Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 27 października, 20.00

...

27.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Polska i Rosja nie osiągnęły jeszcze porozumienia w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski; brak jest wspólnego stanowiska w sprawie taryf tranzytowych dla rosyjskiego gazu przez terytorium Polski - poinformował we wtorek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. W środę w Moskwie spotkają się przedstawiciele Gazpromu i PGNiG.

- Premier Donald Tusk powiedział, że rząd opowiada się za całkowitym zakazem prowadzenia biznesu związanego z automatami o niskich wygranych poza kasynami. "W ciągu pięciu lat hazard tego typu powinien zniknąć w stu procentach" - podkreślił.

- Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że rząd powinien przyjąć projekt ustawy o grach liczbowych i hazardowych za tydzień, a najpóźniej za dwa tygodnie.

- Jeszcze w tym tygodniu grupa posłów zamierza złożyć do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności Traktatu Lizbońskiego z konstytucją - zapowiedział w rozmowie z PAP poseł PiS Antoni Macierewicz.

- Wyższe podatki od gier hazardowych, opodatkowanie tych od których do tej pory nie były pobierane opłaty, a także wprowadzenia koncesji na kasyna - to m.in. założenia do projektu ustawy o grach liczbowych i hazardowych - poinformował we wtorek premier Donald Tusk.

- Premier Donald Tusk nie odwoła wiceszefa ABW Jacka Mąki. "Mamy do czynienia z działaniem zgodnym z prawem" - powiedział we wtorek premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. "Decyzji personalnych nie będzie" - mówił.

- Termin dyskusji rządu o założeniach reformy szkolnictwa wyższego, m.in. dotyczących wyłaniania najlepszych wydziałów polskich uczelni, ograniczenia wieloetatowości naukowców oraz wprowadzenia odpłatności za drugi kierunek studiów, został przesunięty z wtorku na środę - poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu.

- Krajowa Rada Sądownictwa pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego przewidujący ułatwienie dokonywania podziału majątku w sporządzanych testamentach. Projekt ministerstwa sprawiedliwości przewiduje wprowadzenie nowej, opcjonalnej, możliwości dokonywania zapisów testamentowych pozwalającej na dysponowanie poszczególnymi częściami majątku i wskazywanie, którym osobom mają one przypaść po śmierci właściciela.

- CBA podległe Prokuratorowi Generalnemu; szef Biura powoływany na 6 lat przez Sejm większością dwóch trzecich głosów - to niektóre propozycje Lewicy zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Projekt ma jeszcze we wtorek trafić do marszałka Sejmu.

- Platforma Obywatelska w tym tygodniu podzieli zadania między członków kolegium klubu PO, w tym między nowo wybranych ośmiu wiceszefów klubu. Ze źródeł zbliżonych do władz klubu PAP dowiedziała się, że pierwszym zastępcą szefa klubu Grzegorza Schetyny zostanie Grzegorz Dolniak.

- Nie ma podstaw do odwołania wiceszefa ABW Jacka Mąki, bo nie naruszył on żadnych przepisów - podała we wtorek ABW. Ujawniła, że nagrania rozmów Cezarego Gmyza i Bogdana Rymanowskiego dokonali "operatorzy telekomunikacyjni, bez udziału ABW".

- Prezydent Lech Kaczyński wręczył we wtorek w Pałacu Prezydenckim ponad 180 nominacji sędziowskich na sędziów sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych.

- Prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk polecą osobno na rozpoczynający się w czwartek szczyt UE - dowiedziała się PAP w kancelariach prezydenta i premiera. Do dyspozycji obu polityków jest tylko jeden rządowy samolot, który najpierw poleci do Brukseli z Donaldem Tuskiem, a potem z Lechem Kaczyńskim.

- 91 proc. ankietowanych, w tym 70 proc. zdecydowanie, aprobuje pobieranie narządów od osób zmarłych, by ratować życie lub przywracać zdrowie innym ludziom. Przeciwko jest 6 proc. badanych, w tym 2 proc. zdecydowanie. 3 proc. nie ma zdania na ten temat - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

- Przebywający z wizytą w Polsce naczelny dowódca NATO ds. transformacji gen. Stephane Abrial wyraził we wtorek zadowolenie ze współpracy Sojuszu i polskich władz m.in. w zakresie wypracowywania nowej koncepcji strategicznej, która ma być opublikowana i wdrożona w 2010 r. Gen. Abrial spotkał się we wtorek w Warszawie z ministrem obrony narodowej Bogdanem Klichem, ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim oraz szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszkiem Gągorem. W środę ma odwiedzić natowskie Centrum Szkolenia JFTC (Joint Force Training Centre) w Bydgoszczy.

- Prezes Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego Marian Papis chce, aby ugrupowanie to wystartowało w wyborach parlamentarnych w 2011 roku. Poinformował o tym we wtorek w Łodzi podczas konferencji prasowej zorganizowanej w przeddzień 20. rocznicy powstania ZChN.

- Sąd Najwyższy oddalił we wtorek kasacje, złożone przez obrońców dwóch sanitariuszy i lekarza skazanych w procesie "łowców skór" na kary dożywocia, 25 i sześciu lat więzienia. Obrońcy w SN domagali się uchylenia wyroków i powtórzenia procesu przed łódzkim sądem.

- Nową siedzibę koordynatora medycznego Programu Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków uruchomiono we wtorek w Poznaniu. W nowym centrum w Poznaniu gromadzone są dane dotyczące wszystkich przebadanych noworodków. Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków jest prowadzony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP)
od 2001 roku.

- Katowiccy radni zdecydowali o nadaniu placowi przed kopalnią "Wujek" imienia NSZZ "Solidarność". Taką nazwę będzie miał on od 16 grudnia, kiedy odbędą się uroczystości kolejnej rocznicy pacyfikacji "Wujka" - poinformował we wtorek rzecznik śląsko-dąbrowskiej "S" Wojciech Gumułka. (PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)