Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 10 lutego, 20.00

...

10.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Część przedstawicieli władz Egiptu twierdzi, że prezydent Hosni Mubarak ustąpi; ma wygłosić w czwartek wieczorem przemówienie. Wg państwowej telewizji, trwa jego spotkanie z wiceprezydentem Omarem Suleimanem. Bractwo Muzułmańskie ostrzega przed zamachem stanu.

- Prezydent Egiptu Hosni Mubarak ustąpi w czwartek wieczorem - podała telewizji NBC News. Rzecznik wojska odczytał w egipskiej telewizji państwowej "komunikat nr 1", głoszący, że armia dyskutuje nad środkami niezbędnymi dla ocalenia narodu.

- Część przedstawicieli władz Egiptu twierdzi, że prezydent Hosni Mubarak ustąpi; ma wygłosić w czwartek wieczorem przemówienie. Na placu Tahrir zgromadziło się ok. 200 tys. osób - pisze agencja AFP.

- Jesteśmy świadkami tworzenia się historii w Egipcie - powiedział w czwartek prezydent USA Barack Obama, nazywając wydarzenia w tym kraju momentem transformacji. W Egipcie pojawiły się spekulacje, że prezydent Hosni Mubarak ustąpi w czwartek wieczorem.

- Szef MSZ Arabii Saudyjskiej, książę Saud al-Fajsal ibn Abd al-Aziz as-Saud, potępił w czwartek w stolicy Maroka, Rabacie, "ingerencję niektórych państw" w sprawy Egiptu. Dodał, że jest zszokowany, iż niektórzy "uprzedzają nawet wolę narodu egipskiego".

- Pakistański sąd uniewinnił mężczyzn oskarżonych o uprowadzenie i zabójstwo polskiego geologa Piotra Stańczaka - potwierdził w czwartek PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

- Pakistański prokurator prowadzący sprawę polskiego geologa Piotra Stańczaka zapowiedział apelację od decyzji sądu o uniewinnieniu oskarżonych o uprowadzenie i zabójstwo Polaka - poinformował w czwartek PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

- Premier Tunezji Mohammed Ghannuszi poinformował w czwartek w rozmowie telefonicznej Angelę Merkel, że zorganizuje w Kartaginie międzynarodową konferencję na temat reform politycznych i gospodarczych - podało w czwartek biuro prasowe niemieckiej kanclerz.

- Tunezyjskie władze podały w czwartek, że zatrzymano grupę zbrojną podejrzewaną o związki z krewnymi obalonego 14 stycznia prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego. Grupa była odpowiedzialna za zeszłotygodniowe krwawe zamieszki w Al-Kaf na północnym zachodzie.

- Sędziowie i adwokaci manifestowali w czwartek masowo na ulicach francuskich miast swoje oburzenie niedawnymi słowami prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego o "niedomaganiach" sądownictwa. Z powodu strajku w sądach nie odbyło się wiele rozpraw.

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel odrzuciła w czwartek zarzut, jakoby wstrzymywała informacje o cywilnych ofiarach i okolicznościach bombardowania w Kunduzie w Afganistanie, które przeprowadzono 4 września 2009 r. z rozkazu niemieckiego dowódcy.

- Niemiecki Bundestag potępił w czwartek represje wobec opozycji na Białorusi po grudniowych wyborach prezydenckich w tym kraju i wezwał białoruskiego prezydenta Alaksandra Łukaszenkę do uwolnienia więźniów politycznych.

- Delegacja PE nie pojedzie na Białoruś, gdyż nie miałaby szans spotkać się z zatrzymanymi opozycjonistami - powiedział w czwartek PAP europoseł PO Jacek Protasiewicz. Ogłoszono też decyzję o zwołaniu w marcu bez białoruskiej delegacji posiedzenia Euronestu.

- Konferencja Przewodniczących frakcji politycznych PE podjęła w czwartek decyzję o zwołaniu pierwszego posiedzenia Euronestu, czyli zgromadzenia parlamentarnego PE oraz państw Partnerstwa Wschodniego. Na spotkaniu, najpewniej w marcu, nie będzie delegacji Białorusi.

- 23-24 lutego odbędą się w Brukseli konsultacje strony polskiej ze współpracownikami przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya na temat zacieśniania polityk gospodarczych w strefie euro - powiedziały PAP polskie źródła dyplomatyczne w Brukseli.

