Trwa ładowanie...
d34hwq8

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 14 września, 20.00

...

d34hwq8
d34hwq8

14.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk zadeklarował we wtorek, że będzie szefem Platformy Obywatelskiej jedynie przez najbliższe 4 lata. Uzasadnił, że przyjdzie wtedy monent, gdy "powinno dać się szansę następcom".

- Premier Donald Tusk zapowiedział, że w środę ogłosi termin wyborów samorządowych.

- Upadło biuro turystyczne Selectours. Decyzję o ogłoszeniu upadłości i zaprzestaniu działalności podjął zarząd firmy. Biuro organizowało wyjazdy m.in. do Tunezji i Egiptu.

d34hwq8

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapewnił we wtorek, że kwietniowe podróże premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Katynia, choć miały różny status protokolarny, to pod względem bezpieczeństwa były organizowane identycznie.

- Wizyta prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce planowana jest przed końcem tego roku - poinformował we wtorek nowy ambasador Rosji w RP Aleksander Aleksiejew. Miedwiediew został zaproszony do Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Szef MON Bogdan Klich zdecydował o wyznaczeniu na nowe stanowiska kilkunastu generałów - wynika z informacji zamieszczonej na stronie resortu. Wśród wojskowych zmieniających miejsce służby są m.in. Mieczysław Gocuł, Artur Kołosowski, Janusz Bojarski i Marek Olbrycht.

- Rząd przedstawi propozycję w sprawie płacy minimalnej w ciągu dwóch tygodni - wynika z wtorkowych wypowiedzi premiera Donalda Tuska i minister pracy Jolanty Fedak.

d34hwq8

- Związkowcy i pracodawcy negocjujący w ramach Komisji Trójstronnej uzgodnili wysokość płacy minimalnej na 2011 rok; ma ona wynieść 1408 zł brutto, co oznacza, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 91 zł.

- Zwiększenie autonomii uczelni - w tym samodzielne tworzenie przez nie programów studiów, skrócenie procedury habilitacyjnej oraz ograniczenie wieloetatowości na uczelniach - to niektóre zapisy projektu nowelizacji reformującej szkolnictwo wyższe w Polsce. We wtorek projekt przyjął rząd.

- Gdański sąd okręgowy podtrzymał we wtorek decyzję sądu niższej instancji o zwrocie do prokuratury - w celu uzupełnienia - aktu oskarżenia przeciwko prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu.

d34hwq8

- Szef PO premier Donald Tusk uważa, że marszałek Sejmu nie powinien być jednocześnie sekretarzem generalnym partii politycznej.

- Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, komentując wtorkową decyzję Sądu Okręgowego w Gdańsku o zwrocie aktu oskarżenia przeciwko niemu do prokuratury, powiedział, że kolejny raz oczekuje teraz umorzenia sprawy.

- Premier, szef PO Donald Tusk powiedział we wtorek, że Jacek Karnowski nie będzie kandydatem Platformy na prezydenta Sopotu. Poparcia Karnowskiemu udzieliły struktury PO w Sopocie.

d34hwq8

- Klub PiS rozważa złożenie wniosku o wotum nieufności wobec wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka - poinformował na konferencji prasowej szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Ma to związek z renegocjonowaną umową gazową z Rosją.

- Prokuratura odwołuje się od odmowy uchylenia immunitetów prokuratorskich b. szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w rządzie PiS Bogdana Święczkowskiego i Grzegorza Ocieczka za domniemany nielegalny podsłuch wobec mec. Wojciecha Brochwicza w 2007 r.

- Były premier Leszek Miller ponownie zaprzeczył, jakoby na terenie Polski znajdowały się tajne więzienia CIA. Oskarżył jednocześnie prokuraturę o to, że jest źródłem szkodliwych dla państwa przecieków.

d34hwq8

- Polski przedsiębiorca, który będzie chciał rozpocząć działalność na chińskim rynku będzie mógł liczyć na wsparcie tamtejszych instytucji - zakłada podpisane we wtorek porozumienie o współpracy między Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a władzami miasta Hangzhou.

- Krakowska prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie ataku 13-letniej nożowniczki w krakowskim gimnazjum. Bada, czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków ze strony gimnazjum - dowiedziała się we wtorek PAP w prokuraturze.

- 6-letni Tomek po przeszczepie wątroby jest leczony z zapalenia płuc. Czuje się jednak coraz lepiej i samodzielnie oddycha. Kiedy poczuje się jeszcze lepiej, czeka go zszycie powłok brzusznych - poinformował rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka Paweł Trzciński.

d34hwq8

- Sąd Rejonowy w Brzozowie (Podkarpackie) aresztował we wtorek na trzy miesiące 24-letniego mężczyznę, który w niedzielę zranił nożem 12-letnią dziewczynkę - poinformowała podkarpacka policja.

- Na lotniskach w Krakowie i Warszawie wylądują samoloty z turystami biura Selectours, które ogłosiło decyzję o upadłości - dowiedziała się PAP w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim. Poza granicami Polski jest ok. 2 tys. klientów biura turystycznego Selectours. Biuro, które organizowało wyjazdy m.in. do Tunezji i Egiptu, podjęło decyzję o ogłoszeniu upadłości. Komunikat o upadłości biura zamieszczono na stronie internetowej.

- Ciało turysty znaleziono w rejonie Rysów w Tatrach. Obecnie zwłoki są transportowane do Zakopanego - poinformował PAP we wtorek ratownik dyżurny TOPR Andrzej Maciata. Według ratowników, mężczyzna prawdopodobnie poślizgnął się przy schodzeniu z Rysów i spadł z dużej wysokości. Na razie nie został zidentyfikowany, ponieważ nie było dokumentów w w rzeczach przy nim znalezionych.

- Z raną nogi trafił do szpitala 36-latek z Zabrza, postrzelony przez policjantów, wezwanych do interwencji w sprawie awantury domowej. Funkcjonariusze użyli broni, gdy mężczyzna zaatakował ich nożami kuchennymi - podał we wtorek zespół prasowy śląskiej policji.

- Sąd Rejonowy w Gdyni ponownie rozpatrzy sprawę lidera zespołu Behemoth Adama Darskiego, oskarżonego o znieważenie uczuć religijnych - zdecydował we wtorek Sąd Okręgowy w Gdańsku.

- Kary więzienia w zawieszeniu i grzywny wymierzył we wtorek Sąd Rejonowy w Lublinie czterem mężczyznom, którzy ukradli wraki czołgów z wojskowego poligonu Jagodne na Lubelszczyźnie. Usiłowali je sprzedać na złom.

- Łódź ze specjalnie przeszklonym dnem umożliwiającym oglądanie podwodnego życia jeziora trafiła we wtorek na Wigry (Podlaskie). Wigierski Park Narodowy zakupił jednostkę za 150 tysięcy zł. (PAP)

asa/ ana/

d34hwq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34hwq8