Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 29 października, 20.00
...
29.10.2009 | aktual.: 29.10.2009 20:30
29.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Na kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli spotkali się przywódcy nowych krajów członkowskich, aby wywrzeć presję na krajach bogatszych w walce o korzystne zapisy w mandacie unijnym na grudniową konferencję klimatyczną w Kopenhadze. Skupione w koalicji pod wodzą Polski biedniejsze kraje UE zapowiadają, że nie poprą mandatu, w którym nie będzie w precyzyjny sposób ustalone, jakie obciążenia mają ponosić poszczególni członkowie UE w ramach walki ze zmianami klimatycznymi.
- Rosja rehabilitowała ponad 10 tysięcy Niemców, którzy po II wojnie światowej zostali skazani przez radzieckie sądy wojskowe z powodów politycznych - potwierdziła w czwartek Fundacja Saksońskie Miejsca Pamięci w Dreźnie. Temat opisał w czwartkowym wydaniu dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zdaniem autorów artykułu decyzje rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości mogą stanowić podstawę do roszczeń o restytucję albo odszkodowania za znacjonalizowane mienie skazanych.
- Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła w czwartek, że otrzymała od Iranu "wstępną odpowiedź" w sprawie jej propozycji dotyczącej irańskiego paliwa nuklearnego. Szef agencji Mohamed ElBaradei poinformował, że obecnie prowadzone są konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami oraz że ma nadzieję na osiągnięcie wkrótce porozumienia.
- Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi przedstawiła w czwartek końcowy projekt ustawy o reformie opieki zdrowotnej - kluczowy element programu prezydenta Baracka Obamy.
- Iran nie zrezygnuje "ani na jotę" ze swych praw w dziedzinie nuklearnej, ale jest gotów do współpracy ze światowymi mocarstwami w kwestiach dotyczących paliwa nuklearnego, elektrowni i technologii jądrowej - powiedział w czwartek prezydent tego kraju Mahmud Ahmadineżad.
- Utrzymywana z bezpośrednich podatków brytyjska publiczna stacja radiowo-telewizyjna BBC ogłosiła w czwartek, że w związku z kryzysem finansowym zredukuje do 2012 roku o 25 proc. i zamrozi uposażenia 650 osób z wyższego personelu kierowniczego.
- Centroprawicowa partia Fidesz ma czterokrotną przewagę nad rządzącymi socjalistami przed przewidzianymi na wiosnę przyszłego roku wyborami parlamentarnymi na Węgrzech - wynika z najnowszego sondażu instytutu Tarki, o którym informują w czwartek węgierskie portale internetowe. Gdyby głosowanie odbyło się teraz, do parlamentu weszłaby także skrajnie prawicowa partia Jobbik.
- Indie wycofują około 15 tys. żołnierzy ze stanu Dżammu i Kaszmir - poinformował w czwartek przedstawiciel armii indyjskiej. Krok ten ma m.in. ułatwić rozmowy pokojowe z ugrupowaniami separatystycznymi w regionie. Społeczność międzynarodowa od kilku miesięcy wywiera presję na Indie, by zmniejszyły napięcie wzdłuż swej granicy z Pakistanem, a szczególnie w Kaszmirze, dzięki czemu Pakistan mógłby skupić się na zwalczaniu talibów na swej zachodniej granicy z Afganistanem.
- Z inicjatywy stowarzyszenia Memoriał, rosyjskiej organizacji pozarządowej dokumentującej stalinowskie zbrodnie, odbywa się w czwartek na Placu Łubiańskim w centrum Moskwy, przed znajdującym się tam Kamieniem Sołowieckim, akcja "Przywracanie imion" w ramach obchodzonego w Rosji 30 października Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych.
- Z okazji 70. rocznicy odzyskania Wilna przez Litwę w czwartek przy stołecznym pomniku króla Mendoga zasadzono trzy dęby na cześć państwa, wojska i Wilna. Dąb na cześć państwa posadziła przewodnicząca Sejmu Irena Diegutiene, na część wojska - szef wojska litewskiego, generał major Arvydas Pocius, na cześć Wilna - wicemer Gintautas Babraviczius.
- Zatrzymano ponad 60 członków irackich sił bezpieczeństwa z dzielnicy Bagdadu, gdzie w niedzielę przeprowadzono dwa zamachy bombowe - powiadomił w czwartek rzecznik dowództwa garnizonu bagdadzkiego generał Kasem Atta. W niedzielę dwóch zamachowców-samobójców zdetonowało w centrum Bagdadu dwa samochody-pułapki. W zamachach zginęło - według ostatnich danych - 153 ludzi. Były to najkrwawsze ataki bombowe w Iraku od dwóch lat.
- Do 105 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych środowego zamachu na targowisku w Peszawarze w północno-zachodnim Pakistanie - poinformowały w czwartek źródła szpitalne w tym mieście.
- Mimo trzech dni intensywnych negocjacji pomiędzy związkiem zawodowym CWU (Communication Workers Union) a zarządem poczty (Royal Mail), pocztowcy przystąpili w czwartek do nowej, trzydniowej, ogólnokrajowej akcji strajkowej. Strajk jest zaskoczeniem, ponieważ przewodniczący CWU Billy Hayes nazwał wcześniej rozmowy "pożytecznymi i owocnymi".
- W proteście przeciwko niskim cenom skupu rolnicy w Czechach wylewają w czwartek mleko na pola. Według władz związków rolników w czwartek w ziemię wsiąknie 500 tys. litrów mleka - około 7 procent dziennej produkcji. Farmerzy twierdzą, że niskie ceny skupu nie pozwalają im się utrzymać. Za litr mleka otrzymują sześć koron (0,97 PLN), podczas gdy za sprawiedliwą i uzasadnioną cenę uważają co najmniej 10 koron (1,61 PLN).
- Rząd chiński zatwierdził budowę gigantycznego mostu, który połączy prowincję Kanton z Hongkongiem i Makau - poinformowała w czwartek oficjalna agencja Xinhua. Jego powstanie skróci podróż z Hongkongu do leżącego po drugiej stronie ujścia Rzeki Perłowej Makau do 15 minut. Obecnie pokonanie odległości między nimi drogą morską trwa godzinę. Rocznie most będzie mogło pokonywać około miliona tirów. (PAP)
amp/ jtt/