Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 5 kwietnia, 20.00
...
05.04.2012 | aktual.: 05.04.2012 20:23
05.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Jeden z dwóch reaktorów francuskiej elektrowni atomowej Penly w Normandii, nad kanałem La Manche, wyłączył się w czwartek automatycznie z powodu alarmu pożarowego. Operator siłowni zapewnia, że incydent nie był groźny.
- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział w czwartek, że jeśli zostanie wybrany na drugą kadencję, głosowanie nad tzw. złotą regułą budżetową odbędzie się latem tego roku. Sarkozy prezentował tego dnia swój program wyborczy.
- Szefowa parlamentu Serbii Slavica Djukić Dejanović ogłosiła w czwartek, że przyspieszone wybory prezydenckie odbędą się 6 maja, razem z wyborami parlamentarnymi i samorządowymi, co umożliwiła ogłoszona poprzedniego dnia dymisji prezydenta Borisa Tadicia.
- Izraelski premier Benjamin Netanjahu skrytykował niemieckiego noblistę Guentera Grassa za "haniebne zrównanie" Izraela z reżimem w Iranie i wezwał do napiętnowania myśli zawartych w wierszu pisarza. Zdaniem Grassa izraelska broń atomowa zagraża pokojowi.
- KE jest wciąż przeciwa transferowi środków UE z projektów kolejowych na drogowe w Polsce, zamówiony przez Komisję raport niezależnych ekspertów, nie daje żadnego powodu, by KE zmieniła stanowisko - powiedziały PAP w czwartek źródła w KE zajmujące się tą sprawą.
- Zabiegający o reelekcję w nadchodzących wyborach prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział w czwartek, że jeśli zostanie wybrany, będzie się domagał zamrożenia wkładu Francji do budżetu UE, co według niego przyniesie roczną oszczędność 600 mln euro.
- Hakerzy podający się za członków grupy Anonymous w czwartek włamali się na blisko 500 stron internetowych, w większości należących do rządu Chin, w proteście przeciw inwigilacji chińskiego społeczeństwa przez władze - podała BBC.
- Nasilający się kryzys finansowy zmusza wiele rodzin w Portugalii do pozbywania się złotej biżuterii i pamiątek zawierających ten cenny metal. W ostatnim roku sprzedaż złota w tym kraju zwiększyła się o 100 procent.
- Gubernator obwodu wołgogradzkiego Siergiej Bożenow zaproponował ustawienie w Wołgogradzie (d. Stalingradzie) popiersi Józefa Stalina oraz przywódców innych państw koalicji antyhitlerowskiej - Franklina D. Roosevelta, Winstona Churchilla i Charlesa de Gaulle'a.
- Wybuch na jednym z dwóch rurociągów naftowych, które łączą Kirkuk w północnym Iraku z tureckim portem Ceyhan nad Morzem Śródziemnym, spowodował w czwartek znaczny pożar i wstrzymanie przepływu ropy przez ten rurociąg - poinformowały tureckie władze.
- W Syrii trwa w czwartek ofensywa sił rządowych na miasta; armia starła się z oddziałami dezerterów w dwóch miejscowościach w pobliżu Halabu i pod Damaszkiem - informuje opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.
- Rząd Syrii twierdzi, że zaczął wycofywać swe wojska z trzech miast kraju - podał w czwartek rzecznik przedstawiciela ONZ i Ligi Arabskiej ds. konfliktu syryjskiego Kofiego Annana. Annan oczekuje, iż najpóźniej w 48 godzin po 10 kwietnia w Syrii nastąpi rozejm.
- Minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe powiedział w czwartek, że nie jest optymistą, jeśli chodzi o wprowadzenie w życie planu pokojowego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofiego Annana. Zakłada on m.in. zakończenie działań zbrojnych w Syrii.
- Polski europoseł Paweł Kowal spotkał się w czwartek z odsiadującą wyrok siedmiu lat więzienia byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Wiadomość tę Kowal przekazał PAP w rozmowie telefonicznej bezpośrednio po widzeniu.
- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przestrzegł w czwartek Zachód przed groźbami i stawianiem ultimatum reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada, podczas gdy Rada Bezpieczeństwa ONZ przygotowuje nowy dokument dotyczący syryjskiego konfliktu.
- Około 12 ton skażonej radioaktywnym strontem wody wyciekło z instalacji uzdatniającej w uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima - poinformowała w czwartek będąca operatorem siłowni spółka TEPCO.
- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapowiedział w czwartek, że być może w najbliższym czasie ułaskawi niektórych więźniów uważanych na Zachodzie za politycznych - poinformowała agencja BiełTA.
- Mer Dimitrowgradu w Bułgarii może okazać się posiadaczem sfałszowanego dyplomu wyższej uczelni - informuje w czwartek prasa sofijska, przypominając, że nie jest to precedens w ostatnich latach. Fałszywy dyplom miała np. dyrektor państwowej agencji rolnej.
- Pomoc dla krajów rozwijających się skurczyła się w 2011 roku po raz pierwszy od 1997 roku - podała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Organizacje pozarządowe ostrzegają, że kryzys finansowy zabija europejską solidarność.
- Po ponad dwudziestu latach od ogłoszenia niepodległości Ukraina przystąpiła do demarkacji wspólnej granicy lądowej z Rosją - poinformowało w czwartek ukraińskie MSZ.
- Na Facebooku trwa w Bułgarii kampania "Wielkanoc bez jajek". Internauci, oburzeni drastycznym wzrostem ceny jaj, wzywają do bojkotu miejscowych producentów. W prawosławnej Bułgarii święta przypadają tydzień po katolickich.
- Otwarcie największej elektrowni w Korei Płn. rozpoczęło w czwartek obchody setnej rocznicy urodzin założyciela KRLD Kim Ir Sena. Hydroelektrownia Hyiczhon to największa inwestycja ostatnich lat w kraju od lat cierpiącym na wielki deficyt prądu.
- Rosyjska Cerkiew Prawosławna przyznała się w czwartek do wyretuszowania zdjęcia patriarchy Cyryla, które umieszczono na jej stronie internetowej, uznając to za "niefortunny błąd. Po ingerencji na fotografii z przegubu patriarchy znikł cenny zegarek.
- Wrak Titanica, który zatonął 100 lat temu po zderzeniu z górą lodową na północnym Atlantyku, korzysta już z ochrony konwencji UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego - poinformowała w czwartek ta agenda ONZ z siedzibą w Paryżu.
(PAP)
zdz/ asa/