Trwa ładowanie...
d3el6vs
wydarzenia

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 28 grudnia, 20.00

...

Share
d3el6vs

28.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Prezydent Bronisław Komorowski wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, która ma ponownie umożliwić łączenie emerytury z zatrudnieniem bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy - poinformowała we wtorek PAP dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

- Zapobieganie zaburzeniom psychicznym, zapewnienie chorym dostępu do pomocy medycznej oraz rozwój badań naukowych - to główne założenia programu dotyczącego zdrowia psychicznego, który we wtorek ustanowiła Rada Ministrów. Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego ma być realizowany w latach 2011-2015. Będzie to pierwszy program poświęcony tej problematyce.

d3el6vs

- Połowa ankietowanych spodziewa się, że po tegorocznych wyborach samorządowych w ich mieście, gminie nastąpią zmiany na lepsze; w opinii 5 proc. zmiany będą na gorsze; 38 proc. badanych uważa, że nic się nie zmieni - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

- Dla Polaków osobiście rok 2010 był udany. 50 proc. uważa go za dobry lub bardzo dobry, 38 proc. - za ani dobry, ani zły, a tylko 14 proc. za zły lub bardzo zły - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. Jednak zdaniem większości był to rok zły dla Polski.

- Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zapowiada, że złoży w styczniu wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w związku z ustanowieniem Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy.

- Kilkanaście postulatów dotyczących reformy OFE oraz rynku pracy przedstawiła we wtorek szefowa klubu Polska Jest Najważniejsza Joanna Kluzik-Rostkowska. PJN proponuje m.in. likwidację obowiązkowej składki emerytalnej do OFE oraz podniesienie do 14,22 proc. obowiązkowej składki do ZUS.

d3el6vs

- Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o dopłatach bezpośrednich. Wynika ona z konieczności dostosowania polskiego prawa do przepisów unijnych. Doprecyzowano m.in. przepisy dotyczące składania wniosków o takie dopłaty przez internet.

- W nadchodzących miesiącach prezydent Bronisław Komorowski zamierza odwiedzać głównie europejskie kraje - udaje się do szwajcarskiego Davos, na Słowację, a w drugiej połowie roku do Berlina - wynika z informacji PAP zbliżonych do otoczenia prezydenta. W Polsce zaplanowano na 7 lutego spotkanie przywódców Trójkąta Weimarskiego. W drugiej połowie stycznia do Polski przyjedzie prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Według ukraińskich służb dyplomatycznych, do wizyty może dojść w dniach 24-25 stycznia.

- USA nie będą współpracować z Polską w śledztwie w sprawie domniemanych więzień CIA w naszym kraju, bo mogłoby to naruszyć bezpieczeństwo lub inny istotny interes Stanów Zjednoczonych. Pełnomocnik jednego z pokrzywdzonych zapowiada kolejne wnioski do USA.

- Prace polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej zakończy raport. Znajdą się w nim m.in. wnioski i zalecenia, które mają ograniczyć ryzyko tego rodzaju tragedii w przyszłości - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

d3el6vs

- PiS i SLD wskazują na nieprawidłowości przy tworzeniu projektów boisk "Orlik". PiS wysłało we wtorek list do Prokuratora Generalnego w tej sprawie. SLD chce, aby zajęła się nią NIK. Według rzecznika ministerstwa sportu, powstawanie "Orlików" było monitorowane m.in. przez ABW i CBA.

- O umieszczenie odcinka A1 z Tuszyna do Pyrzowic wśród priorytetowych zadań inwestycyjnych oraz wyłączenia odcinka A1 w rejonie Częstochowy z opłat autostradowych - zaapelował do ministra infrastruktury prezydent tego miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

- Sąd Apelacyjny w Warszawie przedłużył do końca czerwca 2011 r. areszt wobec Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. ps. Słowik, oskarżonych o udział w zabójstwie Marka Papały. Zdaniem SA, do tego czasu może zapaść wyrok w tej sprawie.

- Od 1 stycznia 2011 roku w Polsce przybędzie 5 nowych miast. Prawa miejskie otrzymają: Wolbórz, Nowe Brzesko, Pruchnik, Czyżew i Gościno - poinformowało we wtorek MSWiA. W przyszłym roku w Polsce będzie 908 miast.

- Od 1 stycznia 2011 r. zmienią się zasady wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
, niezbędnej, m.in. w związku z wyjazdem turystycznym. Zmiany dotyczą przede wszystkim okresu ważności karty.

amp/

d3el6vs

Podziel się opinią

Share
d3el6vs
d3el6vs