Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 17 grudnia, 17.00

...

17.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- 122 miliardy 937 milionów euro, czyli 1,04 proc. unijnego dochodu narodowego brutto - tyle wyniesie budżet Unii Europejskiej na rok 2010, który został w czwartek ostatecznie zatwierdzony w Strasburgu przez Parlament Europejski. W porównaniu z budżetem tegorocznym (2009) wynoszącym równo 1 proc. unijnego DNB, uzgodniony już z krajami członkowskimi budżet 2010 będzie wyższy o 6,765 mld euro.

- Duńskie przewodnictwo klimatycznego szczytu ONZ w Kopenhadze zrezygnowało z przedłożenia projektu porozumienia w sprawie klimatu - dowiedziała się w czwartek przed południem duńska agencja Ritzaus w kręgach przewodniczącego szczytu, premiera Danii Larsa Lokke Rasmussena. Według tych samych źródeł, obecnie proces negocjacyjny ma być pozostawiony uczestniczącym w szczycie państwom.

- USA przyczynią się do uruchomienia 100 mld dolarów rocznie do roku 2020 na pomoc dla biednych krajów w ich walce z ociepleniem klimatu - zapewniła w czwartek w Kopenhadze amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton wypowiadając się wobec dziennikarzy. Zastrzegła jednak, że konieczne jest wypracowanie na szczycie w Kopenhadze "mocnego porozumienia" w celu walki z ociepleniem i zapewnienie przez Chiny przejrzystości w kwestii emisji gazów cieplarnianych.

- Przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Keiji Fukuda oświadczył w czwartek, że jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, że pandemia grypy A/H1N1 się skończyła. Chociaż mamy już za sobą szczyt zachorowań w Ameryce Północnej, to poziom rozprzestrzeniania się wirusa pozostaje wysoki w pewnych regionach Europy i Azji Środkowej - powiedział Fukuda w czasie telekonferencji z dziennikarzami.

- Pracownicy Rady UE w czwartek ponownie zorganizowali strajk w obronie zaproponowanej przez Komisję Europejską indeksacyjnej podwyżki wynagrodzeń w wysokości 3,7 proc., którą wiele krajów członkowskich uważa za zbyt wygórowaną w czasach kryzysu. To już drugi strajk zorganizowany przez związki zawodowe zatrudniającej ponad 3 tys. pracowników Rady UE. W poniedziałek kilkuset eurokratów na trzy godziny przerwało pracę. Tym razem strajkujący w ogóle nie przyszli do pracy.

- Kolejarze z 12 państw Unii Europejskiej (nie ma wśród nich Polski) protestują w czwartek w Brukseli przeciwko europejskiej polityce kolejowej, a zwłaszcza liberalizacji transportu towarowego - poinformowały związki zawodowe skupione w Europejskiej Federacji Pracowników Kolei (ETF).

- Szwajcaria postanowiła zawiesić ratyfikację nowej konwencji podatkowej z Francją, by zaprotestować przeciw pozyskaniu przez Paryż w nielegalny sposób listy posiadaczy kont genewskiego banku HSBC - informuje w czwartek dziennik "Le Figaro".

- Wybrany na drugą kadencję prezydent Rumunii Traian Basescu desygnował w czwartek na stanowisko premiera Emila Boca z Partii Demokratyczno-Liberalnej (PD-L), który zajmował już to stanowisko do 13 października - poinformowała agencja Reutera. Jak oświadczył Basescu, nowy rząd powinien zostać zatwierdzony przez parlament do 23 grudnia, żeby możliwe było uchwalenie w styczniu budżetu na 2010 rok.

- Hiszpania planuje wysłać do Afganistanu 500 dodatkowych żołnierzy w odpowiedzi na nową strategię prezydenta USA Baracka Obamy w regionie - poinformował w czwartek hiszpański dziennik "El Pais".

- Kilka tysięcy pracowników odpowiedziało w czwartek na apel greckich związków zawodowych bliskich partii komunistycznej i lewicowym radykałom i wzięło udział w proteście przeciwko cięciom wydatków publicznych zaplanowanym przez rząd.

- Przyjęta w listopadowym referendum decyzja o zakazie budowy w Szwajcarii minaretów została zaskarżona do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Jak informuje BBC, decyzję zaskarżył muzułmański działacz z Genewy, pochodzący z Algierii Hafid Ouardiri.

- Benedykt XVI przyjął rezygnację złożoną przez biskupa Limerick w Irlandii Donala Brendana Murraya - poinformował w czwartek Watykan. Rezygnacja biskupa to rezultat ujawnionego niedawno skandalu pedofilii w Kościele katolickim w Irlandii.

- Watykan podjął w czwartek decyzję o wydaleniu ze stanu duchownego, a więc pozbawieniu kapłaństwa emerytowanego arcybiskupa Lusaki w Zambii 79-letniego Emmanuela Milingo, sprawcę największych w ostatnich latach skandali w Kościele katolickim. To następny krok po nałożeniu w 2006 roku ekskomuniki na Milingo za wyświęcenie czterech żonatych księży. (PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)