01.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Jednoizbowy parlament Szwecji (Riksdag) zniósł w czwartek wprowadzony w 1901 roku powszechny obowiązek służby wojskowej w czasie pokoju. Przejście szwedzkich sił zbrojnych na pełny status zawodowy nastąpiło z inicjatywy centroprawicowego rządu premiera Fredrika Reinfeldta. Jeszcze w połowie czerwca wyraziła na to zgodę parlamentarna opozycja, którą tworzą socjaldemokraci, Zieloni i komuniści.
- Komisja Europejska zaproponowała w czwartek nowy system tłumaczeń patentów w UE na trzy języki: angielski, francuski i niemiecki. Ma to znacząco zmniejszyć koszty uzyskania patentu obowiązującego w całej UE, obecnie dziesięciokrotnie wyższe niż w USA. Chodzi o ukończenie prac nad jednolitym patentem europejskim.
- Parlament Finlandii zatwierdził w czwartek budowę do 2020 roku dwóch nowych reaktorów nuklearnych przez fińską grupę kapitałową TVO i koncern Fennovoima, zgodnie z propozycjami centroprawicowego rządu Mattiego Vanhanena, który ustąpił przed dwoma tygodniami.
- Komisja Izby Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała zmniejszenie pomocy dla rządu Afganistanu o 3,9 mld dolarów po doniesieniach o korupcji i "wypływaniu pomocy" z tego kraju - informuje w czwartek BBC na swojej stronie internetowej. Cięcia nie obejmują środków na operacje wojskowe i pomoc humanitarną.
- W najbliższym czasie Rosja dostarczy Palestyńczykom 50 pojazdów opancerzonych - poinformował o tym w czwartek rzecznik rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych.
- Syryjskie siły bezpieczeństwa podczas operacji przeciwko bojownikom separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zatrzymały w pięciu miastach w Syrii 400 osób - podała w czwartek turecka agencja Anatolia.
- Dwóch tureckich żołnierzy, trzech członków sił paramilitarnych i 12 kurdyjskich rebeliantów zginęło w środę w zaciętych walkach na południowym wschodzie Turcji - poinformowała w czwartek turecka armia. Według bilansu lokalnych źródeł, zginęło 15 osób, w tym 11 rebeliantów.
- W sztabie NATO w Brukseli wystąpił w czwartek nowy dowódca sił USA i sojuszu w Afganistanie gen. David Petraeus, zapowiadając, że będzie starał sie ograniczyć ofiary cywilne kampanii "do absolutnego minimum".
- Na 7 lat więzienia za spowodowanie śmierci trzech pacjentów i podejmowanie zbędnych interwencji medycznych został skazany w czwartek w Australii amerykański chirurg Jayant Patel, przez media nazywany "Doktorem Śmiercią".
- Tysiące osób pożegnały w czwartek w Wilnie zmarłego w ubiegłą sobotę pierwszego prezydenta niepodległej Litwy Algirdasa Brazauskasa. Został on pochowany na wileńskim Cmentarzu Antokolskim, w nowym panteonie prezydenckim.
- Watykan potwierdził w czwartek, że Benedykt XVI definitywnie przyjął rezygnację byłego biskupa Augsburga Waltera Mixy. Niemiecki hierarcha zrezygnował w maju z godności biskupich po zarzutach o przemoc fizyczną wobec dzieci.
- Huragan Alex, który w ostatnich godzinach, w czwartek, stał się burzą tropikalną, uderzył w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej. Są pierwsze ofiary śmiertelne. Wichura wstrzymała akcję ratowniczą na uszkodzonej platformie koncernu BP.
- 30 osób, które zostały poszkodowane w wypadku polskiego autokaru w Niemczech, opuściło już szpitale. Pozostali - jak poinformował PAP przewoźnik - mają opuścić je lada moment. Najpoważniejsze obrażenia odniósł kierowca. Do wypadku doszło w nocy ze środy na czwartek, pomiędzy godz. 1 a 2. Polski autobus jadący w kierunku Norymbergii, autostradą A6 w Bawarii, z niewyjaśnionych na razie przyczyn wjechał w rumuńską ciężarówkę.(PAP)
amp/ jtt/