Trwa ładowanie...
d3gh0lb

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 26 kwietnia, 20.00

...
Share
d3gh0lb

26.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Sejm, który w środę zbiera się na trzydniowym posiedzeniu, zajmie się wnioskami o odwołanie ministrów: finansów - Jacka Rostowskiego oraz skarbu państwa - Aleksandra Grada. Posłowie wysłuchają też informacji rządu o nasilającym się procesie likwidacji szkół przez samorządy.

- Warszawska prokuratura okręgowa umorzyła sprawy siedmiu medialnych przecieków ze śledztwa smoleńskiego. We wszystkich wypadkach podstawą jest znikoma szkodliwość społeczna czynów dziennikarzy - powiedziała PAP we wtorek rzeczniczka prokuratury Monika Lewandowska.

d3gh0lb

- Rozgoryczenie, zaskoczenie, smutek - to reakcja polityków PO, PiS i PJN na wyrok uniewinniający gen. Czesława Kiszczaka, który był oskarżony o przyczynienie się do śmierci 9 górników w kopalni "Wujek". SLD uważa, że ta tragedia powinna na zawsze pozostać w pamięci.

- Ministerstwo Skarbu Państwa parafowało projekt umowy sprzedaży ponad 85 proc. udziałów uzdrowiska "Przerzeczyn" w Przerzeczynie-Zdroju z firmą PCZ z Wrocławia - poinformował we wtorek resort skarbu.

- Ministerstwo Finansów liczy, że liczba PIT-ów za 2010 r. wysłanych przez internet sięgnie miliona. We wtorek resort rozpoczął akcję "Kiedy wpadnie pierwszy milion?". Zgodnie z wtorkowymi danymi MF, podatnicy złożyli już 670 tys. e-deklaracji.

- 21 osób stanęło we wtorek przed bydgoskim sądem pod zarzutem kupowania fałszywych zwolnień lekarskich. Dwa miesiące temu lekarz, który je wystawiał oraz 84 innych "pacjentów" zostało w tej sprawie skazanych.

d3gh0lb

- Informatyzacja urzędów, zmniejszenie biurokracji, likwidacja drugiej instancji w postępowaniu administracyjnym - to tylko niektóre założenia projektu strategii "Sprawne państwo 2011-2020", który ma podnieść sprawność i efektywność działania państwa do 2020 roku.

- Piętnastolatek został we wtorek po południu porażony piorunem w Jaworznie (Śląskie). Chłopca reanimowali najpierw policjanci, a potem ratownicy medyczni. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

- Rząd na posiedzeniu w czwartek w przyszłym tygodniu (5 maja) podejmie decyzję w sprawie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi - dowiedziała się PAP w Centrum Informacyjnym Rządu.

- Rada Ministrów przyjęła we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustaw o Funduszu Kolejowym oraz o transporcie kolejowym. Zmiany mają pozwolić PKP Polskie Linie Kolejowe na zaciągnięcie do 800 mln euro kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI).

d3gh0lb

- Rząd przyjął założenia do projektu zmian w ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Polski i do ustawy o cudzoziemcach. Według MSWiA chodzi m.in. o korzystniejsze zasady przyznawania pomocy dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy.

- 63 proc. badanych ufa prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu - to o 6 punktów proc. mniej niż w marcu - wynika z kwietniowego sondażu CBOS. 50 proc. ankietowanych darzy zaufaniem szefa MSZ Radosława Sikorskiego; 47 proc. - szefa SLD Grzegorza Napieralskiego.

- 35 osób zginęło, 468 zostało rannych w 379 wypadkach - to bilans świątecznego weekendu na polskich drogach. Od piątku do poniedziałku policjanci zatrzymali aż 1876 pijanych kierowców.

- PSL pisze nowy program na jesienne wybory parlamentarne. Ma on być zatwierdzony i przedstawiony w maju. W tym czasie zakończone ma być również przygotowywanie list wyborczych; PSL nie wyklucza, że w niektórych regionach wystawi razem z PO kandydatów do Senatu.

d3gh0lb

- Do PKW nie wpłynęły sprawozdania finansowe czterech partii politycznych, które były zobligowane do ich złożenia, w tym partii Janusza Palikota - Ruch Poparcia. Grozi im za to wykreślenie z ewidencji partii politycznych.

- Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zamknęła śledztwo w sprawie katastrofy samolotu CASA, do której doszło w styczniu 2008 r. - poinformował we wtorek rzecznik prokuratury ppłk Sławomir Schewe. Jeszcze w tym tygodniu podane będą bliższe szczegóły dotyczące jego efektów. Na razie prokuratura nie informuje szczegółowo o zakończeniu śledztwa. Nie wiadomo też, czy jego efektem będzie akt oskarżenia przeciw osobom, którym postawiono zarzuty. Jak poinformował Schewe, informacje takie zostaną podane w czwartek na konferencji prasowej.

- PiS, SLD i PJN poprą wniosek o odwołanie szefa resortu finansów Jacka Rostowskiego; koalicja PO-PSL zapowiada, że będzie bronić ministra. Wnioskiem o wotum nieufności wobec Rostowskiego, złożonym przez SLD, Sejm zajmie się w środę.

- PiS i PJN poprą wniosek o wotum nieufności wobec ministra skarbu Aleksandra Grada; nie wyklucza tego też SLD. PO, broniąc ministra, dowodzi, że wniosek jest motywowany politycznie, a zdaniem PSL zarzuty PiS wobec Grada wynikają z "manii prześladowczej".

d3gh0lb

- Warszawski Sąd Okręgowy uniewinnił we wtorek Czesława Kiszczaka oskarżonego o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek" w 1981 r.

- Związki zawodowe służb mundurowych "w związku z olbrzymim niezadowoleniem całego środowiska" odwołały zaplanowane na środę spotkanie z ministrem Michałem Bonim. Stoi on na czele zespołu, który do końca kwietnia miał skończyć prace nad reformą "emerytur mundurowych".

- Minister Obrony Narodowej ma zamieścić na łamach gazet ogłoszenie z wyrazami ubolewania wobec byłego szefa biura prasowego Sejmu Jarosława Szczepańskiego za podanie w raporcie z weryfikacji WSI jego nazwiska jako agenta - orzekł we wtorek warszawski sąd okręgowy.

- Centralne Biuro Śledcze powinno dokładniej weryfikować miejsca, w których planuje przeszukania czy zatrzymania osób podejrzanych o związki ze zorganizowaną przestępczością - uważa zastępca RPO Stanisław Trociuk. Wystosował on w tej sprawie pismo do komendanta głównego policji Andrzeja Matejuka.

d3gh0lb

- Pierwszy świadek składa zeznania w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w wyłączonym z głównego śledztwa smoleńskiego cywilnym wątku dotyczącym przygotowania lotów 7 i 10 kwietnia do Smoleńska - ujawniła we wtorek rzeczniczka prokuratury Renata Mazur. Prowadzący to śledztwo chcą przesłuchania 80 świadków.

- Córka zmarłej na raka nerki pacjentki kontynuuje proces przeciwko Ministerstwu Zdrowia i NFZ za odmowę leczenia. Pacjentka zmarła w lutym, w kwietniu odbyła się kolejna rozprawa w procesie - ustaliła we wtorek PAP w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Sprawa dotyczy chorej na raka nerki Janiny Orczyk, która pozwała Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Za odmowę leczenia domagała się 150 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia i 18 tys. zł renty, za które miała zamiar kupować sobie leki. Proces w tej sprawie ruszył 8 sierpnia ub. r. Kobieta zmarła 15 lutego.

- Stołeczne prokuratury rejonowe prowadzą kilka postępowań w związku z zajściami przed Pałacem Prezydenckim 10 kwietnia oraz w kolejnych dniach podczas obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

- Transmisję beatyfikacji Jana Pawła II będzie można obejrzeć w niedzielę na pl. Piłsudskiego i na terenie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Wierni będą mogli tam uczestniczyć w mszy świętej. Przygotowano atrakcje dla dzieci, wieczorem odbędzie się koncert. Na konferencji prasowej w Warszawie we wtorek przedstawiono główne punkty uroczystości beatyfikacyjnych, które odbędą się 1 maja w Warszawie.

- Pisanki przynoszą we wtorek na cmentarze prawosławni w województwie podlaskim. To zwyczaj związany z odwiedzaniem grobów bliskich w trzeci dzień Świąt Wielkanocnych w Cerkwi. (PAP)

amp/ ana/ asa/

d3gh0lb

Podziel się opinią

Share
d3gh0lb
d3gh0lb