Trwa ładowanie...
d2v30ol

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 1 grudnia, 20.00

...
Share
d2v30ol

01.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Sąd Apelacyjny w Kijowie odmówił w czwartek wieczorem uwolnienia z aresztu skazanej na 7 lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. O zmianę środka zapobiegawczego prosiła obrona opozycyjnej polityk, powołując się na zły stan jej zdrowia.

- Matka Uładzisłaua Kawalioua, który został w środę skazany na karę śmierci za współudział w zamachu z 11 kwietnia w mińskim metrze, złożyła w czwartek w kancelarii prezydenta Alaksandra Łukaszenki wniosek o jego ułaskawienie - podały białoruskie media.

d2v30ol

- Szefowie dyplomacji UE odnotowali w czwartek postęp w pracach nad powołaniem, z polskiej inicjatywy, Funduszu na rzecz Demokracji, ale nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji. Minister Radosław Sikorski powiedział, że już 10 państw jest chętnych wziąć w niej udział.

- USA nałożyły w czwartek sankcje na dwóch przedstawicieli Syrii i dwie firmy syryjskie, wzywając do wywarcia presji na Damaszek, by wstrzymał tłumienie protestów antyrządowych. Amerykanie chcą też objąć sankcjami irański bank centralny.

- Parlament Europejski zatwierdził w czwartek rozszerzenie umowy o małym ruchu granicznym na cały obszar obwodu kaliningradzkiego i odpowiadających mu części Pomorza, Warmii i Mazur. Po wejściu w życie umowa ułatwi mieszkańcom tych regionów przekraczanie granic.

- Prezydent Dmitrij Miedwiediew ostrzegł w czwartek, że jeśli w ciągu 8-10 lat nie będzie porozumienia w sprawie tarczy antyrakietowej w Europie, to Rosja ulokuje ofensywne siły jądrowe na swoich rubieżach, w tym w obwodzie kaliningradzkim.

d2v30ol

- Rosja nie przyzna obywatelstwa 21 tys. Serbów mieszkających w Kosowie, którzy o nie wystąpili, ale będzie udzielać pomocy materialnej kosowskim Serbom - zapowiedział w czwartek rosyjski MSZ.

- W czwartkowym głosowaniu eurodeputowani wyrazili zgodę na przystąpienie Chorwacji do UE. Za wnioskiem na zgodę Parlamentu Europejskiego na rozszerzenie Unii o Chorwację głosowało 564 posłów, 38 było przeciw, a 32 wstrzymało się od głosu.

- Niemiecka prokuratura generalna i policja zaapelowały w czwartek do mieszkańców Niemiec o wskazówki, które mogą pomóc w śledztwie w sprawie neonazistowskiej grupy terrorystycznej odpowiedzialnej za zamordowanie co najmniej dziewięciu imigrantów i policjantki.

- W odpowiedzi na aferę korupcyjną sprzed 7 miesięcy PE przyjął w czwartek nowy kodeks postępowania europosłów. Będą musieli składać deklaracje o dodatkowych dochodach i odmawiać wynagrodzeń za wpływanie na legislację. Dokument zakazuje konfliktu interesów, ale nie drugiej pracy. "Sunday Times" udowodnił kilku europosłom korupcję (byli gotowi "sprzedać" poprawki do nowych przepisów UE za kwoty nawet do 100 tys. euro)

d2v30ol

- Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął w czwartek wieczorem dwudniową roboczą wizytę w Estonii; będzie m.in. rozmawiał z prezydentem Toomasem Ilvesem i weźmie udział w spotkaniu szefów państw bałtyckich.

- PE opowiedział się w czwartek za szybkim, jeszcze w tym roku, i bezwarunkowym parafowaniem układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina. Zaznaczył jednak, że należy zadbać o zobowiązanie się Ukrainy do przeprowadzenia reform demokratycznych. To główne przesłanie przyjętego w czwartek raportu z zaleceniami Parlamentu Europejskiego ws. układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina, którego sprawozdawcą jest europoseł PiS Ryszard Legutko.

- Szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej nałożyli w czwartek w Brukseli nowe sankcje na przedstawicieli Syrii i firmy z tego kraju, w odpowiedzi na tłumienie przez władze w Damaszku protestów przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

- Na Łotwie zebrano ponad 180 tysięcy podpisów zwolenników nadania językowi rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego - poinformował w czwartek w publicznym radiu szef łotewskiej Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Arnis Cimdars. Obecnie jedynym językiem państwowym jest łotewski. Rosyjski ma status języka oficjalnego.

d2v30ol

- Do nowej Dumy Państwowej wejdą te same cztery ugrupowania, które zasiadały w poprzedniej, tj. Jedna Rosja, Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) i socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja. Tak zgodnie przewidują dwie największe pracownie badań społecznych - prokremlowskie Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (ros. WCIOM) i niezależne Centrum Analityczne Jurija Lewady. Wybory do niższej izby parlamentu Rosji odbędą się w niedzielę.

