Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 12 października, 17.00

...

12.10.2011 | aktual.: 12.10.2011 17:38

12.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk zapowiedział, że w czwartek poinformuje dziennikarzy o rozwiązaniu w sprawie powołania nowego rządu. Tusk rozmawiał w środę w prezydentem Bronisławem Komorowskim.

- Do zmian w rządzie może dojść już na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji - powiedział wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak. Jak zaznaczył, na najbliższym posiedzeniu premier Donald Tusk złoży rezygnację, po czym powołany zostanie nowy gabinet.

- Kancelaria Prezydenta nie potwierdza informacji o tym, że w przyszłym tygodniu Bronisław Komorowski zamierza desygnować nowego premiera. Jak zaznacza szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, najpierw prezydent zwoła posiedzenie Sejmu, na co ma 30 dni od daty wyborów.

- Podczas środowego spotkania premiera Donalda Tuska z szefem PSL Waldemarem Pawlakiem ze strony ludowców padła propozycja włączenia ministerstwa środowiska do resortu gospodarki. Politycy Platformy, z którymi rozmawiała PAP, są zaskoczeni.

- Prezydent Bronisław Komorowski z premierem Donaldem Tuskiem rozmawiali o procedurach i "perspektywie czasowej" powołania nowego rządu - poinformowała w środę szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

- Około pół godziny trwało środowe spotkanie - w ramach konsultacji powyborczych - prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wcześniej w Pałacu Prezydenckim gościł szef zwycięskiej PO, premier Donald Tusk.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, że Prawo i Sprawiedliwość będzie "zdecydowaną opozycją" wobec rządu - poinformował PAP po środowym spotkaniu Kaczyńskiego z Komorowskim rzecznik partii Adam Hofman.

- Większość Polaków (51 proc.) negatywnie ocenia kierunek zmian w Polsce, a co trzeci badany (32 proc.) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku; 17 proc. respondentów nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

- Dekrety Rady Państwa PRL o stanie wojennym z 1981 r. były uchwalone ewidentnie wbrew ówczesnej konstytucji - orzekł sąd, uznając z tego powodu winę b. członka Rady Emila Kołodzieja. Proces umorzono tylko z powodu przedawnienia karalności jego czynu.

- Europoseł PiS Jacek Kurski ma na billboardach przeprosić b. prezesa PZU Cezarego Stypułkowskiego za sugerowanie jego udziału w rzekomej aferze billboardowej z 2005 r. - orzekł prawomocnie sąd. To precedensowa forma przeprosin za naruszenie dóbr osobistych.

- Bogdan Borusewicz - sprawujący od dwóch kadencji funkcję marszałka Senatu - ma największe szanse, by kolejny raz pokierować pracami Izby - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

- Minister w kancelarii premiera, szef sztabu wyborczego PSL Eugeniusz Grzeszczak zapewne będzie kandydatem Stronnictwa na wicemarszałka Sejmu w nowej kadencji - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

- Szef małopolskiej PO, poseł Ireneusz Raś nie zamierza rezygnować z reorganizacji krakowskich struktur partii, którym przewodzi poseł Łukasz Gibała. Struktury nie działają jak powinny, a Łukasz Gibała nie ma autorytetu - argumentuje Raś. (PAP)

pif/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)