Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 4 stycznia, 20.00
...
04.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Michał Boni zaprzeczył we wtorek doniesieniom wtorkowego "Naszego Dziennika", że podał się do dymisji. "To wirtualne zjawisko' - powiedział Boni w radiu TOK FM.
- Śledztwo w sprawie katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zostało przedłużone do 10 kwietnia br. - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej prok. Zbigniew Rzepa.
- Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział we wtorek, że ma nadzieję, że Polska otrzyma wrak Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem, jeszcze przed rocznicą katastrofy. Jak dodał, on sam kilkakrotnie interweniował u Rosjan w tej sprawie.
- Minister obrony narodowej Bogdan Klich powiedział we wtorek, że chciałby, aby od 1 stycznia 2012 r. nowo przyjęci wojskowi zostali objęci nowym systemem emerytalnym. Jak dodał, trwają w tym zakresie uzgodnienia z MSWiA.
- Urząd Regulacji Energetyki nie zaakceptował dotąd propozycji podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych, przedstawionych przez firmy RWE Stoen i Vattenfall. Dlatego sprzedają one prąd po dotychczasowych cenach - wynika z informacji URE.
- Nieskuteczność działań, małe przebicie w rządzie i "rodzinną politykę kadrową" zarzucił ministrowi Cezaremu Grabarczykowi Wiesław Szczepański z klubu SLD, uzasadniając wniosek o wotum nieufności wobec szefa resortu infrastruktury.
- Poseł Zbigniew Rynasiewicz (PO) w imieniu swojego klubu złożył wniosek o odrzucenie wniosku dotyczącego wotum nieufności dla ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.
- Winnym zaniedbania na kolei jest obecny resort infrastruktury - powiedział we wtorek w Sejmie poseł Andrzej Adamczyk (PiS). Zapowiedział, że PiS będzie głosować za odwołaniem szefa resortu infrastruktury Cezarego Grabarczyka.
- Premier Donald Tusk powiedział w Sejmie podczas sejmowej debaty nad wotum nieufności dla Cezarego Grabarczyka, że nie przyjął rezygnacji szefa resortu infrastruktury, którą minister przyniósł mu, gdy doszło do problemów na kolei.
- Premier Donald Tusk mówił we wtorek podczas sejmowej debaty nad wnioskiem o wotum nieufności wobec szefa resortu infrastruktury Cezarego Grabarczyka, że sytuacja na kolei jest dla jego rządu zadaniem priorytetowym. Bronił swojego ministra oceniając, że stawiane mu zarzuty są bezzasadne.
- Za tydzień Izba Wojskowa Sądu Najwyższego ma ogłosić decyzję w sprawie apelacji od wyroku uniewinniającego ppłk. Marka Miłosza, pilota śmigłowca, który rozbił się w grudniu 2003 z premierem Leszkiem Millerem na pokładzie.
- Połowa Polaków (50 proc.) oceniła ubiegły rok jako dobry dla swojej rodziny. 39 proc. badanych uważa, że był ani dobry, ani zły, a 11 proc. respondentów uznało go za zły - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
- Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła we wtorek odwołanie konsorcjum czeskiej Skody i rosyjskiego Wagonamszu ws. przetargu na nowe wagony dla warszawskiego metra. Oznacza to, że Metro Warszawskie prawidłowo wybrało ofertę konsorcjum Siemensa i Newagu.
- W Sądzie Okręgowym w Świdnicy rozpoczął się we wtorek proces dotyczący wyborów samorządowych w Wałbrzychu. Protest wyborczy złożył jeden z kandydatów na prezydenta tego miasta Patryka Wilda (niezrzeszony), który uważa, że przed I i II turą wyborów doszło do korupcji wyborczej.
- W tym roku deklaracje podatkowe za 2010 r. będzie można składać do 2 maja 2011 r., bowiem 30 kwietnia wypada w sobotę - informuje Ministerstwo Finansów. Pracownicy, którzy chcą być rozliczeni przez pracodawcę, muszą go o tym poinformować do 10 stycznia.
- Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) chce usunięcia z partii Zbigniewa Papierskiego, współpracownika ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Posłanka zarzuca Papierskiemu, że pomawiał ją na forach internetowych - zwróciła się o zbadanie sprawy do partyjnego sądu koleżeńskiego.
- Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział, że ma nadzieję, iż jeszcze w styczniu będzie gotowy projekt w sprawie jawności posiedzeń podkomisji sejmowych.
- W środę o godz. 12 w Sejmie przedstawiona zostanie informacja na temat propozycji zmian dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych - poinformował we wtorek na konferencji prasowej marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. O informację taką wnioskowały kluby PO i SLD.
- Przewodniczący klubu PO w radzie miejskiej Wałbrzycha Stefanos Ewangielu i radny powiatowy PO Piotr Głąb zawiesili swoje członkostwo w partii. Jest to związane z rzekomą korupcją wyborczą, do której miało dojść w wyborach samorządowych w Wałbrzychu.
- Były prezes Rafinerii Trzebina S.A. Grzegorz Ś. i były członek zarządu Paweł K. odpowiedzą przed sądem za niedopełnienie obowiązków i spowodowanie strat w wysokości 107 mln zł przy budowie instalacji do biopaliw.
- Od wtorku działa nowa infolinia interwencyjno-informacyjna dla ofiar przemocy w rodzinie. Pod numerem "Niebieskiej Linii" - 0 801 12 00 02 szybką pomoc uzyskać będą mogły te osoby, które ponownie zostały zaatakowane, często przez osobę już wcześniej skazaną za ten rodzaj przestępczości.
- 120 tys. wolontariuszy, 800 koncertów z udziałem 1,3 tys. artystów - już w niedzielę rusza XIX Finał WOŚP. Będą zbierane pieniądze na rzecz dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Na internetowych aukcjach zebrano już ok. 500 tys. zł.
- W tym tygodniu zakończy się czterotygodniowa obserwacja sądowo-psychiatryczna Ryszarda C., który w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił Marka Rosiaka i ranił nożem drugiego pracownika. Biegli uznali, że nie ma potrzeby przedłużania obserwacji; na jej wyniki trzeba będzie jednak poczekać.
- Uchwała Rady Warszawy stwierdzająca nieważność wyboru Michała Kaczyńskiego (PO) na przewodniczącego Rady Dzielnicy Rembertów jest nieważna - postanowił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Jak oświadczył we wtorek, skład rady jest wynikiem woli wyborców i należy ją uszanować. (PAP)
zdz/ ana/