- Delegacja eurodeputowanych nie pojedzie na Białoruś z misją rozpoznawczą, gdyż nie miałaby szansy spotkać się z zatrzymanymi opozycjonistami - powiedział w czwartek PAP eurodeputowany PO Jacek Protasiewicz, szef delegacji Parlamentu Europejskiego ds. Białorusi.

- Dziennikarz nadającego na Białoruś z Białegostoku Radia Racyja Barys Harecki został w czwartek oficjalnie ostrzeżony przez prokuraturę generalną Białorusi z powodu pracy w tym kraju bez akredytacji dla zagranicznych mediów - podało Radio Swaboda.

- Rosja może zrehabilitować polskich oficerów rozstrzelanych przez NKWD wiosną 1940 roku - oświadczył w czwartek ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksandr Aleksiejew w wywiadzie dla agencji Interfax.

- 950 osób z kadr kierowniczych milicji i sił zbrojnych Rosji zostało oskarżonych w roku 2010 o korupcję, o czym poinformowała w czwartek rosyjska prokuratura wojskowa.

- Mały samolot pasażerski z 12 osobami na pokładzie rozbił się w czwartek podczas lądowania na lotnisku w Cork na południu Irlandii - poinformowały władze irlandzkiego lotnictwa cywilnego (IAA). Według władz lokalnych, sześć osób zginęło, a sześć zostało rannych.

- Premier Rumunii Emil Boc zdymisjonował w czwartek szefa Służby Celnej Radu Margineana, gdy prokuratura wszczęła wobec niego dochodzenie w ramach szerszego śledztwa w sprawie korupcji na granicach rumuńskich.

- Czechy nie wydadzą Ukrainie ściganego międzynarodowym listem gończym byłego ministra gospodarki w gabinecie Julii Tymoszenko Bohdana Danyłyszyna - poinformowały w czwartek czeskie media.

- Indie i Pakistan zgodziły się wznowić formalne rozmowy pokojowe zerwane przez władze w Delhi po ataku terrorystycznym w Bombaju w 2008 roku - poinformowały w czwartek resorty spraw zagranicznych w Delhi i Islamabadzie w wydanym równocześnie komunikacie.

- Pakistańskie państwowe linie lotnicze odwołały w czwartek kilkadziesiąt lotów, po tym jak nie udało się przekonać pracowników do zakończenia trwającego od wtorku strajku. Piloci, załogi i obsługa naziemna protestują przeciw współpracy z liniami tureckimi.

- W Portugalii kolejarze i pocztowcy rozpoczęli w czwartek strajk, przyłączając się do protestu prowadzonego przez pracowników transportu publicznego w Lizbonie oraz Porto.

- Iraccy prawnicy zorganizowali w czwartek w Bagdadzie protest przeciwko korupcji w sądach i maltretowaniu więźniów. Ich akcja przekształciła się w największą antyrządową demonstrację w Iraku od czasu wybuchu protestów w Tunezji i Egipcie.

- W wybuchu przydrożnej bomby zginęło w czwartek osiem osób pielgrzymujących do złotego meczetu w mieście Samarra w Iraku - podała iracka policja. Wśród zabitych są kobiety i dzieci, a ranne zostały co najmniej 43 osoby.

- 31 żołnierzy zginęło w czwartek, a 42 odniosło obrażenia, kiedy w ośrodku rekrutacyjno-szkoleniowym pakistańskiej armii na północnym zachodzie kraju w powietrze wysadził się nastolatek - powiedział miejscowy policjant.

- Osiem osób zginęło w pożarze, do którego doszło w nocy ze środy na czwartek w składzie chemii gospodarczej w Permie - podał miejscowy oddział rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych.

- Na rok i dziewięć miesięcy więzienia w zawieszeniu skazał w czwartek sąd w Stuttgarcie Joerga Kretschmera, ojca nastolatka, który przed niespełna dwoma laty wtargnął z bronią do szkoły w Winnenden, zabijając 15 osób i raniąc kilkanaście. Chłopiec, który popełnił samobójstwo podczas próby ucieczki, strzelał z pistoletu swojego ojca. Broń ta przechowywana była w sypialni bez zabezpieczenia.

- Republikański kongresman z Nowego Jorku Chris Lee ustąpił ze stanowiska, kiedy ujawniono, że poszukiwał partnerki na portalu Craigslist, chociaż jest żonaty, i wysłał ogłaszającej się tam kobiecie swoje zdjęcie eksponujące nagi tors. (PAP)

amp/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)