Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 1 grudnia, 17.00

...

01.12.2011 | aktual.: 01.12.2011 17:38

01.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- PE opowiedział się w czwartek za szybkim, jeszcze w tym roku, i bezwarunkowym parafowaniem układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina. Zaznaczył jednak, że należy zadbać o zobowiązanie się Ukrainy do przeprowadzenia reform demokratycznych. To główne przesłanie przyjętego w czwartek raportu z zaleceniami Parlamentu Europejskiego ws. układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina, którego sprawozdawcą jest europoseł PiS Ryszard Legutko.

- Szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej nałożyli w czwartek w Brukseli nowe sankcje na przedstawicieli Syrii i firmy z tego kraju, w odpowiedzi na tłumienie przez władze w Damaszku protestów przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

- Na Łotwie zebrano ponad 180 tysięcy podpisów zwolenników nadania językowi rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego - poinformował w czwartek w publicznym radiu szef łotewskiej Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Arnis Cimdars. Obecnie jedynym językiem państwowym jest łotewski. Rosyjski ma status języka oficjalnego.

- Do nowej Dumy Państwowej wejdą te same cztery ugrupowania, które zasiadały w poprzedniej, tj. Jedna Rosja, Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) i socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja. Tak zgodnie przewidują dwie największe pracownie badań społecznych - prokremlowskie Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (ros. WCIOM) i niezależne Centrum Analityczne Jurija Lewady. Wybory do niższej izby parlamentu Rosji odbędą się w niedzielę.

- Według sondaży w niedzielnych wyborach parlamentarnych Chorwację czeka polityczne przemeblowanie - odejdzie uwikłana w skandale korupcyjne partia premier Jadranki Kosor, a ją samą zastąpi lider opozycji.

- Nowy prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew został zaprzysiężony w czwartek rano w Biszkeku; objęcie przez niego tej funkcji oznacza pierwsze pokojowe przekazanie władzy w tej poradzieckiej republice w Azji Środkowej, która od r. 2005 przeżyła dwie rewolty.

- Greckie szkoły są w czwartek zamknięte, szpitale pracują z okrojonym do minimum personelem, a transport publiczny jest zakłócony z powodu strajku generalnego - pierwszego od utworzenia w ubiegłym miesiącu rządu jedności narodowej w Grecji.

- Przychody Brytyjczyków nie tylko stoją w miejscu, ale co gorsza maleją. W 2015 r., gdy upływa kadencja obecnego rządu, będą one na tym samym poziomie, co w 2002 r. - wyliczył IFS (Institute for Fiscal Studies). Według tej renomowanej placówki badawczej średni realny (z uwzględnieniem inflacji) przychód statystycznej rodziny z dwójką dzieci wynoszący w 2002 r. 606 funtów szterlingów na tydzień, w 2015 r. sięgnie 612 funtów.

- Francja i Niemcy pracują nad nowym paktem stabilności euro, który byłby otwarty na kraje spoza eurolandu, w tym Polskę - pisze w czwartek nieoficjalnie dziennik "Bild". Już w poniedziałek zasygnalizował to niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble.

- Japoński premier Yoshihiko Noda poinformował w czwartek, że zlecił ministerstwu finansów opracowanie czwartego w tym roku fiskalnym budżetu dodatkowego, mającego wesprzeć gospodarkę w sytuacji silnego jena, powodzi w Tajlandii i kryzysu w strefie euro.

- Adwokat białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego, skazanego na 4,5 roku kolonii karnej, odwołał się od tego wyroku - poinformował w czwartek jego współpracownik z Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Walancin Stefanowicz. Stefanowicz powiedział, że apelacja została złożona we wtorek przez adwokata, Dźmitrego Łajeuskiego, w sądzie w Mińsku. Powinna zostać rozpatrzona w ciągu miesiąca.

- Protesty w 2011 roku w wielu krajach świata wskazują na kryzys rządów: korupcja w polityce i sektorze publicznym budzi gniew - stwierdza najnowszy raport Transparency International. Wyniki raportu wskazują, że część rządów zawodzi w zapewnianiu ochrony swoim obywatelom przed korupcją polegającą na wykorzystywaniu publicznych zasobów, łapówkach czy niejawnym podejmowaniu decyzji - uważają autorzy raportu.

- Bułgarskie związki zawodowe odrzuciły w czwartek kompromisowy wariant reformy emerytalnej i przystępują do przygotowania dalszych protestów i strajków.

- Wszystkie nocne bary i dyskoteki we Francji muszą od czwartku być wyposażone w alkomaty przeznaczone dla klientów tych lokali. Według zapowiedzi francuskich władz, wiosną obowiązek posiadania podobnych urządzeń w samochodach ma objąć wszystkich kierowców. W czwartek wchodzą w życie we Francji przepisy, które nakazują właścicielom około 5,5 tys. nocnych lokali w tym kraju - barów, dyskotek czy kabaretów - posiadanie alkomatów. Korzystanie z tych urządzeń będzie dobrowolne - będą one udostępnione na życzenie klienta.

- W przypadającą w czwartek 20. rocznicę referendum, w którym ponad 90 proc. obywateli opowiedziało się za niepodległością Ukrainy, prezydent tego kraju Wiktor Janukowycz zaapelował do rodaków o jedność.

- Niemiecka pisarka Christa Wolf zmarła w czwartek w Berlinie w wieku 82 lat - poinformowało wydawnictwo Suhrkamp. Do jej znanych, także w Polsce, powieści psychologiczno-obyczajowych należą "Rozmyślania nad Christą T." , "Kasandra" i "Niebo podzielone".

amp/ now/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)