Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 22 sierpnia, 20.00

...

22.08.2012 | aktual.: 22.08.2012 20:38

22.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Już 350 spośród dodatkowych 500 mln zł uruchomionych z Funduszu Pracy zostało skierowanych do Powiatowych Urzędów Pracy (PUP) na walkę z bezrobociem - poinformował w środę minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że większość kobiet uprawnionych do emerytury z OFE prawdopodobnie dalej pracuje albo wybrała wcześniejszą emeryturę, rezygnując ze świadczenia z OFE.

- Rzecznik dyscyplinarny Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku wszczął postępowanie wyjaśniające wobec prokurator z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, która wcześniej zajmowała się działalnością Amber Gold z zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego, złożonego w 2009 r.

- Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku zwrócił się w środę do Rzecznika Dyscyplinarnego dla Kuratorów Zawodowych z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec dwóch kuratorów sądowych dozorujących Marcina P. - poinformował resort sprawiedliwości.

- Prokurator Wojciech Szelągowski z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku powiedział w środę PAP, że majątek prywatny podejrzanego Marcina P. oraz majątek kierowanej przez niego spółki Amber Gold jest przedmiotem ustaleń śledczych.

- PiS, SLD i SP domagają się powołania komisji śledczej ws. Amber Gold. Do Sejmu - z wymaganą liczbą podpisów - trafił na razie jeden projekt - autorstwa PiS. Trzy kluby mają podobne oczekiwania - chcą, by komisja zbadała działanie organów państwa wobec spółki.

- Sprawa Amber Gold to nie jedyna z listy ostrzeżeń KNF, w której postawiono zarzuty. W Polsce jest jeszcze kilka podobnych przypadków, a prokuratury we Wrocławiu i Mysłowicach wysłały do sądów akty oskarżenia - ustaliła PAP.

- Badania mające na celu udokumentowanie ewentualnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego zleciło w rejonie Trzebiatowa (Zachodniopomorskie) Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

- Ruch, w którego budynku mieści się IPN, nie zaakceptował żadnej z propozycji zamiennych nieruchomości składanych jej przez miasto - poinformował w środę PAP Ratusz. MSP twierdzi, że ani teraz, ani wcześniej nie miało możliwości zapewnienia siedziby IPN.

- Klub PiS chce, by premier Donald Tusk przedstawił podczas przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu informację na temat sytuacji Instytutu Pamięci Narodowej w związku ze sprzedażą budynku, w którym mieści się centrala IPN. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak na środowej konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że w imieniu swojego klubu złożył wniosek do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o to, by porządek obrad najbliższego posiedzenia Sejmu, które rozpoczyna się w następną środę, został rozszerzony o punkt dotyczący informacji premiera na temat sytuacji IPN.

- Źle pracę rządu ocenia łącznie 70 proc. respondentów, pozytywną ocenę wystawia obecnemu gabinetowi 22 proc. - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Z kolei 51 proc. dobrze ocenia prezydenta Bronisława Komorowskiego, a 39 proc. ankietowanych to jego krytycy.

- Przemysław Biliński został w środę odwołany ze stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego; powodem są nieprawidłowości wykryte podczas kontroli w Inspektoracie - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Obowiązki szefa GIS pełni dotychczasowy zastępca Bilińskiego, Marek Posobkiewicz. Decyzję na wniosek ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza podjął premier Donald Tusk - podało MZ w komunikacie. Powodem odwołania są nieprawidłowości wykryte podczas przeprowadzonej przez Ministra Zdrowia kontroli w Głównym Inspektoracie Sanitarnym - poinformował resort. Według RMF FM decyzja ma związek z dopalaczami.

- Dyplomata Robert Kupiecki, do niedawna polski ambasador w Waszyngtonie, objął w środę obowiązki wiceministra obrony ds. międzynarodowych. Zastąpił Zbigniewa Włosowicza, który jest kandydatem na szefa unijnej misji Eulex w Kosowie.

- Mazowiecki oddział NFZ otrzyma w 2013 r. o 242 mln zł mniej niż przed rokiem. Będą problemy z finansowaniem świadczeń zdrowotnych - ostrzegł w środę marszałek województwa Adam Struzik.

- Dwie tarcze, które wydrążą tunel II linii metra pod dnem Wisły, rozpoczną pracę od strony Dworca Wileńskiego, a nie jak zakładano wcześniej od Powiśla - podał wykonawca inwestycji. Nie będzie w związku z tym dodatkowych utrudnień na pl. Wileńskim - zapewnił PAP.

- Co najmniej kilkuset związkowców uczestniczyło w środę w manifestacji przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Przypominali o swoim sporze z zarządem spółki ws. tegorocznego wzrostu płac oraz warunków umów zawieranych z nowymi pracownikami.

- Podejrzani o zabójstwo gen. Marka Papały, Igor M., ps. Patyk, i Mariusz M., pozostaną w areszcie. Tak zdecydował Sąd Apelacyjny w Warszawie, który nie uwzględnił zażaleń obrony na przedłużenie aresztu o kolejne trzy miesiące. Obu grozi dożywocie. Gen. Marek Papała, były komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał.

amp/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)