Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 12 pażdziernika, 17.00
...
12.10.2010 | aktual.: 12.10.2010 17:23
12.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Po śmierci 18 osób, które zginęły we wtorek w wypadku w Nowym Mieście nad Pilicą na terenie województwa mazowieckiego i łódzkiego została wprowadzona trzydniowa żałoba. Potrwa od wtorku od godz. 12 do czwartku do godz. 24.
- Nie ma jeszcze pełnej listy ofiar wtorkowego wypadku busa, w którym zginęło 18 osób. Policja weryfikuje dane dotyczące pasażerów busa - poinformowała Barbara Stępień z policji w Opocznie (Łódzkie). W środę w Warszawie ma się odbyć identyfikacja ofiar wypadku.
- Do wypadku busa, w którym zginęło 18 osób, doszło prawdopodobnie podczas wyprzedzania przy bardzo trudnych warunkach drogowych - powiedział komendant główny policji Andrzej Matejuk. Wszystkie ofiary to obywatele polscy, mieszkańcy woj. łódzkiego, wśród nich cztery kobiety.
- Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że bus, którym jechały ofiary wypadku na Mazowszu, nie był przystosowany do przewożenia ludzi - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Jak dodał, na drodze panowały też trudne warunki pogodowe.
- Prezydent Bronisław Komorowski przekazał we wtorek kondolencje rodzinom i bliskim ofiar wypadku w Nowym Mieście nad Pilicą, w którym zginęło 18 osób.
- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso złożył na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego kondolencje z powodu śmierci 18 osób w wypadku drogowym, do którego doszło we wtorek rano w Nowym Mieście nad Pilicą w powiecie grójeckim.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przesłał we wtorek prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu kondolencje w związku z katastrofą drogową w pobliżu Nowego Miasta nad Pilicą, w której zginęło 18 osób - poinformowała służba prasowa Kremla.
- Firmy sprzedające energię elektryczną czy gaz ziemny odbiorcom końcowym, będą miały obowiązek pozyskiwania tzw. białych certyfikatów, czyli świadectw efektywności energetycznej - zakłada projekt ustawy o efektywności energetycznej, który we wtorek przyjął rząd.
- Były premier Tadeusz Mazowiecki został we wtorek strategicznym doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na swych doradców prezydent powołał także: Henryka Wujca, Jan Lityńskiego, Jerzego Pruskiego, Jerzego Osiatyńskiego i Romana Kuźniara.
- Iwona Schymalla została nową szefową telewizyjnej Jedynki. Zarząd TVP przyjął we wtorek rezygnację dotychczasowego dyrektora Witolda Gadowskiego - poinformowano PAP po posiedzeniu zarządu.
- Z inicjatywy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja w Warszawie spotkają się w środę osoby piastujące dotychczas tę funkcję. Z szefami BBN rozmawiać będzie też prezydent Bronisław Komorowski - poinformowało BBN w przesłanym we wtorek PAP komunikacie.
- Lekarze Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach (Podlaskie) walczą o uratowanie odmrożonych stóp 10-latki, która przez sześć dni błąkała się w lesie w okolicach Augustowa - poinformowała PAP dyrektor ds. medycznych suwalskiego szpitala Justyna Matulewicz-Gilewicz.
- 13 członków grupy przestępczej zajmującej się produkcją i przemytem papierosów zatrzymali funkcjonariusze CBŚ w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim - podała we wtorek olsztyńska policja. Zabezpieczono 8 mln sztuk papierosów o wartości o wartości ponad 3 mln zł.
- W sobotę 16 października w warszawskiej Galerii Porczyńskich odbędzie się charytatywny koncert, z którego dochód będzie przeznaczony na wsparcie leczenia i rehabilitacji chorych dzieci, które straciły swych bliskich w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem.
- W ostatnich dwóch latach Polska przekazała na pomoc humanitarną ponad 6,5 mln zł rocznie - powiedział na konferencji prasowej we wtorek podsekretarz stanu w MSZ Krzysztof Stanowski. Kwota ta zwiększy się w czasie polskiego przewodnictwa w UE w 2011 roku.(PAP)
osz/