Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 29 września, 20.40
...
29.09.2011 | aktual.: 29.09.2011 21:08
29.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Niemiecki Bundestag zaakceptował w czwartek wzmocnienie funduszu ratunkowego dla eurolandu EFSF. Kanclerz Angela Merkel wyszła z głosowania obronną ręką, uzyskując w swojej koalicji symboliczną "większość kanclerską" dla reformy funduszu.
- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble poinformował w czwartek, że decyzja w sprawie wypłaty kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji zapadnie prawdopodobnie 13 października na spotkaniu ministrów finansów strefy euro.
- KE otworzyła w czwartek drugi etap procedury o łamanie unijnego prawa wobec ośmiu państw, które nie zapewniły pełnej zgodności swego prawa z unijną dyrektywą o wydalaniu nielegalnych imigrantów w poszanowaniu praw człowieka. Jest wśród nich Polska. Chodzi o dyrektywę z 2008 roku gwarantującą skuteczną i humanitarną politykę powrotów imigrantów z państw trzecich nielegalnie przebywających w krajach UE.
- KE zdecydowała o otwarciu pierwszego etapu procedury wyjaśniającej, czy Polska złamała prawo UE dotyczące zamówień publicznych przy budowie we Wrocławiu stadionu na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku - dowiedziała się PAP w czwartek ze źródeł unijnych. Umowę z wykonawcą stadionu we Wrocławiu, niemiecką firmą Max Boegl, zawarto bez przetargu, z wolnej ręki.
- W ostatnich 10 latach wymiana handlowa UE z krajami Partnerstwa Wschodniego znacząco wzrosła: wartość eksportu i importu wyniosła w 2010 roku ponad trzy razy więcej niż w 2000 roku - wynika z raportu Eurostatu opublikowanego przed szczytem PW w Warszawie. Wartość eksportu UE do państw PW (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina) wzrosła z 8,8 miliarda euro w 2002 r. do 29,5 miliarda w roku ubiegłym, a importu - z 7,8 miliarda euro do 25,2 miliarda.
- Palestyńskie władze oświadczyły w czwartek, że w sprawie swojego wniosku o członkostwo w ONZ dysponują ośmioma głosami poparcia na 15 członków Rady Bezpieczeństwa. Aby wniosek mógł stać się przedmiotem rekomendacji RB przed głosowaniem w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, musi uzyskać co najmniej dziewięć popierających głosów.
- Parlament Europejski uznaje za "uzasadnione" dążenia Palestyńczyków do potwierdzenia swojej państwowości na forum ONZ. Europosłowie uważają jednak, że powinno to nastąpić w wyniku negocjacji, które mają się zakończyć podczas obecnej sesji Zgromadzenia Ogólnego - brzmi przyjęta w czwartek rezolucja.
- Z powodu izraelskiej okupacji gospodarka palestyńska traci blisko siedem miliardów dolarów rocznie, równowartość 85 proc. jej PKB - podał palestyński resort gospodarki w opublikowanym w czwartek raporcie. To pierwszy taki rachunek kosztów okupacji.
- Tysiące pracowników prowadzonych przez ONZ szkół w Strefie Gazy podjęło w czwartek strajk w proteście przeciwko zawieszeniu w obowiązkach szefa ich związku Suhaila al-Hindiego pod zarzutem działalności politycznej, związanej jakoby z radykalnym Hamasem. Wskutek strajku zamknięto 238 oenzetowskich szkół, do których uczęszcza ponad 220 tys. uczniów.
- Liczba Rosjan żyjących poniżej progu ubóstwa, czyli za mniej niż 5 euro dziennie, wzrosła do ponad 21 mln osób - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez rosyjskie biuro statystyczne Rosstat.
- Amnesty International (AI) ogłosiła w czwartek w Wilnie nowe dane dotyczące domniemanego tajnego więzienia CIA na Litwie i zaapelowała o niezwłoczne wznowienie dochodzenia w sprawie bezprawnego przetrzymywania więźniów podejrzanych o terroryzm.
