Trwa ładowanie...
d2msqk4
d2msqk4

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 26 kwietnia, 17.00

...
Share
d2msqk4

26.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- 63 proc. badanych ufa prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu - to o 6 punktów proc. mniej niż w marcu - wynika z kwietniowego sondażu CBOS. 50 proc. ankietowanych darzy zaufaniem szefa MSZ Radosława Sikorskiego; 47 proc. - szefa SLD Grzegorza Napieralskiego.

- 35 osób zginęło, 468 zostało rannych w 379 wypadkach - to bilans świątecznego weekendu na polskich drogach. Od piątku do poniedziałku policjanci zatrzymali aż 1876 pijanych kierowców.

d2msqk4

- PSL pisze nowy program na jesienne wybory parlamentarne. Ma on być zatwierdzony i przedstawiony w maju. W tym czasie zakończone ma być również przygotowywanie list wyborczych; PSL nie wyklucza, że w niektórych regionach wystawi razem z PO kandydatów do Senatu.

- Do PKW nie wpłynęły sprawozdania finansowe czterech partii politycznych, które były zobligowane do ich złożenia, w tym partii Janusza Palikota - Ruch Poparcia. Grozi im za to wykreślenie z ewidencji partii politycznych.

- Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zamknęła śledztwo w sprawie katastrofy samolotu CASA, do której doszło w styczniu 2008 r. - poinformował we wtorek rzecznik prokuratury ppłk Sławomir Schewe. Jeszcze w tym tygodniu podane będą bliższe szczegóły dotyczące jego efektów. Na razie prokuratura nie informuje szczegółowo o zakończeniu śledztwa. Nie wiadomo też, czy jego efektem będzie akt oskarżenia przeciw osobom, którym postawiono zarzuty. Jak poinformował Schewe, informacje takie zostaną podane w czwartek na konferencji prasowej.

- PiS, SLD i PJN poprą wniosek o odwołanie szefa resortu finansów Jacka Rostowskiego; koalicja PO-PSL zapowiada, że będzie bronić ministra. Wnioskiem o wotum nieufności wobec Rostowskiego, złożonym przez SLD, Sejm zajmie się w środę.

d2msqk4

- PiS i PJN poprą wniosek o wotum nieufności wobec ministra skarbu Aleksandra Grada; nie wyklucza tego też SLD. PO, broniąc ministra, dowodzi, że wniosek jest motywowany politycznie, a zdaniem PSL zarzuty PiS wobec Grada wynikają z "manii prześladowczej".

- Warszawski Sąd Okręgowy uniewinnił we wtorek Czesława Kiszczaka oskarżonego o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek" w 1981 r.

- Związki zawodowe służb mundurowych "w związku z olbrzymim niezadowoleniem całego środowiska" odwołały zaplanowane na środę spotkanie z ministrem Michałem Bonim. Stoi on na czele zespołu, który do końca kwietnia miał skończyć prace nad reformą "emerytur mundurowych".

- Minister Obrony Narodowej ma zamieścić na łamach gazet ogłoszenie z wyrazami ubolewania wobec byłego szefa biura prasowego Sejmu Jarosława Szczepańskiego za podanie w raporcie z weryfikacji WSI jego nazwiska jako agenta - orzekł we wtorek warszawski sąd okręgowy.

d2msqk4

- Centralne Biuro Śledcze powinno dokładniej weryfikować miejsca, w których planuje przeszukania czy zatrzymania osób podejrzanych o związki ze zorganizowaną przestępczością - uważa zastępca RPO Stanisław Trociuk. Wystosował on w tej sprawie pismo do komendanta głównego policji Andrzeja Matejuka.

- Pierwszy świadek składa zeznania w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w wyłączonym z głównego śledztwa smoleńskiego cywilnym wątku dotyczącym przygotowania lotów 7 i 10 kwietnia do Smoleńska - ujawniła we wtorek rzeczniczka prokuratury Renata Mazur. Prowadzący to śledztwo chcą przesłuchania 80 świadków.

- Córka zmarłej na raka nerki pacjentki kontynuuje proces przeciwko Ministerstwu Zdrowia i NFZ za odmowę leczenia. Pacjentka zmarła w lutym, w kwietniu odbyła się kolejna rozprawa w procesie - ustaliła we wtorek PAP w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Sprawa dotyczy chorej na raka nerki Janiny Orczyk, która pozwała Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Za odmowę leczenia domagała się 150 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia i 18 tys. zł renty, za które miała zamiar kupować sobie leki. Proces w tej sprawie ruszył 8 sierpnia ub. r. Kobieta zmarła 15 lutego.

- Stołeczne prokuratury rejonowe prowadzą kilka postępowań w związku z zajściami przed Pałacem Prezydenckim 10 kwietnia oraz w kolejnych dniach podczas obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

d2msqk4

- Transmisję beatyfikacji Jana Pawła II będzie można obejrzeć w niedzielę na pl. Piłsudskiego i na terenie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Wierni będą mogli tam uczestniczyć w mszy świętej. Przygotowano atrakcje dla dzieci, wieczorem odbędzie się koncert. Na konferencji prasowej w Warszawie we wtorek przedstawiono główne punkty uroczystości beatyfikacyjnych, które odbędą się 1 maja w Warszawie.

- Pisanki przynoszą we wtorek na cmentarze prawosławni w województwie podlaskim. To zwyczaj związany z odwiedzaniem grobów bliskich w trzeci dzień Świąt Wielkanocnych w Cerkwi.

amp/ ana/

d2msqk4

Podziel się opinią

Share
d2msqk4
d2msqk4