Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 21 stycznia, 17.00
...
21.01.2010 | aktual.: 21.01.2010 17:30
21.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Białoruska milicja zatrzymała w czwartek ok. 50 działaczy nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB), jadących z Grodna do Iwieńca, by bronić działającego tam Domu Polskiego, który ma zostać im odebrany - powiedziała PAP Andżelika Borys. Samej szefowej ZPB udało się dotrzeć do Iwieńca autostopem. Według informacji portalu Kresy24.pl, na miejscu w Iwieńcu jest już od dwóch dni szef Rady Naczelnej ZPB Andrzej Poczobut z pierwszą grupą działaczy, która także przybyła do Iwieńca wcześniej.
- Szefowa nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys ma stawić się w piątek w inspekcji podatkowej w sprawie grzywny w związku z działalnością spółki Polonika, której Borys jest dyrektorem - poinformowała PAP w czwartek prezes ZPB, dodając, że Polonika prowadzi szkołę społeczną w Grodnie, której grozi likwidacja.
- Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że Niemcy złamały unijne prawo, ograniczając jedynie do swoich firm możliwość zawierania umów z polskimi przedsiębiorstwami na wykonywanie prac na swoim terytorium. Na wniosek Komisji Europejskiej, która pozwała Niemcy do Trybunału, sędziowie uznali, że takie ograniczenie jest dyskryminujące i nie może być uzasadnione na wspólnym unijnym rynku. Chodzi o umowę niemiecko-polską z 1990 roku.
- Dwudziestu pięciu kandydatów na komisarzy UE uzyskało po przesłuchaniach pozytywną opinię komisji Parlamentu Europejskiego (PE) - powiedział w czwartek w Strasburgu przewodniczący PE Jerzy Buzek.
- Ministerstwo Obrony Rosji zaprzeczyło w czwartek, jakoby planowało wzmocnić rosyjską Flotę Bałtycką w odpowiedzi na plany rozmieszczenia amerykańskiej baterii obrony powietrznej Patriot w Polsce.
- Rosja uruchomi w tym roku reaktor w irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze - zapowiedział w czwartek szef rosyjskiej państwowej agencji Rosatom Siergiej Kirijenko.
- Iran ograniczył wypłaty z kont bankowych do 150 mln riali (około 15 tys. dolarów) dziennie - poinformował w czwartek wicegubernator irańskiego banku centralnego Aszgar Abolhasani, cytowany przez państwowe radio.
- Minister spraw zagranicznych Litwy Vygaudas Uszackas poinformował w czwartek, że ustępuje ze stanowiska. Dzień wcześniej zażądała tego od niego prezydent Dalia Grybauskaite.
- Rząd Łotwy uzyskał w czwartek zgodę parlamentu na rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Unią Europejską w sprawie wartego 7,5 miliarda euro planu ratunkowego dla gospodarki.
- Liczba ludności Niemiec spadła w ubiegłym roku do poziomu poniżej 82 mln - poinformował w czwartek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) z siedzibą w Wiesbaden. Według jego szacunków, pod koniec 2009 roku Niemcy zamieszkiwało od 81,7 do 81,8 mln ludzi, podczas gdy rok wcześniej 82,0 mln. Oznacza to spadek o około 0,3 proc. i kontynuację utrzymującego się od roku 2003 ujemnego trendu demograficznego.
- Prezydent Lech Kaczyński rozpoczął w czwartek dwudniową wizytę państwową w Czechach, gdzie spotka się m.in. z prezydentem Vaclavem Klausem, premierem Janem Fischerem oraz przewodniczącymi Izby Deputowanych i Senatu.
- Chiny ogłosiły w czwartek, że wyszły z kryzysu gospodarczego, a wzrost chińskiego PKB w czwartym kwartale 2009 roku sięgnął 10,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Jednocześnie odnotowano wzrost inflacji, co nasila presję na Pekin, by zapobiec przegrzaniu się gospodarki.
