Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 13 września, 17.00
...
13.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Deklaracje o kontrolowanej upadłości Grecji prowadzą do rozchwiania rynków i większej destabilizacji - powiedział we wtorek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Zaproponował, by w restrukturyzację długu Grecji włączyć Klub Paryski.
- "Niebieskie Karty" będą mogli wypełniać - oprócz funkcjonariuszy policji i pracowników ośrodków pomocy społecznej - także przedstawiciele gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia - zakłada rozporządzenie, które we wtorek przyjął rząd.
- Polacy mieszkający za granicą będą mogli zagłosować w wyborach parlamentarnych w jednym z 263 obwodów, które zostaną utworzone poza naszym krajem. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podpisał już rozporządzenie umożliwiające ich powołanie - poinformował PAP rzecznik resortu.
- Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód wszczęła we wtorek śledztwo w sprawie oszustwa komputerowego. Chodzi o wysłanie do mediów maila z nieprawdziwą informacją o rezygnacji posłanki PiS Beaty Kempy ze startu w wyborach parlamentarnych.
- Liderzy opolskiej listy Mniejszości Niemieckiej zaprezentowali we wtorek swój program wyborczy. Najważniejsza jest gospodarka, w tym ułatwienia dla małych i średnich firm - powiedział PAP starający się o reelekcję poseł Ryszard Galla.
- 23-letni student piątego roku prawa Krzysztof Kosiński został rzecznikiem sztabu wyborczego PSL. Jak podkreślił, jednym z jego zadań będzie przekonywanie, że Stronnictwo to partia dla młodych.
- Była prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego w Warszawie Elżbieta Wiśniewska, która miała startować z 13. miejsca warszawskiej listy SLD, nie będzie kandydować do Sejmu. Wiśniewska podpisała bowiem we wtorek członkowską deklarację Ruchu Palikota.
- Straż Graniczna i Służba Więzienna porozumiały się w sprawie wymiany informacji o osadzonych w Polsce cudzoziemcach. Regulacje, które mają trwale usprawnić współpracę służb, wprowadzono z myślą o zbliżających się mistrzostwach EURO 2012. Porozumienie podpisane we wtorek między Nadwiślańskim Oddziałem Służby Granicznej (NOSG) a Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Warszawie (OISW) określa zasady postępowania wobec osadzonych w Polsce cudzoziemców. Współpraca obejmie wzajemne szkolenia służb, wymianę informacji dotyczących osadzonych oraz resocjalizację więźniów.
- Ponad dwadzieścia osób zasłużonych dla niepodległości Polski oraz w służbie państwu i społeczeństwu odznaczył we wtorek, w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego, szef jego kancelarii Jacek Michałowski.
- Prokuratura otrzymała przetłumaczoną odpowiedź na wysłany w styczniu do Danii wniosek o pomoc prawną ws. telefonu satelitarnego z Tu-154M - poinformowała we wtorek PAP Naczelna Prokuratura Wojskowa. Obecnie odpowiedź ta jest analizowana przez śledczych.
- Katowicka prokuratura okręgowa sprawdzi, czy nie doszło do nieprawidłowości przy zawarciu umowy dzierżawy terenów po Stoczni Szczecińskiej. Zawiadomienie w tej sprawie, złożone przez senatora Krzysztofa Zarembę (PiS), zostało przesłane do Katowic ze Szczecina.
- Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylił we wtorek postanowienie Sądu Okręgowego w Radomiu o umorzeniu postępowania w sprawie próby otrucia przez SB w 1981 r. działaczki NSZZ "Solidarność" Anny Walentynowicz i nakazał rozpoznanie sprawy przez radomski sąd.
amp/ ana/