11.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Skuteczna walka z kryzysem gospodarczym, dyscyplina budżetowa, stabilna pozycja Polski na arenie międzynarodowej, uzawodowienie armii, ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - to według polityków PO osiągnięcia rządu Donalda Tuska.
- Rząd Donalda Tuska pokazał Polakom, że potrafi działać w trudnych, kryzysowych sytuacjach - powiedział w środę rzecznik rządu Paweł Graś, oceniając 1000 dni działania rządu. Zapowiedział jesienną ofensywę ustawową, która dotyczyć ma m.in. reformy służby zdrowia.
- Politycy PSL dobrze ocenili 1000 dni rządów koalicji rządowej, którą tworzą razem z PO, choć zastrzegają, że nie wszystkie obietnice udało się zrealizować. Do sukcesów rządu Donalda Tuska zaliczyli m.in. reformę emerytur pomostowych, a do niepowodzeń brak zmian w służbie zdrowia.
- Politycy PiS pytani przez PAP są zgodni: 1000 dni rządu Donalda Tuska to czas niespełnionych obietnic i zaniechań. Rząd jest dobry tylko w propagandzie - podkreślają.
- Niespełnione obietnice, rozczarowanie, zaniechania, brak dialogu z opozycją - to główne zarzuty, jakie rządowi Donalda Tuska w 1000 dniu po jego powstaniu stawiają politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
- W niedzielę, 15 sierpnia w Katedrze Polowej WP odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem - poinformował PAP proboszcz katedry ks. płk Robert Mokrzycki.
- 21,5 tysiąca żołnierzy, którzy zdecydowali się mieszkać poza swymi jednostkami, korzysta z wypłacanego przez MON świadczenia mieszkaniowego - poinformował w środę wiceszef MON Czesław Piątas na posiedzeniu senackiej komisji obrony.
- 42 proc. Polaków wyraża zadowolenie z faktu, że Bronisław Komorowski został prezydentem - wynika z lipcowego sondażu CBOS. Jednak niemal co czwarty badany (24 proc.) podchodzi do tego wyboru z obojętnością. Spośród emocji negatywnych związanych z wyborem Komorowskiego najwięcej osób doświadczyło obawy (16 proc.).
- Stabilizuje się sytuacja powodziowa na Dolnym Śląsku. Inspektorzy nadzoru budowlanego kontrolują kolejne domy, działają komisje szacujące straty spowodowane przez żywioł. Wypłacane są też zasiłki do 6 tys. zł osobom, które ucierpiały w wyniku nawałnic - poinformowało PAP MSWiA.
- Krajowa Rada Komorników zaskarżyła w środę do Trybunału Konstytucyjnego przepisy nowelizacji ustawy o komornikach na temat miarkowania opłaty egzekucyjnej. Według komorników, może to niezasadnie ograniczać ich dochody, co narusza konstytucyjne prawa własności.
- Budynki, którymi dysponuje wojsko, są w złym stanie technicznym, niektóre wręcz zagrażają zdrowiu i życiu ludzi - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, dotyczącego nieruchomości, należących do Ministerstwa Obrony Narodowej.
- Wielki transparent: "I love puszcza" rozwiesili w środę działacze Greenpeace na ścianie budynku Ministerstwa Środowiska. Ekolodzy apelują w ten sposób o poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego. Minister środowiska poparł postulaty Greenpeace.
- Choć KE wciąż nie otrzymała skargi od ekologów ws. nadmiernej wycinki w Puszczy Białowieskiej, to - jak dowiedziała się PAP w środę - już w maju prosiła rząd o informacje na temat stanu prac nad nowym planem gospodarki leśnej dla puszczy, zgodnie z NATURĄ 2000.
- Ok. 235 tys. zł udało się zebrać w kończącym się, pierwszym etapie akcji społecznej "Moja złotówka na Grabarkę". Jej celem jest zbiórka funduszy na niezbędne inwestycje w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium na Świętej Górze Grabarce (Podlaskie).
- Ramadan, czyli miesięczny post, rozpoczęli w środę wyznawcy islamu. Zakończy go radosne święto Ramadan Bajram, jedno z dwóch najważniejszych u muzułmanów, którego trzydniowe obchody rozpoczną się 10 września.(PAP)
mln/ jtt/