Trwa ładowanie...
d29oy0t

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 17 maja, 17.00

...
Share
d29oy0t

17.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- W Grecji zaprzysiężono w czwartek tymczasowy rząd Panajotisa Pikramenosa, który ma przygotować nowe wybory parlamentarne. Tego samego dnia zaprzysiężono również parlament, który rozwiąże się najpóźniej w sobotę, aby umożliwić przeprowadzenie nowego głosowania. Rząd złożony z 17 ministrów będzie funkcjonował do 17 czerwca, tj. do dnia, w którym odbędą się nowe wybory.

- Jedna trzecia wyborców w Irlandii, jedynym kraju Unii Europejskiej, który podda nowy unijny pakt fiskalny pod referendum, nie wie jeszcze, jak zagłosuje - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu. Referendum jest wyznaczone na 31 maja.

d29oy0t

- Były prezydent Serbii Boris Tadić jest faworytem zaplanowanej na niedzielę drugiej tury wyborów prezydenckich. Ubiegający się o reelekcję Tadić będzie rywalizował z kandydatem populistycznej opozycji nacjonalistycznej Tomislavem Nikoliciem.

- Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCzM), wciąż najliczniejsze czeskie ugrupowanie polityczne, w wyjątkowym tempie traci członków i poważnie się starzeje. Obecnie średnia wieku należących do niej ludzi wynosi około 75 lat - poinformował we czwartek wiceprzewodniczący KSCzM Stanislav Grospicz.

- Ze względów proceduralnych haski trybunał ONZ ds. zbrodni w dawnej Jugosławii odroczył w czwartek bezterminowo rozpoczęty dzień wcześniej proces byłego dowódcy wojsk Serbów bośniackich, generała Ratko Mladicia. Jak oświadczył sędzia przewodniczący Alphons Orie, odroczenie to skutek "poważnych błędów", jakich dopuściła się prokuratura, która nie przedstawiła obrońcom Mladicia całości zebranego materiału dowodowego.

- Zaskakujące, publiczne wypowiedzi przywódców afgańskich talibów zdają się potwierdzać słowa zachodnich generałów, że wśród najważniejszych partyzanckich komendantów dochodzi do coraz poważniejszych sporów i podziałów.

d29oy0t

- Plany ewentualnego uderzenia na Iran są gotowe i opcja taka jest w zasięgu możliwości - powiedział ambasador USA w Izraelu w czwartek, na kilka dni przed rozmowami Teheranu ze światowymi potęgami, które podejrzewają Iran o pracę nad bronią jądrową.

- Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu oznajmiło w czwartek, że pozwie do sądu internetowego giganta, firmę Google, za to, że w jej serwisie Google Maps akwen między Iranem a Półwyspem Arabskim nie ma nazwy.

- SS-man Josef Vallaster, odpowiedzialny za zagładę tysięcy Żydow, ma w Austrii status bohatera - ujawnili współtworzący austriacką opozycję parlamentarną Zieloni. Minister obrony zapowiedział powołanie komisji historyków w tej sprawie.

- Polska ambasada w Moskwie wysłała redakcji witryny prowadzonej przez weteranów rosyjskiego Specnazu sprostowanie do artykułu dotyczącego zbrodni katyńskiej - poinformował w czwartek rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

d29oy0t

- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble opowiedział się w czwartek za bezpośrednimi wyborami prezydenta UE. Polityk odebrał w Akwizgranie Międzynarodową Nagrodę Karola Wielkiego za wybitne zasługi dla jedności Niemiec i Europy.

- Nowe lotnisko Berlin-Brandenburg zostanie oddane do użytku dopiero 17 marca 2013 roku, czyli 10 miesięcy później niż początkowo planowano - potwierdził w czwartek burmistrz Berlina Klaus Wowereit po posiedzeniu rady nadzorczej spółki, realizującej inwestycję. Powodem opóźnienia otwarcia nowego stołecznego portu lotniczego w Niemczech były problemy z systemem ochrony przeciwpożarowej, który nie jest jeszcze w pełni sprawny i nie przeszedł odbioru technicznego.

- Samolot polskich linii lotniczych OLT Express wylądował awaryjnie w czwartek na międzynarodowym lotnisku w Sofii po sygnale o pożarze na pokładzie - poinformowało PAP bułgarskie ministerstwo transportu. Lądowanie było normalnie, nikt nie ucierpiał.

- Na moskiewskim lotnisku Domodiedowo zatrzymano dyrektora jednego ze stołecznych muzeów; próbował przemycić do Rosji ikonę z 17 wieku, której wartość szacuje się na 1 mln dolarów; ikona ta została przed 18 laty ukradziona z muzeum w obwodzie wołogodzkim.

d29oy0t

- Meksykanie pożegnali w środę pisarza Carlosa Fuentesa. W uroczystości uczestniczył prezydent i najwięksi meksykańscy intelektualiści. Fuentes, który zmarł we wtorek w wieku 83 lat, zostanie pochowany we Francji - poinformowała jego żona Silvia Lemus.

- Liczba katolików w protestanckiej Norwegii po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 tysięcy; w 2012 roku jest ich już prawie 110 tys. Największą grupę wśród zarejestrowanych w tym kraju wyznawców wiary rzymskokatolickiej stanowią Polacy - ponad 31 tysięcy. Polskich katolików jest już więcej niż norweskich, których liczebność szacuje się na ponad 28 tys. Kolejnymi największymi grupami narodowościami wśród katolików w Norwegii są Filipińczycy, Litwini, Wietnamczycy i Chilijczycy.

Za milion jenów (10 tys. euro) sprzedano na aukcji na wyspie Hokkaido dwa melony odmiany Yubari o pomarańczowym miąższu i złocistej skórce. Choć para owoców osiągnęła w czwartek wysoką cenę, nie dorównuje ona rekordowi sprzed czterech lat. Królewskie melony kupił anonimowy nabywca w pierwszym dniu sezonowej aukcji w Sapporo na Hokkaido.

(PAP)

amp/ asa/

d29oy0t

Podziel się opinią

Share
d29oy0t
d29oy0t