Trwa ładowanie...
dji47gm

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 4 listopada, 20.00

...

dji47gm
dji47gm

04.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Jest możliwe, by na Białorusi było kilka zarejestrowanych organizacji polskiej mniejszości - zadeklarował prezydent Alaksandr Łukaszenka. Zastrzegł, że osobiście nie chce takich podziałów wśród Polaków, obiecał jednak nie wywierać w tej sprawie nacisku.

- Organizacja Reporterzy Bez Granic (RSF) zorganizowała w Paryżu happening przeciw łamaniu praw człowieka przez Chiny, których prezydent Hu Jintao gości właśnie we Francji. Manifestanci wypuścili z klatek białe gołębie, symbolizujące chińskich więźniów politycznych.

- Ministrowie sprawiedliwości niemieckich krajów związkowych opowiedzieli się w czwartek za przyznaniem związkom homoseksualnym prawa do adopcji dzieci - poinformowała niemiecka agencja dpa.

dji47gm

- Napięcie polityczne pomiędzy Wilnem a Warszawą sztucznie eskalują poszczególni politycy z obu stron - oceniła w czwartek prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

- Sejm Litwy przyjął w czwartek nowelizację ustawy o obywatelstwie, która m.in. wprowadza prawo do podwójnego obywatelstwa. W ocenie niektórych posłów ustawa ta ma znamiona dyskryminacji, gdyż cześć jej zapisów dotyczy jedynie osób pochodzenia litewskiego.

- Bułgarski parlament odrzucił w czwartek wniosek opozycji o utworzeniu specjalnej komisji, badającej pochodzenie środków, za które wicepremier i szef MSW Cwetan Cwetanow nabył kilka nieruchomości. Cwetow musiał jednak składać wyjaśnienia w parlamencie.

- Bułgaria rozpoczęła w czwartek wydobycie gazu ziemnego z własnych źródeł w północnej części Morza Czarnego. Zasoby dwóch złóż szacowane są na 2,5 mld m sześc. i mają zaspokoić 15 proc. zapotrzebowania kraju w najbliższych kilku latach.

dji47gm

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył w czwartek, że Dzień Jedności Narodowej stał się świętem wszystkich ludzi, którzy lubią i szanują jego kraj, a także mówią po rosyjsku i cenią rosyjską kulturę.

- Ok. 5 tys. stronników Ruchu Przeciwko Nielegalnej Imigracji (DPNI) i innych skrajnie prawicowych ugrupowań wzięło udział w Rosyjskim Marszu, zorganizowanym w czwartek w Moskwie z okazji obchodzonego 4 listopada święta państwowego - Dnia Jedności Narodowej. Podobne demonstracje odbyły się również w innych miastach Rosji.

- W dzień po zatwierdzeniu przez parlament nowego rządu Łotwy opozycja zażądała w czwartek ustąpienia ministra spraw zagranicznych zarzucając mu ksenofobię.

dji47gm

- Grecka policja wykryła w czwartek kolejne podejrzane paczki, zdetonowała pakunek zawierający urządzenie wybuchowe adresowany do ambasady Francji w Atenach - poinformowała agencja Retuers powołując się na naocznych świadków.

- Grecka policja użyła w czwartek gazu łzawiącego i granatów hukowych, by rozproszyć setki strażaków protestujących przed parlamentem w związku z dotkliwym kryzysem finansowym, w jakim znalazł się ten kraj.

- Tysiące osób manifestowało w czwartek przed dawnym budynkiem ambasady Stanów Zjednoczonych w Teheranie w 31. rocznicę zajęcia placówki przez islamskich studentów.

dji47gm

- Strajki przeciwko reformie systemu emerytalnego kosztowały rafinerie francuskie, które przez ponad 10 dni nie pracowały, 230 mln euro - poinformowała w czwartek w komunikacie Francuska Unia Przemysłu Naftowego (Ufip).

- Prezydent Serbii Boris Tadić przeprosił w czwartek za masakrę około 200 chorwackich jeńców wojennych i cywilów w szpitalu w chorwackim Vukovarze po opanowaniu przez Serbów miasta w listopadzie 1991 roku w czasie wojny 1991-1995.

- Sześć zbrojnych organizacji skupiających mniejszości etniczne w Birmie zawarło porozumienie o wzajemnej pomocy na wypadek ofensywy junty po niedzielnych wyborach parlamentarnych - poinformowały w czwartek źródła dysydenckie.

dji47gm

- Cześć rodzin ofiar środowego wypadku polskiego busa w Holandii jest już na miejscu - powiedział w czwartek PAP kierownik wydziału konsularnego ambasady RP w Hadze Leszek Rowicki.

- Samolot australijskich linii Qantas, który w dramatycznych okolicznościach stracił jeden z silników nad Indonezją, awaryjnie, ale bezpiecznie wylądował w Singapurze.

- Linie lotnicze Qantas zawieszają wszystkie loty swoich 6 samolotów Airbus A380 po wybuchu silnika maszyny tego typu lecącej nad Indonezją z 459 osobami na pokładzie - poinformował w czwartek prezes Qantas Alan Joyce. Inne linie zapowiadają, że tego nie zrobią.

dji47gm

- Co najmniej 8 osób zginęło, a 22 uznano za zaginione po tym gdy w czwartek rano rozmokłe z powodu ulewnych deszczy zbocze wzgórza osunęło się na domy w San Antonio, około 10 km od stolicy Kostaryki San Jose.

- Kubańscy biskupi i liczni goście z zagranicy wzięli udział w inauguracji pierwszego od pół wieku nowego seminarium duchownego na wyspie; na uroczystość przybył również prezydent Kuby Raul Castro.

- Po raz pierwszy od 1935 r. kobieta została rabinem w Niemczech. Ordynacja 31-letniej Aliny Treiger odbyła się w czwartek w synagodze na zachodzie Berlina. W uroczystości wziął udział prezydent Niemiec Christian Wulff.(PAP)

amp/ asa/

dji47gm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dji47gm