Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 19 lipca, 20.00
...
19.07.2012 | aktual.: 19.07.2012 20:23
19.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Niemiecki Bundestag zgodził się w czwartek na udzielenie Hiszpanii pomocy finansowej w wysokości do 100 mld euro z funduszu ratunkowego dla strefy euro, EFSF, na dokapitalizowanie dotkniętego kryzysem sektora bankowego.
- Parlament Hiszpanii uchwalił w czwartek najsurowszy plan oszczędnościowy w dziejach hiszpańskiej demokracji. Zakłada zaoszczędzenie 65 mld euro w ciągu dwóch lat. Pozwoli to na obniżenie deficytu finansów do 2,8 proc. PKB, czego wymaga od Hiszpanii Bruksela.
- Premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył w czwartek libański Hezbollah o to, że stoi za zamachem bombowym przeprowadzonym dzień wcześniej w bułgarskim mieście Burgas na autobus z izraelskimi turystami. Zginęło siedem osób, w tym pięciu Izraelczyków.
- Środowy atak na autobus z izraelskimi turystami na lotnisku w Burgas nad Morzem Czarnym był dziełem zamachowcy samobójcy. Oprócz sprawcy zginęło sześć osób - poinformował w czwartek rano minister spraw wewnętrznych Bułgarii Cwetan Cwetanow.
- Komisja Europejska, Parlament Europejski i NATO ostro potępiły w czwartek środowy zamach na bułgarskim lotnisku Burgas nad Morzem Czarnym. Europol jest gotowy pomóc w śledztwie - zapewniła KE. Na razie Sofia nie zwróciła się o pomoc.
- Włoska Izba Deputowanych ratyfikowała w czwartek pakt fiskalny, podpisany w marcu przez 25 krajów UE. Traktat wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku, jeśli zostanie ratyfikowany przez co najmniej 12 z 17 państw strefy euro.
- Były autokratyczny prezydent Tunezji Zin el-Abidin Ben Ali został w czwartek skazany zaocznie przez trybunał wojskowy na karę dożywotniego więzienia za zabijanie demonstrantów podczas ubiegłorocznej społecznej rewolty przeciwko jego rządom.
- Ponad 200 osób, w większości cywilów, zginęło w środę w walkach w Syrii, w tym 38 w Damaszku, który od pięciu dni jest areną wyjątkowo silnych starć pomiędzy armią a rebeliantami - podała w czwartek syryjska organizacja pozarządowa.
- Rosja i Chiny zawetowały w czwartek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ kolejną rezolucję w sprawie Syrii; zachodni projekt dokumentu przewidywał sankcje wobec reżimu w Damaszku. To trzecie weto tych państw w RB ONZ w kwestii konfliktu syryjskiego.
- Prezydent Chin Hu Jintao zaproponował w czwartek udzielenie w ciągu trzech lat krajom afrykańskim pożyczek w wysokości 20 mld dolarów. Kwota ta jest dwukrotnie wyższa od tej, którą Chiny obiecały Afryce w 2009 r. na poprzednie trzy lata.
- Z okazji fetowania 50 lat przyjaźni francusko-niemieckiej kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande przyjmą - w Berlinie i w Paryżu - 20 szefów kuchni prezydenckich i królewskich z całego świata.
- Spółdzielczy Co-operative Bank p.l.c. (Co-op) uzgodnił z ministerstwem finansów warunki przejęcia 632 oddziałów Grupy Bankowej Lloyds (LBG). Co-op zapłaci 350 mln funtów z góry i dalsze 400 mln w zależności od wyników do 2027 r. - donoszą media.
- Przebywający z niezapowiedzianą wizytą w Afganistanie brytyjski premier David Cameron podpisał w czwartek umowę w sprawie szkolenia afgańskich oficerów.
- W ciągu pół roku o połowę wzrosła liczba imigrantów szukających pracy w Sztokholmie - wynika z danych poradni Crossroads, cytowanych w czwartek przez gazetę "Dagens Nyheter". Ponad połowa potrzebujących pochodzi z krajów UE, 11 proc. z Polski.
- Parlament bułgarski pozbawił w czwartek immunitetu, a później zwolnił z funkcji posła Dymitra Awramowa z rządzącej centroprawicowej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii), którego zatrzymano dwa dni wcześniej podczas przyjmowania łapówki.
- Mufti Tatarstanu 63-letni Iłdus Fajzow został w czwartek ranny, gdy wybuchł jego samochód - poinformowała republikańska policja. Tego samego dnia nieznany sprawca postrzelił jego zastępcę, który zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran.
- Indyjscy deputowani wybierali w czwartek nowego prezydenta Indii. Oficjalne wyniki głosowania znane będą w niedzielę, jednak już teraz za faworyta uważa się związanego z rządzącą koalicją Pranaba Mukherjee'ego - "szarą eminencję" indyjskiej polityki.
- Wielka Brytania w przypadku wyjścia z Unii Europejskiej znalazłaby się w sytuacji "większej Szwajcarii" - ostrzegł w czwartek premier David Cameron, obiecując jednocześnie obronę kraju przed ubocznymi skutkami reformy eurostrefy i nowe relacje z Brukselą.
- Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle zaapelował w czwartek do Rosji i Chin, by przestały blokować w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucję o sankcjach na reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.
- Ponad 50 włoskich senatorów reprezentujących wszystkie partie polityczne zaapelowało do premiera Mario Montiego, by podjął działania w celu cofnięcia najwyższego odznaczenia, nadanego przez władze w Rzymie prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi w 2010 r.
- Przedstawiciel chińskiego oddziału Adidasa poinformował o decyzji zamknięcia w październiku jedynej w Chinach fabryki w Suzhou (prowincja Jiangsu). Produkcja zostanie przeniesiona do nowego zakładu w Birmie.
- W nieuznawanej na arenie międzynarodowej Republice Górskiego Karabachu, ormiańskiej enklawie na terytorium Azerbejdżanu, która proklamowała niepodległość w 1992 roku, odbywają się w czwartek wybory prezydenckie.
- Pożar, który objął w czwartek lasy w pobliżu stolicy Grecji, zagraża miasteczku Keratea, ok. 40 km od Aten. Ogień rozprzestrzenia się szybko z powodu silnego wiatru. Ewakuowano dzieci przebywające w tych okolicach na wakacjach i klasztor - podała straż pożarna.
- Na granicy Słowacji i Ukrainy wykryto 700-metrowy tunel, służący przez co najmniej rok do przemycania nieoclonych towarów, przede wszystkim papierosów - poinformowały w czwartek słowackie władze.
- Do wynajęcia zaoferowano nowojorskie mieszkanie, które w latach 80. dzielił z kolegą Barack Obama, studiujący wówczas na Columbia University. Reklama na stronie internetowej zachęca: "Mieszkaj jak prezydent!"
(PAP)
zdz/ asa/