Wydarzenia z kraju w skrócie, środa 4 stycznia, 20.00
...
04.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Generalny insp. Andrzej Matejuk po prawie czterech latach zostanie odwołany ze stanowiska komendanta głównego policji. Zastąpić ma go dotychczasowy komendant wojewódzki policji w Łodzi Marek Działoszyński.
- Rząd przyjął projekt ustawy o składkach na ubezpieczenia zdrowotne rolników za 2012 r. - podało CIR. Składka będzie wynosić 1 zł miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy w gospodarstwie rolnym. W gospodarstwach poniżej 6 ha zapłaci ją KRUS, a powyżej 6 ha - rolnik.
- Ludowcy sprzeciwiają się ograniczeniom, jakie resort finansów chce narzucić na samorządy. MF proponuje zmniejszenie możliwości zadłużania się przez powiaty czy gminy. Politycy PSL chcą rozmawiać o tym w przyszłym tygodniu z ministrem finansów Jackiem Rostowskim.
- Bałagan nie jest efektem zapisów ustawy refundacyjnej, a prezes NFZ i minister zdrowia robią wszystko, aby jego skutki dla pacjentów były jak najmniejsze - oświadczył premier Donald Tusk. Zdaniem szefa rządu "pewne problemy" z ustawą refundacyjną mają lekarze. "Rozumiem ich i staram się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Pacjenci z tą ustawą nie mają żadnych problemów. Problemy pojawiły się w momencie, kiedy zastosowano celowo formę protestu, która jest dokuczliwa dla pacjentów" - powiedział Tusk.
- Istota ustawy refundacyjnej jest nie do ruszenia - powiedział w środę premier Donald Tusk. Dodał, że widzi dobrą wolę po stronie lekarzy i wyraził nadzieję na porozumienie.
- Protest i jego forma jest nie do zaakceptowania przede wszystkim ze względu na interes pacjentów - powiedział w środę premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami protestujących lekarzy.
- Do czasu opracowania informatycznego wykazu osób ubezpieczonych wyrażam gotowość prac na rzecz zawieszenia mechanizmu karania lekarzy za niedokładne sprawdzenie, czy pacjent jest ubezpieczony - zadeklarował w środę premier Donald Tusk.
- Premier Donald Tusk oświadczył w środę, że możliwa jest zmiana przepisów nakładających na lekarzy obowiązek określania stopnia refundacji. Zaznaczył, że nie będzie to możliwe w przypadku wszystkich leków.
- Jest przestrzeń do kompromisu, ale protest pieczątkowy na razie będzie kontynuowany - powiedział dziennikarzom prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski po środowym spotkaniu lekarzy z premierem Donaldem Tuskiem.
- Michał Deskur i Roman Dmowski zostali nowymi wiceszefami MSW. Deskur będzie nadzorował policję i BOR a Dmowski m.in. Departament Rejestrów Państwowych; nowym szefem policji zostanie komendant wojewódzki w Łodzi Marek Działoszyński.
- Posłowie PO i Ruchu Palikota dobrze oceniają zmiany kadrowe w MSW i policji. Mało przychylnie odnosi się do nich przedstawiciel PSL. SLD chwali koncepcję cywilnej kontroli nad policją. Posłowie PiS i Solidarnej Polski są wobec tych decyzji krytyczni.
- Szef MSW Jacek Cichocki powiedział w środę, że wątpi by udało się znaleźć pieniądze na podwyżki dla strażników granicznych i strażaków w takiej wysokości, jaką otrzymają policjanci. Zapewnił jednak, że resort szuka środków na ten cel.
- Podjąłem decyzję o zwrocie do prokuratury wniosku o uchylenie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi - poinformował prokurator generalny Andrzej Seremet. Wyjaśnił, że wniosek ma uchybienia formalne oraz merytoryczne i w tym kształcie nie powinien zostać przedłożony Sejmowi.
- Uproszczenie procedury udokumentowania recept, które lekarze wystawią dla siebie lub rodziny - to główne założenie projektu rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Zmian domagała się Naczelna Rada Lekarska.
- Rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska poinformowała w środę, że do tej pory otrzymała 783 sygnały o problemach z dostępem do leków w związku z protestem lekarzy. Ta liczba wzrasta.
- Premier Donald Tusk poinformował dziennikarzy, że zaproponował wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi i partnerom z Komisji Trójstronnej, że będzie brał udział w posiedzeniach Komisji, na których będą omawiane najważniejsze z proponowanych przez rząd reform.
- Pod koniec stycznia rozpoczną się prace przy budowie oceanarium we wrocławskim ZOO. Zakończenie budowy ma nastąpić do 2016 r. na 150-lecie wrocławskiej placówki. Turyści będą mogli obejrzeć m.in. ryby z jezior Malawi i Tanganika oraz hipopotamy z dorzecza Nilu.
- Wpłynęły 24 wnioski o udział w konkursie na przygotowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej sześciu stacji II linii metra. Chodzi o trzy stacje od Dworca Wileńskiego w kierunku Targówka i trzy od Ronda Daszyńskiego w kierunku Woli.
- Akt oskarżenia przeciwko 70 osobom w sprawie tzw. ukraińskich praw jazdy skierowała do Sądu Rejonowego w Nowym Targu nowosądecka prokuratura okręgowa. Są wśród nich osoby, które organizowały wyjazdy na Ukrainę osobom chcącym uzyskać prawo jazdy.
- 120 tys. wolontariuszy, skupionych w ponad 1,5 tys. sztabów, zbierać będzie pieniądze w niedzielę podczas XX Finału WOŚP - zapowiedział w środę Jerzy Owsiak na konferencji podsumowującej przygotowania do tegorocznej imprezy.
(PAP)
pif/ asa/ jtt/