolnieniu ze służby z policji nosiciela wirusa HIV. W listopadzie ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis, powodujący automatyczne wykluczenie ze służby osoby, u której stwierdzono HIV, jest niezgodny z konstytucją.

- Podkom. Andrzej Struj, zamordowany w lutym na warszawskiej Woli, został pośmiertnie wyróżniony Policyjną Odznaką Zasługi im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego", przyznawaną za wyjątkowe poświęcenie w wypełnianiu obowiązków.

- Przedstawiciele 31 organizacji i stowarzyszeń skupiających kombatantów i osoby represjonowane zostali w środę powołani do Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Demonstracje, tybetańska masa krytyczna, spotkania filmowe, wystawy - w ten sposób aktywiści z całej Polski będą obchodzić w środę Ogólnopolski Dzień Solidarności z Tybetem. 10 marca przypada 51. rocznica antychińskiego powstania w Tybecie.

- Blisko 60 proc. ankietowanych jest dumnych z bycia Polakiem, 31 proc. dumę odczuwa rzadko, a 9 proc. nie ma zdania na ten temat. Większość ankietowanych odczuwa dumę, gdy za granicą słyszą o sukcesach sportowców czy o Janie Pawle II.(PAP)

mln/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)