Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 28 kwietnia, 20.00
...
28.04.2011 | aktual.: 28.04.2011 20:23
28.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Bezrobocie w Niemczech spadło w kwietniu o 0,3 punktu procentowego, do 7,3 proc. - poinformowała w czwartek Federalna Agencja Pracy w Norymberdze.
- Od 1 maja Niemcy i Austria w otwierają swoje rynki pracy dla Polski i 7 innych krajów, które w 2004 r. dołączyły do UE. Oznacza to, że pracownicy z tych krajów nie będą więcej potrzebowali pozwolenia na pracę, by zatrudnić się w Niemczech lub Austrii.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wniósł w czwartek do Dumy (niższej izby parlamentu) projekt nowej ustawy antykorupcyjnej, która zobowiązuje banki do ujawniania informacji o stanie majątkowym osób ubiegających się o stanowiska państwowe i ich rodzin.
- Co najmniej 230 śmiertelnych ofiar pochłonęło w środę i czwartek tornado w siedmiu południowych stanach USA. W czwartek huragany przeniosły się na północny wschód kraju. Burze szalały m.in. w Waszyngtonie i Nowym Jorku.
- Sejm Litwy przyjął w czwartek rezolucję "W sprawie 220. rocznicy Konstytucji 3 maja oraz aktu Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów", w której apeluje o kształtowanie otwartego, obywatelskiego społeczeństwa litewskiego. W dokumencie podkreślono, że "Konstytucja 3 maja była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie".
- Na niedzielną beatyfikację Jana Pawła II w Watykanie przybędą 62 delegacje z całego świata - poinformowała w czwartek włoska agencja ANSA. Według tego źródła przyjechać ma między innymi uważany za despotę przywódca Zimbabwe Robert Mugabe.
- 2200 dziennikarzy, operatorów kamer telewizyjnych, wysłanników agencji prasowych, radia i telewizji z całego świata akredytowało się dotychczas na niedzielną beatyfikację Jana Pawła II - poinformowano w czwartek w Watykanie.
- Prokuratura Generalna Ukrainy ostrzegła w czwartek byłą premier Julię Tymoszenko, że jeśli nadal będzie utrudniać śledztwo w swojej sprawie, środki zapobiegawcze przeciwko niej mogą ulec zaostrzeniu. Tymoszenko, przesłuchiwana tego dnia przez prokuraturę w związku z zawartymi w 2009 roku kontraktami gazowymi z Rosją, odmówiła udziału w działaniach śledczych i zażądała, by sprawa ta została zamknięta.
- Lech Wałęsa rozpoczął w czwartek wizytę w Tunezji. Były prezydent poleciał tam dwa miesiące przed objęciem przez Polskę prezydencji, by wspierać demokratyczne przemiany zachodzące w tym kraju. Jak sam mówił, chce pomóc Tunezyjczykom rozwiązywać ich problemy.
- Tajlandia i Kambodża zgodziły się w czwartek, po spotkaniu dowódców armii, na zawieszenie broni kończące trwające od siedmiu dni potyczki zbrojne na spornym odcinku granicy w pobliżu świątyni Preah Vihear - poinformowały władze kambodżańskie.
- Rosja nie planuje zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, o co zwróciły się do Moskwy władze Libii - poinformowała w czwartek agencja ITAR-TASS, powołując się na rosyjskie MSZ.
- Włoskie myśliwce po raz pierwszy uczestniczyły w czwartek w nalotach na cele militarne w Libii - podała agencja Ansa, powołując się na źródła w ministerstwie obrony w Rzymie. Według nich kilka maszyn Tornado "zaatakowało wybrane cele". Jakie - nie wyjaśniono.
- Libię dotknie poważny kryzys żywnościowy w ciągu dwóch miesięcy, jeśli zapasy nie zostaną uzupełnione, a sieci dystrybucji nie uzyskają wsparcia - poinformowała w czwartek ONZ-owska agenda do walki z głodem.
- Trzech Marokańczyków i 11 cudzoziemców poniosło śmierć w wybuchu, do którego doszło w czwartek w samym sercu Starego Miasta w Marrakeszu - poinformowała agencja AFP, powołując się na źródła medyczne.
- Wybuch w centrum Marrakeszu, w którym w czwartek zginęło 14 osób, to był zamach - poinformowały agencję AFP źródła oficjalne w Maroku. Wśród ofiar śmiertelnych jest 11 cudzoziemców.
- Marokańskie władze podejrzewają, że w czwartek w centrum Marrakeszu zamachu dokonał samobójca - poinformował agencję AFP przedstawiciel władz tego miasta. W ataku zginęło 14 osób, w tym 11 cudzoziemców.
- Siły lojalne wobec Muammara Kadafiego odbiły w czwartek przejście graniczne Wazzan-Dehiba między Libią a Tunezją, opanowane przez libijskich powstańców w zeszłym tygodniu.
- Setki Syryjczyków uciekło w czwartek pieszo na północ, do sąsiedniego Libanu - poinformowała agencja AFP. Tymczasem zamieszki wybuchły w mieście Tall Kalach na zachodzie kraju.
- Prezydent Sudanu Omar Hasan Ahmed el-Baszir powiedział w czwartek, że nie uzna Sudanu Płd. jako niepodległego państwa, jeśli tamtejsze władze będą rościły sobie prawo do spornego, leżącego na granicy między Północą a Południem, bogatego w ropę regionu Abyei.
- Pół miliona Brytyjczyków weźmie udział w 5100 ulicznych festynach organizowanych z okazji ślubu Kate Middleton z wnukiem Elżbiety II księciem Williamem. W każdym z nich uczestniczyć będzie ok. 80-100 osób - ocenia grupa Streets Alive.
- Cenny skarb z XIV wieku znalazł mieszkaniec jednego z austriackich miast podczas powiększania oczka wodnego w ogrodzie. Nieświadom jego wartości przez kilka lat trzymał go w piwnicy, a dopiero niedawno przekazał go państwu. (PAP)
amp/ asa/