Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 5 czerwca, 20.00

...

05.06.2012 | aktual.: 05.06.2012 20:23

05.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk odwołał Jacka Paszkiewicza ze stanowiska prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformował we wtorek rzecznik rządu Paweł Graś. Jak powiedział Graś na konferencji prasowej przed posiedzeniem Rady Ministrów, do czasu powołania nowego prezesa Funduszu jego obowiązki będzie pełnił dotychczasowy zastępca Zbigniew Teter.

- Nowym wiceministrem zdrowia został we wtorek Igor Radziewicz-Winnicki. Jednocześnie został odwołany wiceminister Marek Haber - poinformował resort na swojej stronie internetowej.

- Prezydent Bronisław Komorowski w najbliższym czasie podejmie decyzję w sprawie ustawy emerytalnej służb mundurowych - poinformował PAP szef BBN Stanisław Koziej. We wtorek prezydent spotkał się w tej sprawie z związkami zawodowymi służb mundurowych.

- Zobowiązania, które są udokumentowane i nie budzą wątpliwości, zostaną zapłacone przez inwestora Stadionu Narodowego, czyli Narodowe Centrum Sportu (NCS) - powiedział we wtorek rzecznik rządu Paweł Graś. Według poniedziałkowych medialnych doniesień firmy-podwykonawcy, które budowały stadion w stolicy, miały grozić, że we wtorek zablokują wejścia na stadion, jeśli nie dostaną gwarancji zapłaty za wykonaną pracę. NCS zapewniało jednak, że żaden z podwykonawców Stadionu Narodowego nie zagroził jego blokadą.

- W nocy z poniedziałku na wtorek zakończyło się układanie ostatniej warstwy asfaltu na odcinku C autostrady A2 Stryków - Konotopa. Rząd i wykonawcy będą walczyć, aby autostrada A2 była przejezdna przed rozpoczęciem Euro 2012 - zapewnił rzecznik rządu Paweł Graś.

- W 2011 r. z zakładów motoryzacyjnych w Polsce wyeksportowano produkty za 19,06 mld euro, o 1,8 mld euro więcej niż rok wcześniej - wynika z opublikowanego we wtorek raportu firmy analitycznej Automotivesuppliers.pl.

- CBŚ zatrzymało 38 osób zamieszanych w produkcję i wprowadzanie do obiegu znacznych ilości narkotyków. Prokuratura przygotowała już wnioski o areszt dla 31 spośród nich - poinformował we wtorek PAP rzecznik warszawskiej prokuratury apelacyjnej Zbigniew Jaskólski. Policjanci zlikwidowali ogromną fabrykę narkotyków należącą do grupy; jak oceniają, była ona największa spośród tych, które do tej pory zlikwidowano w Polsce; znajdowała się pod Grodziskiem Mazowieckim.

- Przez godzinę pikietowali we wtorek przed Ministerstwem Transportu taksówkarze. W kancelarii resortu złożyli postulaty w sprawie planowanej deregulacji ich zawodu.

- Wprowadzenie przez parlament miesięcznego terminu, w którym prezydent musi rozpoznać wniosek Krajowej Rady Sądownictwa o powołanie sędziego, narusza konstytucję - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Tę nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych zaskarżył do TK w 2009 r. prezydent Lech Kaczyński. Było to pokłosie sytuacji, w której kilkudziesięciu sędziów przedstawionych prezydentowi do powołania przez KRS nie mogło się doczekać nominacji nawet przez kilkanaście miesięcy (w TK czeka kilka skarg konstytucyjnych w tej sprawie). W reakcji na to Sejm wprowadził do u.s.p. miesięczny termin dla prezydenta na rozpoznawanie wniosków KRS.

- Premier może odmówić udostępnienia informacji o rozmowach z delegacją Serbii, jeżeli notatka z tego spotkania została utajniona z uwagi na interes polityki zagranicznej - potwierdził we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. NSA rozpatrywał we wtorek skargę prawniczej spółki komandytowej, która złożyła wniosek do kancelarii premiera o udostępnienie informacji o przebiegu rozmów polskich delegatów (w tym premiera) z delegatami Serbii w maju 2011 r.

- Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w siłach międzynarodowych na Bałkanach - poinformowało we wtorek po posiedzeniu rządu CIR.

- Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował we wtorek, że podjął decyzję o wszczęciu procedury wyboru nowego prezesa NFZ. Zapowiedział jednocześnie, że resort przygotowuje zmiany w funkcjonowaniu funduszu.

- NFZ musi m.in. rozwiązać sprawę umów lekarzy z Funduszem na wypisywanie recept refundowanych - ocenili Jarosław Katulski (PO) i Bolesław Piecha (PiS) po odwołaniu szefa Narodowego Funduszu Zdrowia. Według Piechy potrzebny jest nie nowy prezes, a likwidator NFZ.

- Z okazji święta Biura Ochrony Rządu prezydent Bronisław Komorowski dziękował funkcjonariuszom za to, że zazwyczaj w cieniu służą Polsce, dbając o bezpieczeństwo najwyższych władz. Najbardziej zasłużonym wręczył odznaczenia. Szef BOR meldował gotowość do Euro 2012. W czasie wtorkowej uroczystości na dziedzińcu Belwederu 50 osób zostało też mianowanych na pierwszy stopień oficerski; wśród nich jest osiem kobiet.

- Cudzoziemcy, którzy chcą zalegalizować swój pobyt w Polsce, mają jeszcze czas do 2 lipca na złożenie wniosku o abolicję - przypomina MSW. O abolicję wystąpiło dotąd ponad 7 tys. cudzoziemców, a 2 tys. z nich już zalegalizowało swój pobyt.

- Roku więzienia w zawieszeniu i kar finansowych żąda prokurator dla b. rektora Śląskiej Akademii Medycznej prof. Tadeusza W. Razem z dwojgiem byłych współpracowników jest on oskarżony m.in. o wielomilionową niegospodarność i przekroczenie uprawnień. We wtorek przed Sądem Okręgowym w Katowicach rozpoczęły się mowy końcowe stron w procesie, który toczył się od października 2009 r.

- W położonym w Puszczy Białowieskiej prawosławnym sanktuarium w Krynoczce koło Hajnówki (Podlaskie) zakończyły się we wtorek obchody Zesłania Ducha Świętego. To jedna z najważniejszych uroczystości w prawosławnym kalendarzu liturgicznym i główne święto w tym miejscu.

(PAP)

amp/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)