Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 9 marca, 20.00
...
09.03.2010 | aktual.: 09.03.2010 20:23
09.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Rodzina Krzysztofa Olewnika zapoznała się we wtorek w Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku z wynikami badań szczątków ekshumowanych w styczniu. Potwierdziły one, że na cmentarzu w Płocku pochowany został Krzysztof Olewnik.
- Gdańska prokuratura postawiła zarzuty sfałszowania opinii i niedopełnienia obowiązków biegłemu, który w 2006 r. przeprowadzał badania zwłok Krzysztofa Olewnika - poinformował jej szef Zbigniew Niemczyk. Prokurator wyjaśnił, że ma to związek z zatajeniem w opinii informacji, iż wyniki badań próbek z różnych kości szczątków Olewnika różniły się. W takiej sytuacji - jak powiedział - ekspertyzy powinny zostać powtórzone.
- Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Krzysztof Kwiatkowski poinformował we wtorek, iż podjął decyzję o wznowieniu umorzonego w 2008 r. śledztwa w sprawie okoliczności śmierci Wojciecha Franiewskiego - szefa grupy, która porwała Krzysztofa Olewnika.
- Były członek zarządu Totalizatora Sportowego Sławomir Łopalewski podważył w czasie zeznań przed hazardową komisją śledczą analizę CBA z 2007 r., w świetle której na wprowadzeniu wideoloterii najwięcej skorzystać miał nie państwowy monopolista, a firma GTech.
- Członek zarządu Totalizatora Sportowego Grzegorz Sołtysiński zeznał we wtorek przed hazardową komisją śledczą, że w lutym 2007 r. w spółce powstał wewnęrzny zespół, który przygotowywał propozycje zmian do ustawy hazardowej.
- Były prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Sylwester R. wyszedł we wtorek z aresztu w Goleniowie (Zachodniopomorskie), w którym spędził pół roku. Decyzją sądu mógł opuścić areszt po wpłaceniu 200 tys. zł. kaucji.
- 10 kwietnia mazowiecka PO wybierze nowe władze. Na szefa regionu chce kandydować Andrzej Halicki, w nieoficjalnych rozmowach członkowie mazowieckiego zarządu mówią też o minister zdrowia Ewie Kopacz. Warszawską PO chce dalej kierować Małgorzata Kidawa-Błońska.
- 21 kwietnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zbada skargi Mariusza Kamińskiego na decyzję premiera Donalda Tuska o odwołaniu go z funkcji szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz na niewydanie mu przez CBA świadectwa służby. Jak ustaliła PAP w WSA, skarga na decyzję premiera ma być rozpatrywana na posiedzeniu niejawnym.
- W ocenie Adama Bodnara z Fundacji Helsińskiej, plakat z wizerunkiem Hitlera i rozszarpanych płodów jest szokujący, ale nie narusza prawa. Jego zdaniem nie naruszają prawa także plakaty reklamujące wyjazdy aborcyjne, które bada łódzka prokuratura.
- Rada Prawna Episkopatu będzie musiała zająć się projektem statutu Rodziny Radia Maryja - poinformował we wtorek sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik.
- Nie można relatywizować i kwestionować praw rodziny do wychowywania dzieci - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik na konferencji prasowej podsumowującej dwudniowe obrady plenarne KEP w Warszawie.
- Mimo utrzymujących się na niektórych odcinkach głównych rzek stanów alarmowych sytuacja stopniowo się poprawia. Meteorolodzy przewidują, że w ciągu najbliższych dni sytuacja na Zatoce Gdańskiej nie spowoduje utrudnień w odpływie wody z Wisły do Bałtyku.
- TVP walczy o zachowanie płynności finansowej. Plan oszczędnościowy zakłada m.in. zwolnienia grupowe, wysyłanie pracowników na bezpłatne urlopy, czasowe zawieszenie działalności trzech kanałów tematycznych - poinformował we wtorek prezes TVP Romuald Orzeł.
- Bez rozstrzygnięć zakończyło się wtorkowe spotkanie związkowców radiowej Trójki z zarządem Polskiego Radia. Związek m.in. ponowił postulat odwołania dyrektora Trójki Jacka Sobali, kolejne rozmowy zaplanowano na czwartek.
- Do silnych wstrząsów w kopalniach na Górnym Śląsku dochodzi średnio dwa razy dziennie - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. W ostatnim czasie doszło do kilku wstrząsów, które były mocno odczuwalne na powierzchni.
- Łódzka prokuratura postawiła we wtorek zarzuty dwóm kolejnym kibicom zatrzymanym w niedzielę w Łodzi przed derbowym meczem piłkarskim ŁKS - Widzew. Jeden z zatrzymanych będzie odpowiadał za udział w zbiegowisku, drugi za uszkodzenie policyjnego radiowozu.
- Łódzka prokuratura sprawdza, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa przez osoby, które rozwiesiły na przystankach komunikacji miejskiej w Łodzi plakaty zachęcające Polki do aborcji na Wyspach Brytyjskich.
- 180 tys. zł odszkodowania wypłacił Urząd Miasta w Zakopanem kobiecie, która została poturbowana przez spłoszonego konia podczas wyścigów konnych na śniegu w 2006 roku.
- Triumfator tegorocznej gali Oscarów dramat "The Hurt Locker. W pułapce wojny" w reżyserii Kathryn Bigelow - uhonorowany sześcioma statuetkami, w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz oryginalny - od piątku wyświetlany będzie w kinach w 11 polskich miastach. (PAP)
amp/ jtt/ asa/