Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 2 marca, 20.00
...
02.03.2010 | aktual.: 02.03.2010 20:38
02.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Proponowane przez ministra finansów uzależnienie rent od kwoty zgromadzonych składek, naruszy zasadę "solidarności społecznej" - uważa prezydent Lech Kaczyński.
- Prezydent Lech Kaczyński pytany we wtorek, kiedy ogłosi decyzję w sprawie startu w wyborach prezydenckich, opowiedział, że w tej chwili nie ma poparcia "poważnych" sił politycznych.
- Około 10 kilometrów pozostało lodołamaczom, kruszącym lód na Zbiorniku Włocławskim na Wiśle na dotarcie do Płocka - poinformował PAP we wtorek kierownik włocławskiego inspektoratu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Janusz Flaszyński.
- Katowicka prokuratura apelacyjna umorzyła prowadzone od 2007 r. postępowanie w sprawie legalności majątku byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego małżonki. Śledczy nie dopatrzyli się w tej sprawie przestępstwa.
- Przez około godzinę mieszkańcy całego Białegostoku nie mieli we wtorek przed południem wody. Trwa napełnianie sieci wodą, która już pojawiła się w kranach - poinformował PAP rzecznik Wodociągów Białostockich Krzysztof Kita.
- 1536 kontuzjowanych narciarzy zwieźli ze stoków ratownicy TOPR od początku zimy. Liczba wypadków zbliża się do ubiegłorocznego niechlubnego rekordu, kiedy to ratownicy interweniowali 1754 razy - powiedział PAP we wtorek ratownik Adam Marasek.
- Na ośmiu rzekach regionu łódzkiego we wtorek rano woda przekroczyła stan alarmowy. W Tomaszowie Mazowieckim woda podtopiła miejscowy stadion i park. Poziom wody na rzece Kamiennej w Bzinie i Wąchocku oraz na kilku mniejszych rzekach województwa świętokrzyskiego przekroczył stan alarmowy. W Sandomierzu i Zawichoście poziom ostrzegawczy przekroczyła też Wisła.
- Piotr Ryba, jeden z oskarżonych w tzw. aferze gruntowej, zeznał we wtorek przed komisją śledczą ds. nacisków, że po aresztowaniu w 2007 roku był nakłaniany do złożenia zeznań obciążających b. ministra rolnictwa Andreja Leppera.
- Sytuacja hydrologiczna w Polsce jest stabilna; obecnie nie ma zagrożenia wylania dużych rzek, choć może dochodzić do lokalnych podtopień - informuje MSWiA.
- Prezydent Lech Kaczyński powołał we wtorek Marka Mazurkiewicza na stanowisko wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego; zastąpił on na tym stanowisku sędziego TK Janusza Niemcewicza.
- Przed Sądem Rejonowym w Suwałkach (Podlaskie) zeznawała we wtorek Agnieszka T., główny świadek w procesie dotyczącym korupcji związanej m.in. z działalnością telewizji publicznej. Ujawniła, że za umowę producencką z TVP musiała płacić kierownikowi redakcji.
- Mirosław Sekuła (PO) nadal będzie kierował pracami hazardowej komisji śledczej. Wniosek posłów PiS o jego odwołanie poparło 2 członków komisji, przeciw było 4, jeden wstrzymał się od głosu.
- Sejm zaczyna w środę prace nad rządowym projektem nowej ustawy o ochronie informacji niejawnych. Według niej, to szef ABW ma odpowiadać za ochronę cywilnych i wojskowych tajemnic wymienianych z NATO i UE, a nie jak dziś - także Służba Kontrwywiadu Wojskowego
- Kazimierz Barczyk, który zrezygnował we wtorek z kandydowania do składu Trybunału Konstytucyjnego, powiedział PAP, że jego decyzja jest reakcją na serię krytycznych artykułów w "Gazecie Wyborczej" na jego temat. Według informacji PAP, gdyby Barczyk nie zrezygnował, władze klubu PO jeszcze we wtorek miały rozważyć wycofanie poparcia dla jego kandydatury.
- Obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego zostały wydrukowane w ZSRR i przywiezione do Polski późną jesienią 1981 - zeznał we wtorek Zdzisław M., świadek w procesie byłego członka Rady Państwa Emila Kołodzieja.
- MSWiA zwróciło się do KGP o opinię ws. możliwości konfrontacji między Danutą Olewnik a policjantami, którzy obserwowali przekazanie okupu porywaczom brata kobiety. Resort dotychczas nie chciał ujawnić personaliów funkcjonariuszy, twierdząc, że to niezgodne z prawem.
- Mirosław Sekuła (PO) będzie nadal kierował pracami hazardowej komisji śledczej. Większość śledczych odrzuciła we wtorek wniosek posłów PiS o jego odwołanie.
- Mimo kryzysu, wśród Polaków nie maleje popyt na nieruchomości. Choć większość z nas marzy o domu, coraz więcej osób wybiera nowe mieszkania od dewelopera - wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Gfk Polonia.
- 9 proc. Polaków planuje w tym roku zakup samochodu dla siebie lub swojego gospodarstwa domowego - wynika z raportu TNS OBOP. Zdecydowana większość (83 proc.) badanych myśli o pojeździe używanym, a 14 proc. chce wybrać auto fabrycznie nowe - jest to o 8 punktów procentowych więcej niż przed rokiem.
- Klub Lewicy chce, by Sejm, na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu, uczcił setną rocznicę ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Lewica złożyła we wtorek projekt specjalnej uchwały w tej sprawie.
- Rząd zgodził się na podpisanie protokołu zmieniającego umowę między Polską a USA w sprawie umieszczenia elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej - poinformowało we wtorek CIR. Zmiana umowy wiąże się ze zmianą koncepcji tarczy antyrakietowej.
- Tania islandzka linia lotnicza Iceland Express od 4 czerwca br. zaoferuje połączenie z Gdańska do Reykjaviku. Będzie to pierwsze połączenie lotnicze Trójmiasta z Islandią. Samoloty na trasie Gdańsk-Reykjavik-Gdańsk będą latały raz w tygodniu, w piątki. (PAP)
zdz/ jtt/