- W całej Francji trwają w czwartek strajki i manifestacje nauczycieli, lekarzy, urzędników i innych pracowników sfery budżetowej przeciw masowej likwidacji etatów. Związkowcy wezwali do protestu pięć milionów osób zatrudnionych w sektorze publicznym.
- Francuscy robotnicy, domagający się większych odpraw, przetrzymują od środy w zakładach we Fraisses w regionie Rodan-Alpy czterech menedżerów skandynawskiej grupy metalurgicznej Akers.
- Dwa główne przejścia graniczne między Bułgarią i Grecją - Kułata-Promachonas oraz Ilinden-Eksochi - nie będą w najbliższych dniach odblokowywane w celu przepuszczenia czekających w kolejkach pojazdów - uprzedzili w czwartek protestujący greccy rolnicy. Poinformowało o tym bułgarskie radio publiczne, powołując się na policję graniczną.
- Spektakularny protest około 150 strażaków, którzy pokryli budynki, chodniki i ulice pianą gaśniczą, zablokował w czwartek na pół dnia ruch w centrum Brukseli. Strażacy domagają się zakończenia reformy swojego statusu zawodowego, bez czego - jak twierdzą - zablokowane są ich awanse, podwyżki i rozwój kariery zawodowej.
- Amerykański koncern General Motors (GM) zapowiedział w czwartek, że należąca do niego firma Opel dokona znacznej redukcji zatrudnienia, likwidując 8,3 tys. miejsc pracy w całej Europie, w tym 4 tys. w Niemczech, i zamknie swe zakłady w belgijskiej Antwerpii.
- Pakistańska armia w ciągu najbliższych 6 do 12 miesięcy nie może przeprowadzić żadnej nowej ofensywy przeciw rebeliantom. Potrzebuje czasu, aby ustabilizować sytuację w zajętych dotychczas regionach - oświadczył w czwartek jej przedstawiciel podczas wizyty w Islamabadzie ministra obrony USA Roberta Gatesa. Rzecznik armii generał Athar Abbas poinformował, że Pakistan w najbliższym czasie nie będzie rozszerzał ofensywy i będzie walczył wyłącznie z bojownikami sprzeciwiającymi się rządowi.
- Setki osób manifestowały w czwartek w szyickich miastach Iraku, Nadżafie i Basrze, swoje poparcie dla decyzji władz o wykluczeniu z marcowych wyborów parlamentarnych kandydatów podejrzewanych o związki z partią Baas. Iracka komisja wyborcza zakazała w zeszłym tygodniu 511 kandydatom, oskarżonym o członkostwo lub popieranie partii Baas byłego dyktatora Iraku, sunnity Saddama Husajna, uczestnictwa w wyborach parlamentarnych 7 marca. Spowodowało to gniew społeczności sunnickiej, która uważa się skrzywdzona tym postanowieniem.
- Jemen zawiesił wydawanie wiz wjazdowych cudzoziemcom na lotniskach, żeby zapobiec przenikaniu do kraju terrorystów - poinformowała w czwartek oficjalna agencja Saba. Od czwartku wizy będą wydawane "wyłącznie w jemeńskich ambasadach po weryfikacji ze strony służb bezpieczeństwa" - podała Saba.
- Moskiewski Sąd Miejski oddalił w czwartek skargi apelacyjne stron na wyrok sądu pierwszej instancji w procesie o zniesławienie, wytoczonym przez prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa szefowi stowarzyszenia Memoriał Olegowi Orłowowi. 6 października 2009 roku Sąd Rejonowy w Moskwie uznał, że Orłow zniesławił Kadyrowa, obarczając go odpowiedzialnością za śmierć działaczki Memoriału Natalii Estemirowej. Nakazał mu wycofanie tych oskarżeń.
- W ataku szaleństwa mężczyzna wpadł w czwartek do siedziby straży pożarnej w Rzymie i zranił nożem cztery osoby: strażaków i pracowników administracji. Jedna z rannych osób jest w stanie ciężkim. W trakcie ucieczki napastnik potrącił samochodem sześć osób. Po pościgu został zatrzymany przez karabinierów. (PAP)
amp/ asa/