- Według sondaży w niedzielnych wyborach parlamentarnych Chorwację czeka polityczne przemeblowanie - odejdzie uwikłana w skandale korupcyjne partia premier Jadranki Kosor, a ją samą zastąpi lider opozycji.

- Nowy prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew został zaprzysiężony w czwartek rano w Biszkeku; objęcie przez niego tej funkcji oznacza pierwsze pokojowe przekazanie władzy w tej poradzieckiej republice w Azji Środkowej, która od r. 2005 przeżyła dwie rewolty.

- Greckie szkoły są w czwartek zamknięte, szpitale pracują z okrojonym do minimum personelem, a transport publiczny jest zakłócony z powodu strajku generalnego - pierwszego od utworzenia w ubiegłym miesiącu rządu jedności narodowej w Grecji.

d2v30ol

- Przychody Brytyjczyków nie tylko stoją w miejscu, ale co gorsza maleją. W 2015 r., gdy upływa kadencja obecnego rządu, będą one na tym samym poziomie, co w 2002 r. - wyliczył IFS (Institute for Fiscal Studies). Według tej renomowanej placówki badawczej średni realny (z uwzględnieniem inflacji) przychód statystycznej rodziny z dwójką dzieci wynoszący w 2002 r. 606 funtów szterlingów na tydzień, w 2015 r. sięgnie 612 funtów.

- Francja i Niemcy pracują nad nowym paktem stabilności euro, który byłby otwarty na kraje spoza eurolandu, w tym Polskę - pisze w czwartek nieoficjalnie dziennik "Bild". Już w poniedziałek zasygnalizował to niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble.

- Japoński premier Yoshihiko Noda poinformował w czwartek, że zlecił ministerstwu finansów opracowanie czwartego w tym roku fiskalnym budżetu dodatkowego, mającego wesprzeć gospodarkę w sytuacji silnego jena, powodzi w Tajlandii i kryzysu w strefie euro.

- Adwokat białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego, skazanego na 4,5 roku kolonii karnej, odwołał się od tego wyroku - poinformował w czwartek jego współpracownik z Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Walancin Stefanowicz. Stefanowicz powiedział, że apelacja została złożona we wtorek przez adwokata, Dźmitrego Łajeuskiego, w sądzie w Mińsku. Powinna zostać rozpatrzona w ciągu miesiąca.

d2v30ol

- Protesty w 2011 roku w wielu krajach świata wskazują na kryzys rządów: korupcja w polityce i sektorze publicznym budzi gniew - stwierdza najnowszy raport Transparency International. Wyniki raportu wskazują, że część rządów zawodzi w zapewnianiu ochrony swoim obywatelom przed korupcją polegającą na wykorzystywaniu publicznych zasobów, łapówkach czy niejawnym podejmowaniu decyzji - uważają autorzy raportu.

- Bułgarskie związki zawodowe odrzuciły w czwartek kompromisowy wariant reformy emerytalnej i przystępują do przygotowania dalszych protestów i strajków.

- Wszystkie nocne bary i dyskoteki we Francji muszą od czwartku być wyposażone w alkomaty przeznaczone dla klientów tych lokali. Według zapowiedzi francuskich władz, wiosną obowiązek posiadania podobnych urządzeń w samochodach ma objąć wszystkich kierowców. W czwartek wchodzą w życie we Francji przepisy, które nakazują właścicielom około 5,5 tys. nocnych lokali w tym kraju - barów, dyskotek czy kabaretów - posiadanie alkomatów. Korzystanie z tych urządzeń będzie dobrowolne - będą one udostępnione na życzenie klienta.

- W przypadającą w czwartek 20. rocznicę referendum, w którym ponad 90 proc. obywateli opowiedziało się za niepodległością Ukrainy, prezydent tego kraju Wiktor Janukowycz zaapelował do rodaków o jedność.

- Niemiecka pisarka Christa Wolf zmarła w czwartek w Berlinie w wieku 82 lat - poinformowało wydawnictwo Suhrkamp. Do jej znanych, także w Polsce, powieści psychologiczno-obyczajowych należą "Rozmyślania nad Christą T." , "Kasandra" i "Niebo podzielone". (PAP)

amp/ now/ asa/

d2v30ol

Podziel się opinią

Share
d2v30ol
d2v30ol