Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 20 lipca, 17.00
...
20.07.2011 | aktual.: 20.07.2011 17:23
20.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Premier Donald Tusk zadeklarował w środę, że jedną z największych aspiracji Polski - podczas naszego przewodnictwa w Radzie UE - jest ambitny program rozszerzenia Wspólnoty. Wyraził też nadzieję, że do końca roku Chorwacja podpisze traktat akcesyjny.
- Zalane piwnice, powalone drzewa, uszkodzone dachy to efekt nawałnic, które przeszły nad województwami małopolskim i śląskim. Strażacy tylko w nocy z wtorku na środę interweniowali na tych terenach kilkaset razy.
- Wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu nie narusza konstytucji, natomiast możliwość dwudniowego głosowania przewidziana w kodeksie wyborczym jest niezgodna z ustawą zasadniczą - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.
- Niezgodne z konstytucją są przepisy Kodeksu wyborczego o możliwości dwudniowych wyborów do Sejmu i Senatu oraz na prezydenta; dwa dni może zaś trwać głosowanie w wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.
- Część sędziów Trybunału Konstytucyjnego w zdaniach odrębnych dotyczących Kodeksu wyborczego uznała, że nie powinien on mieć zastosowania do tegorocznych wyborów parlamentarnych; niektórzy uważają z kolei, że za zgodne z ustawą zasadniczą powinno być uznane dwudniowe głosowanie.
- Promesy środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych przekazał w środę minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller przedstawicielom samorządów województwa dolnośląskiego; otrzymają oni na ten cel ponad 85 mln zł.
- PSL oczekuje od premiera Donalda Tuska możliwie najszybszego przedstawienia raportu komisji szefa MSWiA Jerzego Millera ws. katastrofy smoleńskiej - oświadczył w środę szef PSL Waldemar Pawlak. Domagał się też wyjaśnienia sprawy przecieków medialnych w tej sprawie.
- Waldemar Pawlak wie tyle, że powinno mu to wystarczyć, aby zachować powściągliwość - tak premier Donald Tusk odniósł się w środę do słów wicepremiera Pawlaka, aby jak najszybciej upublicznić raport komisji Jerzego Millera.
- 61 proc. ankietowanych negatywnie ocenia w lipcu działalność rządu Donalda Tuska; dobrze o działalności gabinetu mówi 29 proc. badanych - wynika z sondażu TNS OBOP przekazanego PAP we wtorek. 10 proc. nie miało zdania w tej sprawie.
- W zeszłym roku policja i inne uprawnione służby wystąpiły o zarządzenie podsłuchu łącznie wobec 6723 osób, ale samych podsłuchów było więcej, bo wnioski mogły dotyczyć tej samej osoby więcej razy, np. dlatego, że korzystała ona z więcej niż jednego telefonu.
- Przewodnicząca Partii Kobiet Iwona Piątek wystartuje w jesiennych wyborach do Sejmu z pierwszego miejsca listy SLD w okręgu sieradzkim. Dotychczasowy lider tej listy Cezary Olejniczak - brat europosła Wojciecha Olejniczaka, został przesunięty na ostatnie, 24 miejsce na liście.
- Minister spraw zagranicznych Grecji Stavros Lambrinidis zapewnił w środę w Warszawie, że jego kraj rozliczy się z każdego euro, które otrzyma w ramach pomocy finansowej z UE. Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski podkreślił, że Grecja może liczyć na poparcie naszego kraju.
- Odwołano spotkanie rządowo-związkowego zespołu pracującego nad reformą emerytur mundurowych. Jak dowiedziała się PAP, spotkanie, które miało być jednym z ostatnich, zostało odwołane, bo kierujący pracami zespołu minister Michał Boni przebywa w szpitalu na badaniach.
- Pozostaję na stanowisku dyrektora Jedynki, wycofałam swoją rezygnację - powiedziała PAP w środę szefowa TVP1 Iwona Schymalla. Dodała, że nie będzie żadnych zmian kadrowych w "Wiadomościach". Zastępcą Schymalli pozostaje Andrzej Godlewski.
- Nadal nie ma porozumienia między związkowcami z Huty Stalowa Wola a przedstawicielami chińskiej spółki LiuGong, która chce kupić część HSW, produkującą maszyny budowlane. Kolejne spotkanie planowane jest pod koniec lipca. Negocjacje trwają od marca tego roku.
- Odwołano spotkanie rządowo-związkowego zespołu pracującego nad reformą emerytur mundurowych. Jak dowiedziała się PAP, spotkanie, które miało być jednym z ostatnich, zostało odwołane, bo kierujący pracami zespołu minister Michał Boni przebywa w szpitalu na badaniach.
- W najbliższych dniach KRRiT wyda koncesje dla nadawców, którzy obok TVP będą emitowali programy telewizyjne na pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej - Eska TV, ATM Rozrywka TV, U-TV i Polo TV - poinformowała w środę PAP dyrektor w KRRiT Agnieszka Ogrodowczyk.
- Proces dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego i płk. Aleksandra L., oskarżonych o płatną protekcję przy weryfikacji b. żołnierza WSI, rozpoczął się w środę przed warszawskim sądem rejonowym. Oskarżonym grozi do ośmiu lat więzienia. (PAP)
zdz/ jtt/