Trwa ładowanie...
dmnnfws

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 10 kwietnia, 20.00

...
Share
dmnnfws

10.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- We wtorek, w drugą rocznicę katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., uczczono pamięć jej 96 ofiar. Uroczystości odbywały się w Smoleńsku - gdzie za rok ma stanąć pomnik ofiar - w Warszawie oraz miejscach pochówku zmarłych. Własne obchody zorganizowało PiS.

- We wtorek, w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej z udziałem pary prezydenckiej w kaplicy Pałacu Prezydenckiego odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy, w tym Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pracowników kancelarii, którzy zginęli przed dwoma laty pod Smoleńskiem. Na mszę św. zaproszono rodziny ofiar katastrofy związanych z urzędem prezydenckim.

dmnnfws

- Katastrofa smoleńska to najtragiczniejsze wydarzenie po II wojnie światowej - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. odprawionej we wtorek w warszawskim kościele św. Anny w intencji ofiar.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział we wtorek, w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej, że b. prezydent Lech Kaczyński prowadził politykę zagraniczną, która nie była łatwa i budziła gniew oraz sprzeciw "elit polskich przesiąkniętych klientyzmem".

- Wiemy już dziś na pewno, że ofiary katastrofy smoleńskiej zostały zdradzone - mówił do zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim w drugą rocznicę katastrofy prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przekonywał też, że dzięki aktywności wielu Polaków budowana jest IV Rzeczpospolita.

- Na potrzebę poznania prawdy - nawet gorzkiej i oskarżającej - o katastrofie smoleńskiej wskazał we wtorek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Apelował, by nie zmarnować pokładów miłości i jedności, które ujawniły się w Polakach w obliczu tragedii.

dmnnfws

- Resort pracy przygotował nowy projekt ustawy podwyższającej wiek emerytalny do 67 lat, uzupełniając go m.in. o rozwiązania pozwalające na uzyskanie wcześniejszej, częściowej emerytury. Nową wersję projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych opublikowano we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

- We wtorek rano członkowie prezydiów Sejmu i Senatu złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Kwiaty zostały też złożone pod tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu.

- Na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach przed pomnikiem upamiętniającym 96 ofiar katastrofy smoleńskiej złożono wieńce i zapalono znicze. We wtorek obchodzona jest druga rocznica tego wydarzenia.

- W drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz m.in. politycy jego partii złożyli kwiaty przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Podczas uroczystości odczytano nazwiska ofiar katastrofy.

dmnnfws

- Z okazji drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Krakowie składano we wtorek wieńce na grobach ofiar, odprawiano msze święte w ich intencji oraz organizowano spotkania. We wtorek rano Marta Kaczyńska złożyła wieniec na sarkofagu rodziców - Marii i Lecha Kaczyńskich - w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

- Huta Batory w Chorzowie, gdzie w piątek zakończył się nielegalny protest załogi, wznowiła we wtorek produkcję na wszystkich wydziałach poza stalownią. Z zatrudnionymi tam 124 osobami są rozwiązywane umowy o pracę - podała spółka Alchemia, do której należy huta.

- Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, który poszerza kompetencje ministra rozwoju regionalnego. Celem projektu jest skuteczne przygotowanie decyzji strategicznych, dotyczących polityk: przestrzennej i miejskiej.

- Stabilność polityczna i najlepsze w UE wyniki gospodarcze to wielkie atuty Polski; przeszkody w rozwijaniu polsko-chińskiej współpracy to odległość i brak wiedzy o sobie - oceniali we wtorek w Warszawie przedstawiciele władz chińskiej prowincji Hubei.

dmnnfws

- Bariery podatkowe, utrudnienia wynikające ze stosunków pracy oraz złego prawa o zamówieniach publicznych najbardziej przeszkadzają w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce - wynika z Czarnej Listy Barier 2012 opracowanej przez PKPP Lewiatan.

- MSZ i ZUS podpisały porozumienie dotyczące informowania o zabezpieczeniu społecznym Polaków za granicą - poinformował we wtorek resort. Deklaracja, podpisana przez wiceszefa MSZ Jerzego Pomianowskiego i prezesa ZUS Zbigniewa Derdziuka, to kontynuacja dotychczasowej współpracy obu instytucji.

- Od wtorku pracownicy sądownictwa zrzeszeni w Solidarności codziennie przez dwa tygodnie będą wysyłać listy z pytaniami do Ministerstwa Sprawiedliwości. W ten sposób chcą zaprotestować przeciwko niskim wynagrodzeniom oraz rządowym planom reorganizacji sądownictwa. O rozpoczęciu akcji wysyłania listów poinformowała we wtorek śląsko-dąbrowska Solidarność. To kolejna forma protestu związkowców, domagających się wyższych płac i żądających rezygnacji z planu likwidacji ponad stu sądów rejonowych.

- 21 osób zabitych, 298 rannych w 236 wypadkach - to bilans świątecznego weekendu na polskich drogach. W ciągu czterech dni policjanci zatrzymali też ponad 1,5 tys. pijanych kierowców. (PAP)

amp/ ana/ asa/

dmnnfws

Podziel się opinią

Share
dmnnfws
dmnnfws