- Międzynarodowa organizacja policyjna Interpol, która w czwartek wysłała za Saadim Kadafim list gończy o najwyższym priorytecie, domaga się od władz Nigru, by aresztowały przebywającego na terytorium tego państwa syna Muammara Kadafiego.
- Tunezyjscy prokuratorzy otrzymali od nowych władz Libii wniosek o ekstradycję byłego premiera Libii Al-Bagdadiego Alego al-Mahmudiego i z tego powodu przetrzymują go w więzieniu - poinformował w czwartek prawnik Mahmudiego.
- Były premier Libii Al-Bagdadi Ali al-Mahmudi rozpoczął w więzieniu w Tunezji strajk głodowy, żeby zaprotestować przeciwko ekstradycji, której domagają się nowe władze Libii - poinformował w czwartek jego prawnik.
- Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w czwartek, że jego rząd zamierza przedstawić projekt nowej konstytucji w pierwszej połowie 2012 roku. Dodał, iż będzie się starał o międzypartyjny konsensus w tej sprawie.
- Wyższa izba parlamentu Kazachstanu przyjęła w czwartek ustawę zaostrzającą przepisy dotyczące rejestracji organizacji religijnych, która zdaniem krytyków osłabi wolność religijną w kraju. Zgodnie z przyjętą przez Senat ustawą organizacje wyznaniowe będą musiały się rozwiązać i przejść procedurę ponownej rejestracji, która praktycznie wykluczy mniejsze grupy, w tym chrześcijańskie.
- Po dwóch dniach strajku transportu publicznego, który sparaliżował stolicę Bośni i Hercegowiny, Sarajewo, sytuacja w tym mieście wraca w czwartek rano do normy. Strajkujący od wtorku protestowali przeciwko opóźnieniom w wypłatach świadczeń.
- Fiński producent telefonów komórkowych Nokia zamierza do końca 2012 roku zwolnić dalszych 3,5 tys. pracowników, m.in. zamykając fabrykę w rumuńskim mieście Kluż-Napoka. W kwietniu firma informowała już o redukcji łącznie 7 tys. miejsc pracy.
- Pożar największej rafinerii koncernu naftowego Shell na wchodzącej w skład państwa Singapur wyspie Pulau Bukum został w czwartek opanowany, ale na razie nie można go całkowicie ugasić - poinformowały zakładowa straż pożarna i obrona cywilna Singapuru. Pożar wzmógł się ponownie w czwartek około południa czasu lokalnego (rano czasu polskiego). Według firmy Shell, przyczyną pożaru był najprawdopodobniej wypadek.
- Polscy prokuratorzy wojskowi i biegli w czwartek rano zakończyli badanie wraku samolotu Tu-154M znajdującego się na lotnisku w Smoleńsku i wyruszyli w drogę powrotną do Polski. Do kraju dotrą w piątek. Na lotnisku Siewiernyj pracowali od 23 września.
- Tanie europejskie linie lotnicze przewiozły od lipca 2010 do czerwca 2011 roku o 11 milionów pasażerów więcej, niż w takim samym okresie rok wcześniej, co stanowi wzrost o 10 proc.
- Położna ze Stanów Zjednoczonych, prawniczka z Czadu oraz działacze organizacji ekologicznej wspierającej rolników w biednych krajach zostali laureatami nagrody Right Livelihood Award, nazywanej alternatywnym Noblem - ogłoszono w czwartek w Sztokholmie.
- Premier Włoch Silvio Berlusconi kończy w czwartek 75 lat. Opozycja, apelująca od dawna o dymisję szefa rządu w związku z falą skandali obyczajowych z jego udziałem i serią procesów sądowych, składa mu życzenia, by spokojnie usunął się w cień.
amp/ ana/