Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 12 maja, 17.00

...

12.05.2010 | aktual.: 12.05.2010 17:23

12.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Bronisław Komorowski złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, że nie miał związków ze służbami PRL - stwierdził w środę warszawski sąd. Oznacza to, że nie ma przeszkód prawnych, by był on kandydatem na prezydenta.

- Rzeczniczka kampanii Bronisława Komorowskiego Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w środę dziennikarzom, że jeszcze przed pierwszą turą wyborów prezydenckich możliwa jest debata między Komorowskim a Jarosławem Kaczyńskim.

- Jesteśmy otwarci na rozmowy na temat debaty wyborczej między Jarosławem Kaczyńskim a Bronisławem Komorowskim - zadeklarowali w środę przedstawiciele sztabu kandydata PiS na prezydenta. Sztab czeka na "oficjalny sygnał" ws. debaty ze sztabu kandydata PO.

- Walka o prezydenturę dotyczy nie tylko Jarosława Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego - przekonuje kandydat SLD w wyborach prezydenckich Grzegorz Napieralski. Apeluje, by nie sprowadzać kampanii jedynie do kandydatów PiS i PO.

- Szef Samoobrony, kandydat na prezydenta Andrzej Lepper uważa, że minister sprawiedliwości powinien podać się do dymisji w związku z zamieszaniem przy rejestracji jego kandydatury. Lepper chce też debaty z Jarosławem Kaczyńskim na temat ich wspólnego rządu.

- W środę po godz. 10 Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie, w czasie którego zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zakłada ona, że w przypadku śmierci prezesa IPN jego obowiązki przejmie jeden z zastępców, wskazany przez marszałka Sejmu.

- Większość telefonów komórkowych pasażerów prezydenckiego Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem, była włączona; ABW ustali osoby, z którymi kontaktowali się pasażerowie samolotu - poinformował w środę na konferencji prasowej prokurator generalny Andrzej Seremet.

- Choć teoretycznie nie można wykluczyć wpływu włączonych telefonów komórkowych na urządzenia pokładowe, to na pewno nie zakłócają one pracy wysokościomierza czy prędkościomierza - uważają lotniczy eksperci, z którymi rozmawiała PAP.

- Do prokuratury wpłynęło już ok. 10 wniosków pełnomocników bliskich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem o wgląd do akt śledztwa - poinformował w środę PAP rzecznik Naczelnego Prokuratora Wojskowego, płk Zbigniew Rzepa.

- Umowa dotycząca pozyskania dwóch samolotów Embraer-175, które byłyby wykorzystywane do transportu najważniejszych osób w państwie, zostanie niebawem sfinalizowana - zapowiada szef MON. Maszyny mają być dostępne dla VIP-ów w ciągu miesiąca.

- Komenda Główna Policji wyjaśnia, dlaczego do IPN nie trafiły w terminie oświadczenia lustracyjne funkcjonariuszy pełniących kierownicze stanowiska. Szef policji Andrzej Matejuk poprosił też o opinię prawną dot. skutków ich niezłożenia.

- Wykorzystywanie seksualne dotyczy co siódmego dziecka - wynika z badań organizacji pozarządowych. W czwartek w całej Polsce rusza druga edycja kampanii "Zły dotyk", która ma zwrócić uwagę na ten problem.

- Czy polityka i służba cywilna mogą ze sobą współgrać oraz jak wyznaczyć granicę między nimi - zastanawiali się uczestnicy środowej uroczystości XX-lecia Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

- Ponad dwie piąte Polaków (43 proc.) dobrze ocenia funkcjonowanie demokracji w naszym kraju, a połowa jest przeciwnego zdania - wynika z marcowych badań CBOS przekazanych w środę PAP. (PAP)

mln/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)